Teraz czytasz...
Mapy zero waste w Krakowie. Dokąd prowadzą?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Mapy zero waste w Krakowie. Dokąd prowadzą?

Agnieszka Gotówka
jak ugotować kasze jaglaną

W krakowskiej Nowej Hucie stanęły trzy mapy zero waste. Można na nich odnaleźć punkty handlowe i usługi wpisujące się bezodpadowy styl życia. 

Pomysłodawczynią umieszczenia map w przestrzeni publicznej jest Joanna Kądziołka, członkini Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i laureatka 3. miejsca w Climathonie, który odbył się w 2019 r. równocześnie w 156 miastach w ponad 50 krajach. Tematem krakowskiej edycji była mobilność i zeroemisyjność.

To Cię zainteresuje: Idea zero waste. Dla planety jestem naprawdę supersyfiarzem!

Bądź #blisko!

Na oryginalnych mapach zaznaczone zostały sklepy, punkty usługowe i targi, w których spakujemy zakupy do własnej torby lub użyjemy swojego kubka. Są tam również zakłady rzemieślnicze, w których odnowimy zniszczone buty lub torebkę oraz naprawimy sprzęt elektroniczny lub rower. A wszystko po to, by ograniczyć wytwarzanie odpadów i walczyć ze zmianami klimatycznymi poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Przeczytaj również: Woda to skarb i powinniśmy traktować ją z szacunkiem [wywiad]

Na tę chwilę znajdziemy w Krakowie trzy mapy: przy Alei Róż, przy Placu Centralnym i przy al. Jana Pawła II. Wszystkie znajdują się w Nowej Hucie. Opiekę nad nimi sprawuje Zarząd Transportu Publicznego.

Projekt powstał w ramach kampanii #blisko. Od każdej mapy do punktu docelowego jest maksymalnie 10 min spacerem. Ma to swoje uzasadnienie: chodzi o to, by kupować lokalnie, a po zakupy chodzić pieszo lub jeździć rowerem, zostawiając samochód w garażu.
Pomysł jest urzeczywistnieniem takiego stylu życia, w którym kupujemy lokalnie, przy użyciu własnych torebek, pudełek, kubków oraz korzystamy z usług naprawy, takich jak szewc czy krawcowa. Aby kupić warzywa, możemy dotrzeć pieszo na plac targowy, a gdy zepsuje nam się komputer, nie musimy go wyrzucać lub wysyłać do naprawy do innego miasta, bo możemy skorzystać z lokalnego wsparcia

– mówi Joanna Kądziołka, pomysłodawczyni projektu.

Mapy zainteresowały Krakowian. Mamy nadzieję, że już niedługo pojawią się w innych częściach miastach, a z czasem opanują całą Polskę!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.