Öko-Test o eko ściemie w branży kosmetycznej

Na półkach zarówno polskich jak i niemieckich sklepów pozornie aż roi się od ekologicznych i naturalnych kosmetyków. Redaktorzy niemieckiego magazynu Öko-Test postanowili sprawdzić wiarygodność tych deklaracji.

 

Niemiecki magazyn zajmujący się testowaniem najróżniejszych produktów zbadał 34 kosmetyki, których producenci przekonują, że są one “zielone”, ale nie poddali się certyfikacji.  Przeanalizowano produkty marek takich jak The Body Shop, L’Occitane i Yves Rocher, Schwarzkopf & Henkel, Garnier, L’Oréal. Jakie wyniki otrzymano? Wiele produktów reklamowanych jako zawierające warzywa i składniki naturalne dezinformują klientów, gdyż stosuje się w nich najróżniejsze środki chemiczne.

 

W kosmetykach określanych jako naturalne znajdowało się od 15% do 60% składników syntetycznych. Producenci reklamowanych jako „naturalne” kosmetyków korzystają z konserwantów chemicznych oraz kontrowersyjnych PEGów i ich pochodnych (ich stosowanie nie jest dozwolone w certyfikowanych kosmetykach naturalnych i ekologicznych

Öko-Test narzeka także na użycie syntetycznych barwników oraz substancji zapachowych i syntetycznych, które są kontrowersyjne lub budzą wątpliwości. Öko-Test zwraca również uwagę na  to, że niektóre substancje kosmetyczne, takie jak gliceryna, mogą być produkowane zarówno z roślin jak i olejów mineralnych. Tylko etykiety certyfikacji dla prawdziwych kosmetyków naturalnych gwarancji pochodzenia roślinnego.

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Od redakcji: Analiza Öko-Test to kolejna okazja by przypomnieć, że gwarancję ekologiczności i naturalności produktu dają certyfikaty ekologiczne przyznawane przez niezależne jednostki certyfikujące. Poniżej zamieszczamy wybór znaków towarowych zamieszczanych na wiarygodnych kosmetykach ekologicznych i naturalnych.

Przeczytaj także: Mnogość znaków i schematów certyfikacyjnych problemem branży eko kosmetyków – raport Organic Monitor


Polecamy także kosmetyki naturalne przygotowane samodzielnie, w domowym zaciszu.

Biokurierowe receptury na domowe kosmetyki znajdziecie w dziale KOSMETYKA NATURALNA

 

źródło: oneco.biofach.com


Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia