Teraz czytasz...
Ministerstwo Klimatu: Kaucja za plastikowe butelki zacznie obowiązywać w 2020 roku
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ministerstwo Klimatu: Kaucja za plastikowe butelki zacznie obowiązywać w 2020 roku

Avatar photo

Plastikowe butelki mają być objęte kaucją i konsumenci będą mogli zwracać je do miejsca zakupu. Takie, wciąż mało precyzyjne, plany ma Ministerstwo Klimatu. Regulacje mogłyby zostać przyjęte jeszcze w 2020 roku.

Zadaniem nowego prawa będzie dostosowanie polskiego systemu do nowych rozporządzeń unijnych. Wiążą one większość kosztów odpadów związanych z wprowadzaniem opakowań z podmiotami, które te opakowania wprowadzają.

W publikacjach prasowych z 2019 roku pojawia się kwota kaucji w wysokości 10 groszy, ale nie jest ona obecnie oficjalnie potwierdzana.

Kiedy pojawią się butelki z udziałem recyklatu?

Zgodnie z unijnym prawem butelki z tworzyw sztucznych mają zawierać w sobie także materiały pochodzące z recyklingu (tzw. recyklatu). Zgodnie z założeniami unijnych regulacji, udział recyklatu w tego typu opakowaniach ma wynieść minimum 30% do 2030 roku. Ministerstwo Klimatu na razie deklaruje jedynie rozmowy z branżą na ten temat. Nie ma jeszcze konkretnych propozycji.

Systemy kaucji za butelki plastikowe. Gdzie obowiązują?

Systemy kaucji za plastikowe butelki obowiązują już w takich europejskich krajach jak: Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja.

W państwach tych zamieszkuje jedna czwarta populacji Europy. -W krajach, w których obowiązują systemy kaucyjne, współczynnik zwrotu opakowań wynosi ok 91%. Taki wynik można jednak osiągnąć również bez wprowadzenia takiego systemu –  informują eksperci Deloitte w raporcie „System kaucyjny. Fakty i mity”. Udało się to m.in. w Belgii, Czechach i Hiszpanii.

Bardzo efektywnie działa w tych krajach zasada rozszerzonej odpowiedzialności producenta. producenci wprowadzający opakowania na rynek w całości lub części pokrywają koszty gospodarki odpadami opakowaniowymi

mówi Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych w Deloitte.

https://biokurier.pl/less-waste/pierwszy-w-polsce-automat-do-skupu-plastikowych-butelek-stanal-w-krakowie/?highlight=plastik

System kaucyjny lepiej wdrażać bez pośpiechu, a dobrze

Ekpserci Deloitte zwracają uwagę na to, że przy wprowadzaniu systemu kaucyjnego potrzebna jest rozwaga. Małe są szanse, że sfinansuje się on sam i wystarczy jedynie zainstalować automaty np. w okolicach marketów.

Efektywność działania systemu kaucyjnego zależy od jego kształtu, skali wdrożenia i powszechności – czytamy w raporcie Deloitte.

Raport System kaucyjny. Fakty i mity pobierzesz tutaj

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.