5 inspirujących pomysłów na ozdoby świąteczne less waste

Chyba nie ma drugich takich świat jak Boże Narodzenie, kiedy to większość z nas dekoruje mieszkania, balkony i ogrody. Ozdoby pojawiają się też w przestrzeni miejskiej. Jest kolorowo i magicznie. Ale co zrobić, by przy tym nie produkować odpadów? Oto kilka podpowiedzi.

1. Naturalne stroiki

Najpiękniejsze są stroiki i dekoracje wykonane samodzielnie z materiałów ogólnodostępnych, stosunkowo tanich oraz tych, które możemy mieć zupełnie za darmo. O czym mowa? O gałązkach drzew iglastych, które znaleźć można w lesie. O szyszkach, orzechach włoskich w łupinie, suszonych pomarańczach, gwiazdkach anyżu i lasce cynamonu. Przydać się również mogą niewielkie bombki, wstążki oraz sztuczny śnieg.

Stroiki na świąteczny stół lub na drzwi można zrobić na specjalnej podkładce, ale też w doniczce, wazonie, wiklinowym koszyku lub na paterze. Tu panuje pełna dowolność. W ostatnich latach, gdzie naturalność wróciła do łask, stroiki świąteczne często wykonuje się na okrągłym plastrze pnia drzewa.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Klimatu wnętrzu dodadzą też lampiony, które również możemy zrobić samemu. Do ich wykonania przydadzą się niewielkie słoiczki, np. po daniach gotowych dla dzieci, które wystarczy ozdobić jutowym sznurkiem i niewielkimi gałązkami sosny lub świerku oraz małą szyszką.

3. Moc świetlnych ozdób

Lampki i ozdoby świetlne są ostatnio szalenie popularne. A dlaczego znalazły się w naszym zestawieniu? O ile nie są słabej jakości, kupujemy je raz na kilka lat. Nie jest to więc ozdoba, którą po zakończeniu okresu świątecznego wyrzucimy do śmieci.

Wybór lampek i różnego rodzaju świetlnych ozdób jest bardzo duży. Niektóre z nich można używać wyłącznie w domach, inne przeznaczone są do dekorowania balkonów, drzewek i krzewów. Po zmierzchu prezentują się pięknie.

Niepowtarzalny klimat pomoże tworzyć oświetlenie ledowe na giętkim druciku, który można dowolnie kształtować. Niektóre z tego rodzaju lampek mają solarne zasilanie.

3. Papier do pakowania prezentów less waste

Ozdobą mogą też być niewielkie pudełka, które mają przywodzić na myśl świąteczne podarunki. Pakowanie ich w ozdobny papier mija się z celem. To tylko niepotrzebnie wydane pieniądze i marnowanie surowca. Zastąpi go gazeta, stara mapa czy szary papier, które to materiały wystarczy przewiązać jutowym sznurkiem. Wygląda to rewelacyjnie.

W ten sam sposób można zapakować prezenty dla bliskich. Na pewno będą pozytywnie zaskoczeni.

4. Ozdoby na choinkę less waste

To chyba najłatwiejsze do wykonania ozdoby świąteczne w duchu less waste. Tradycyjnie na drzewku wieszamy szklane bombki, te jednak z powodzeniem można zastąpić domowej roboty piernikami i ciasteczkami, suszonymi cytrusami (dobrze na świątecznym drzewku prezentują się pomarańcze) i orzechami włoskimi.

Piękne ozdoby zrobimy też z szyszek. Wystarczy przykleić do nich wstążkę klejem na gorąco, ewentualnie pomalować gdzieniegdzie na biało lub złoto, i gotowe!

Sprawdź najlepsze oferty lampek i ozdób świetlnych na Ceneo.pl

5. Użyj ponownie lub oddaj

Niekiedy ozdób świątecznych mamy całe mnóstwo. Zbieramy je przez lata, czasem dostajemy w prezencie. Zdarza się, że ich nie wykorzystujemy, bo nie pasują nam do wystroju wnętrza. Co wtedy z nimi zrobić, by nie zajmowały miejsca w kartonach? Oddać! W mediach społecznościowych jest wiele lokalnych grup, na których można oddawać niepotrzebne nam rzeczy, również świąteczne ozdoby. Dajmy im drugie życie i przekażmy innym.

Brak postów do wyświetlenia