Rośnie rynek naturalnych kosmetyków

  9.4 milarda dollarów warty był w 2010 roku obecnie światowy rynek kosmetyków naturalnych. Oznacza to przyrost o 7% w stosunku do poprzedniego roku.

Dane zaprezentowane zostały przez Organic Monitor – angielską jednostkę badawczą i monitorującą rynek.

Amarjit Sahota z Organic Monitor szacuje wartość europejskiego rynku kosmetyków naturalnych na 2.7 miliarda Dollarów. Według eksperta ok. 60% tej grupy stanowią produkty certyfikowane.

Największym światowym rynkiem kosmetyków naturalnych, podobnie jak w przypadku żywności ekologicznej, są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

Tutaj wartość rynku kształtuje się na poziomie 5.1 milliarda Dollarów.

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     
W porównaniu do wcześniejszych badań publikowanych przez Organic Monitor zauważyć można trwały rozwój, choć jego tempo nieznacznie spadło. Przeczytaj więcej o raporcie, który Organic Monitor opublikował przed rokiem: Kosmetyki ekologiczne. Większa konkurencja na europejskim rynku – raport Organic Monitor

 

Eksperci i obserwatorzy rynku uważają, że sektor będzie rozrastał się w najbliższych latach. Kosmetyką ekologiczną zaczynają interesować się branżowi potentaci, ale pojawia się też wiele nowych małych firm.

Największym wyzwaniem rynku kosmetyków naturalnych i ekologicznych jest stworzenie i wypromowanie jasnych schematów certyfikacyjnych.  Wskutek porozumienia 5 organizacji: BDIH, Ecocert, Cosmebio, ICEA i Soil Association powstały wspólne standardy pod szyldem COSMOS (Cosmetics Organic Standard). Drugim, bardzo popularnym schematem certyfikacyjnym jest Natrue.

Rynek kosmetyków naturalnych w Polsce

Polski rynek kosmetyków ekologicznych wciąż znajduje się we wstępnej fazie rozwoju, ale zainteresowanie rośnie a prognozy są pozytywne. Sprzedaż kosmetyków naturalnych przeprowadzana jest najczęściej sklepów z żywnością ekologiczną oraz specjalistyczynych sklepów internetowych.

Przeczytaj także: Ekologiczne kosmetyki – standardy, regulacje

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

 Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia