Teraz czytasz...
Ocet w domu. Sprzątanie kuchni
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Ocet w domu. Sprzątanie kuchni

Agnieszka Gotówka

Ocet ma specyficzny zapach, który nie każdy lubi. Jest jednak  niezwykle skutecznym środkiem czyszczącym o wielu zastosowaniach. Przydatny jest chociażby podczas sprzątania kuchni. Jak go wykorzystać? Przeczytajcie!

Tani, łatwo dostępny i praktyczny

Jest tani i łatwo dostępny, nic więc dziwnego, że jego zwolennicy kupują go w ilościach hurtowych. W gospodarstwie domowym najczęściej używany jest jako środek czyszczący, odkamieniający i dezynfekujący. Wiele gospodyń domowych używa octu do zakwaszania potraw, zwłaszcza w czasie przygotowań przetworów na zimę.

Czyszczenie pralki i lodówki. Pomogą soda, ocet i sól

Ocet, czyli co?

Ocet znany jest ludziom od wieków. Legenda głosi, że Kleopatra założyła się, iż w ciągu jednego posiłku jest w stanie zjeść fortunę. I wygrała, rozpuściła bowiem w szklance octu garść pereł, a miksturę wypiła. Tyle opowieści, a fakty są następujące: ocet to wodny roztwór kwasu octowego, a jego najpopularniejszy rodzaj – ocet spirytusowy – powstaje w wyniku procesu fermentacji spirytusu.Wiele zastosowań znajduje również ocet winny, a smakosze mają również do wyboru ocet z przyprawami (np. z czosnkiem, bazylią, oregano) i choćby ocet ryżowy.

Walory podnoszące smak potraw to pierwsza zaleta octu, drugą jest jego niska cena, a trzecią – szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Ocet poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami i plamami, usunie przykry zapach i kamień. Jest niezawodny i ekologiczny. Kiedy zatem dobrze jest po niego sięgnąć?

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową za pomocą octu?

Do wnętrza kuchenki mikrofalowej wystarczy włożyć miseczkę z roztworem ¼ szklanki octu i szklanki wody, po czym należy miksturę podgrzewać przez 5 minut, a następnie przetrzeć nią wnętrze kuchenki i wytrzeć do sucha.

Dom bez chemii, czyli jak krok po kroku rezygnowałam z detergentów

Czyścimy deskę do krojenia

Ocet sprawdzi się również do czyszczenia deski do krojenia. Sprawi ponadto, że z jej powierzchni znikną chorobotwórcze bakterie, tj. E. coli czy Salmonella.

Tłuszcz na blatach i kuchence gazowej

Ocet poradzi sobie również z tłuszczem na blatach, gazówce czy innych powierzchniach kuchennych. Do tego celu warto przelać nierozcieńczony ocet do pojemnika z dozownikiem, by zawsze mieć go pod ręką.

Ekologiczne zmywanie naczyń krok po kroku

Mycie octem lodówki i zmywarki

Pamiętając o regularnym czyszczeniu zmywarki, również warto mieć na uwadze zastosowanie octu. Jeśli producent dopuszcza taką możliwość, bezpośrednio do wnętrza pustego sprzętu lub do pojemnika przeznaczonego na detergent (tabletkę lub proszek) należy wlać szklankę octu i włączyć pełny cykl mycia (najlepiej w jak najwyższej temperaturze). By utrzymać sprzęt w dobrym stanie, takie czyszczenie powinno być stosowane raz w miesiącu.

Zobacz także


Dobrze jest też myć lodówkę octem rozcieńczonym z wodą. Zapach tego roztworu szybko się ulotni, a my będziemy mieć czyste i zdezynfekowane urządzenie. Następnym krokiem jest odpowiednie układanie żywności w lodówce. Przeczytaj, jak to zrobić.

Ocet pokona nieprzyjemny zapach

Jest grupa osób, dla których zapach octu jest nie do zniesienia. Prawdą jest bowiem, że jest on intensywny i specyficzny, jednak użyty w odpowiedni sposób jest w stanie pokonać jeszcze gorsze wonie.

Pomoże choćby w usunięciu zapachu dymu papierosowego – wystarczy w pomieszczeniu ustawić miseczkę z octem, a w ciągu doby zapach tytoniu powinien zniknąć na dobre. Warto wypróbować również inny sposób na usunięcie przykrych zapachów (np. z szafy na buty) – w occie należy zanurzyć kromkę białego chleba i włożyć do miejsca, które chcemy odświeżyć. Po blisko 12 godzinach przykry zapach powinien całkowicie zniknąć.

Czas na wiosenne porządki! Prezentujemy 8 naturalnych środków czystości

Warto również raz w roku dokładnie umyć szafy, w których przechowujemy ubrania. Dobrze to zrobić roztworem szklanki octu, szklanki amoniaku, ¼ szklanki sody oczyszczonej i 4 litrów wody. Tak przygotowanym płynem należy dokładnie przemyć półki, zostawić do wyschnięcia (drzwi szaf należy zostawić otwarte) i dopiero wówczas układać ubrania. Zniknie nie tylko brud i kurz, ale i przykry zapach.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.