Uważaj na “naturalne” szampony i żele pod prysznic!

-akcja promocyjna-

Półki sklepowe coraz częściej zapełniają się szamponami i żelami z tzw. dopiskiem “naturalny” warto sprawdzić ich skład bowiem zdarza się, że z naturalnością mają mało wspólnego a pełne są szkodliwych SLS, SLES, PEG oraz konserwantów.

Wiele z tych składników jest rakotwórczych, a w niektórych krajach wręcz zakazanych. W Polsce przydomek “naturalne” otrzymują preparaty marek, do których jesteśmy przywiązani z dawnych lat i ufamy, że są dla nas odpowiednie, ale niekoniecznie tak jest.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Podczas wyboru odpowiedniego płynu najczęściej kierujemy się zapachem, gęstością, marką oraz to by preparat był odpowiedni dla naszych włosów i skóry. Często o wyborze szamponu decyduje też przekonywujący opis produktu.

Niestety, o ładnym zapachu, pienieniu się czy gęstości produktu decyduje wiele składników, które są dla nas bardzo szkodliwe, bywa, że nawet rakotwórcze a opis produkty przygotowany przez dział marketingu ma wzbudzić nasze zaufanie i zainteresowanie.

Czym zatem się kierować? Podobnie jak przy wyborze żywności powinniśmy spojrzeć na skład: szampon nie powinien mieć w składzie szkodliwych substancji (zobacz tabelę) Możesz też dokonywać zakupów w sprawdzonych miejscach, gdzie szkodliwe produkty nie są sprzedawane. Dobrym przykładem jest www.drogeria-ekologiczna.pl lub www.betterland.pl – to ekologiczne, największe e-sklepy, które dbają by produkty były przyjazne dla człowieka i środowiska.

Idealnie jeśli szampon lub żel jest w ponad 90% z naturalnych składników. Producenci przyjaznych dla nas preparatów wyraźnie zaznaczają w jakim stopniu szampon jest naturalny oraz że nie zawiera szkodliwych substancji. Bardzo ważne jest to skąd pochodzą naturalne składniki. Powinny pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych.

Dobrym przykładem takich praktyk jest marka Anthyllis i Ekos. Na butelce wyraźne zaznaczone są procentowo składy szamponów oraz informacja o tym, że produkt nie zawiera szkodliwych składników. Aby ułatwić sobie wybór wybierajmy produkty ekologiczne czyli produkty z certyfikatem.

Jak przekonuje producent Anthyllis – między produktem bez certyfikatów a ekologicznym jest zwykle duża przepaść jakościowa. Włoska marka Anthyllis to certyfikowane szampony i żele pod prysznic a ich składniki pochodzą z włoskich upraw ekologicznych.

Marka Anthyllis jest dziś produktem najbardziej przyjaznym pod względem składów oraz ceny i jakości. Na przykład szampon do częstego mycia włosów na bazie ekologicznej oliwy z oliwek z wyciągiem z lnu i pokrzywy z ekologicznych upraw to koszt około 19 zł za 250 ml. Produkt jest naprawdę bardzo wysokiej jakości i posiada stosowne certyfikaty. Jest wydajny i nie uczula. W ofercie tej marki są także szampony do włosów tłustych, z łupieżem i suchych. Najczęściej kupowanym jest natomiast żel pod prysznic z kardamonem i imbirem.

Czego powinniśmy unikać w szamponach (alfabetycznie) i żelach

Parabeny (np. methylparaben): konserwanty; mogą przenikać do organizmu, zachowywać się jak hormony i zaburzać gospodarkę hormonalną.

PEG i PPG (z dołączoną liczbą, np. PEG-8): emulgatory, pozyskiwane za pomocą toksycznego eteru; mogą podrażniać skórę.

Propylene Glycol: rozpuszczalnik pozyskiwany z ropy naftowej; podejrzewany o wywoływanie alergii, podrażnień skóry i oczu.

Silikony (np. dimethicone): syntetycznie pozyskiwane, nie występują w naturze; nadają włosom blask, ale jednocześnie tworzą nieprzepuszczalną warstwę wokół włosa.

Sodium Laureth Sulfate (SLES) i Sodium Layryl Sulphate (SLS): silne detergenty i składniki pianotwórcze; podrażniają skórę i oczy; SLES może być zanieczyszczone dioksynami, używanymi do jego wytworzenia.

 

Brak postów do wyświetlenia