“Dobrze trafiłeś!”. W Zabrzu wystartował nietypowy konkurs ekologiczny

W zabawie ekologicznej "Dobrze trafiłeś!" weźmie udział 600 osób z 5 zabrzańskich ulic.

24 czerwca w Zabrzu rozpoczął się eksperymentalny konkurs ekologiczny “Dobrze trafiłeś!”. Mieszkańcy z pięciu wybranych grup bloków przez cztery tygodnie będą mieli za zadanie podnieść poziom segregacji odpadów. 

Projekt jest unikalny w skali kraju. Jego celem jest zbadanie wpływu tzw. „grywalizacji” na zmianę bądź umocnienie dobrych nawyków.

Odważysz się być zero waste?

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Dobrze trafiłeś? Konkurs wcale nie jest prosty!

Segregacja to bardzo złożony problem, a ciągle mało jest dobrych praktyk. Dlatego szukając sposobów, aby podnieść świadomość mieszkańców w zakresie recyklingu, zdecydowaliśmy się zorganizować eksperymentalną kampanię ekologiczną pod nazwą „Dobrze trafiłeś!”, która wykorzystuje element tzw. „grywalizacji”. Mechanizmy stosowane w grach komputerowych przeniesione na rzeczywistość wpływają na zachowania i zwiększają zaangażowanie. Nasz konkurs bazuje na przyjemności, jaka płynie z pokonywania wyzwań, rywalizacji oraz współpracy. Co wyjątkowo istotne, według ekspertów takie podejście pozwala zaangażować ludzi, nawet jeśli dana czynność uważana jest za nudną lub rutynową

– mówi Aldona Dydak, PR Manager z FCC Polska.

W konkursie recyklingowym w ramach kampanii „Dobrze trafiłeś!” wezmą udział bloki przy ulicy Bytomskiej, św. Jana, Kossaka, Piłsudskiego, Dworskiej, Poprzecznej oraz Trocera w Zabrzu. Efekty konkursu w połączeniu z wynikami przeprowadzonych wśród mieszkańców ankiet, konsultowane będą z socjologami i posłużą jako wzór do dalszych działań z dziedziny edukacji ekologicznej.

Kampania „Dobrze trafiłeś!” powinna przyczynić się do utrwalenia dobrych nawyków w sferze gospodarki odpadami komunalnymi. Ma również wzmocnić poczucie współodpowiedzialności mieszkańców za stan środowiska naturalnego

– mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Wiosenne porządki w stylu zero waste

Nauka poprzez zabawę

Podsumowanie wyników będzie co tydzień wywieszane na klatkach schodowych i altanach śmietnikowych. Każdy blok będzie miał jasną informację, jak wyglądają postępy w pozostałych czterech lokacjach. Do wyniku liczy się średnia ze wszystkich czterech tygodni, więc im wcześniej zmobilizują się mieszkańcy, tym lepiej. Finał konkursu odbędzie się w drugiej połowie lipca, a nagrodą będzie zestaw gadżetów ekologicznych oraz tytuł „Mistrzów segregacji” dla mieszkańców danego bloku.

Obecnie w Polsce recyklingowi poddawane jest 30 proc. odpadów. Zgodnie z prawem unijnym, Polska ma obowiązek jeszcze w tym roku osiągnąć poziom 40 proc., w 2020 r. – 50 proc., a w 2035 roku ma to być już 65 proc. odpadów.

Na podstawie materiałów prasowych opracowała Agnieszka Gotówka.

Brak postów do wyświetlenia