Teraz czytasz...
Rozwiewamy 6 mitów na temat ochrony przeciwsłonecznej (cz.2)
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rozwiewamy 6 mitów na temat ochrony przeciwsłonecznej (cz.2)

 

Kontynuujemy nasz tekst dotyczący różnych obiegowych opinii i mitów na temat ochrony przeciwsłonecznej. Opalać się? Stosować kosmetyki z filtrami? Jaką wartość SPF wybrać? Filtry chemiczne czy mineralne? Zanim lato przyjdzie na dobre, czas się z nimi rozprawić.

Mit nr 4: Mineralne kosmetyki na słońce zawierają niebezpieczne związki aluminium

Fakt: Aluminium to łacińska nazwa pierwiastka o nazwie glin. Glin tworzy różne związki chemiczne o różnych właściwościach. Jedne mogą być szkodliwe, a inne bezpieczne. Związek wykorzystywany w kosmetykach na słońce to korund, który w nomenklaturze INCI występuje pod nazwą Alumina, Alumina (Corundum) lub Aluminium Hydroxide. Korund jest jednym z najtwardszych i najbardziej stabilnych minerałów. W kosmetykach na słońce tworzy ochronną otoczkę wokół dwutlenku tytanu, nie podrażnia i nie wysusza skóry i jest bezpieczny dla zdrowia.

Mit nr 5:Kosmetyki na słońce działają dopiero po pewnym czasie od naniesienia na skórę

Fakt: Kosmetyki na słońce oparte na filtrach chemicznych rzeczywiście działają dopiero po około 30 minutach. Inaczej jest w przypadku ochrony opartej na filtrach mineralnych. Mineralny filtr to warstwa mikroskopijnych lusterek odbijających promieniowanie słoneczne. W tym przypadku skuteczność ochrony występuje natychmiast po nałożeniu tak długo, aż warstwa ochronna nie zostanie usunięta mechanicznie, na przykład przez wytarcie ręcznikiem.

Mit nr 6: Filtry fizyczne, czyli mineralne, odbijają głównie promieniowanie UVB

Fakt: Jeśli na opakowaniu widzisz piktogram w postaci okręgu z literami UVA oznacza to, że niezależnie od zastosowanego filtra kosmetyk chroni skórę także przed UVA. Dużo beztroskiej radości w promieniach słońca!

W pierwszej części tekstu rozwiewaliśmy mity takie jak:

Mit nr 1: Organiczne filtry UV to filtry naturalne
Mit nr 2: Kosmetyki z piktogramem UVA (UVA w okręgu) powstrzymują promieniowanie UVA, a nie chronią przed UVB
Mit nr 3: Dwutlenek tytanu zawarty w kosmetykach na słońce jest niebezpieczny dla zdrowia

Przeczytaj: Rozwiewamy 6 mitów na temat ochrony przeciwsłonecznej (cz.1)

Ireneusz Klawikowski

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.