W krakowskiej Nowej Hucie stanęły trzy mapy zero waste. Można na nich odnaleźć punkty handlowe i usługi wpisujące się bezodpadowy styl życia.
Pomysłodawczynią umieszczenia map w przestrzeni publicznej jest Joanna Kądziołka, członkini Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i laureatka 3. miejsca w Climathonie, który odbył się w 2019 r. równocześnie w 156 miastach w ponad 50 krajach. Tematem krakowskiej edycji była mobilność i zeroemisyjność.
To Cię zainteresuje: Idea zero waste. Dla planety jestem naprawdę supersyfiarzem!
Bądź #blisko!
Na oryginalnych mapach zaznaczone zostały sklepy, punkty usługowe i targi, w których spakujemy zakupy do własnej torby lub użyjemy swojego kubka. Są tam również zakłady rzemieślnicze, w których odnowimy zniszczone buty lub torebkę oraz naprawimy sprzęt elektroniczny lub rower. A wszystko po to, by ograniczyć wytwarzanie odpadów i walczyć ze zmianami klimatycznymi poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
Przeczytaj również: Woda to skarb i powinniśmy traktować ją z szacunkiem [wywiad]
Na tę chwilę znajdziemy w Krakowie trzy mapy: przy Alei Róż, przy Placu Centralnym i przy al. Jana Pawła II. Wszystkie znajdują się w Nowej Hucie. Opiekę nad nimi sprawuje Zarząd Transportu Publicznego.
Pomysł jest urzeczywistnieniem takiego stylu życia, w którym kupujemy lokalnie, przy użyciu własnych torebek, pudełek, kubków oraz korzystamy z usług naprawy, takich jak szewc czy krawcowa. Aby kupić warzywa, możemy dotrzeć pieszo na plac targowy, a gdy zepsuje nam się komputer, nie musimy go wyrzucać lub wysyłać do naprawy do innego miasta, bo możemy skorzystać z lokalnego wsparcia
– mówi Joanna Kądziołka, pomysłodawczyni projektu.