Teraz czytasz...
Kosmetyki z miodem DIY
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kosmetyki z miodem DIY

plaster miodu i płynny miód jako kosmetyk
Kosmetyki z miodem znane były już w starożytności. Są to jedne z lepszych naturalnych preparatów dla kobiecej cery. Sięgały po niego królowe i szlachcianki, ale też mieszkanki wsi, intuicyjnie wiedząc, że w zasięgu ręki mają preparat, który przysłuży się im pięknu. Dowiedz się, jak zrobić maseczkę z miodu, krem i emulsję do ciała oraz dlaczego warto stosować miód w domowej kosmetyce.

Kosmetyki z miodem. Sama natura!

W sklepach znajdziemy dziś mnóstwo szamponów, kremów i balsamów, które mają mieć dodatek miodu. W rzeczywistości jest go jednak bardzo mało i nierzadko z naturalnym produktem pszczelim niewiele ma wspólnego. Naturalne kosmetyki z miodem można jednak zrobić samemu. I wcale nie jest to zadanie trudne!

Do ich przygotowania najlepiej użyć miodu z certyfikatem ekologicznym, świeżego, jeszcze płynnego, naturalnie odwirowanego. Jeśli jednak nie mamy go w zasięgu ręki, możemy użyć również miód pozyskany od zaufanego pszczelarza. 

Polecamy przygotować kosmetyki na miodzie wielokwiatowym, jeśli jednak mamy w domu innego jego gatunki, to i one się nadadzą.

Najprostszym balsamem na usta jest posmarowanie ich miodem i pozostawienie na około 10 min. Po tym czasie kosmetyk można zjeść ze smakiem

Krem miodowy DIY

Przed wiekami kremy przygotowywano samemu, używając do tego m.in. oliwy i miodu. Oba produkty mieszano i stosowano na suchą skórę. Nadmiar kosmetyku przechowywano w ciemnym i suchym miejscu przez maks. 2-3 tygodnie.

Polecamy przygotować też emulsję, która dobrze nawilży i odświeży skórę twarzy, szyi i ramion (zwłaszcza opaloną i nadmiernie wysuszoną przez słońce). Ten kosmetyk na bazie miodu przygotujemy ucierając łyżkę miodu z jednym żółtkiem i łyżką oliwy z oliwek. Emulsję nakładamy na skórę i po 30 min spłukujemy ciepłą wodą.

kosmetyczka nakłada na plecy miód
Kleopatra często kąpała się w oślim mleku i miodzie, co miało pozwolić królowej zachować nieskazitelną urodę

Jak zrobić maseczkę z miodu domowej roboty?

Maseczka z miodem nie tylko dobrze oddziałuje na skórę, ale też pięknie pachnie i wprawia nas w pozytywny nastrój. By ją przygotować, należy połączyć łyżkę płynnego miodu z dwoma łyżkami twarogu, jednym żółtkiem, łyżką soku z cytryny i tłustego mleka. Wszystkie składniki należy wymieszać i rozetrzeć na gładką papkę. Nałożyć na twarz i zmyć po około 20 min ciepłą wodą.

Inny, nieco bardziej uproszczony przepis, to: 40 dag miodu, dwa żółtka i 40 g świeżej śmietanki zmieszać i nałożyć na twarz. Po 15 min. maseczkę zmywamy letnią wodą, osuszamy twarz i nakładamy na skórę krem nawilżający.

Maseczka z miodu i twarogu polecana jest do cery suchej i wrażliwej. Ma właściwości wygładzające i odświeżające.

Miodowa, a w zasadzie woskowa, ciekawostka: woskowijki

Kosmetyki z miodem. Jak zrobić i dlaczego warto?

Być może sama podpowiedź, jak zrobić maseczkę z miodu nie wystarczy, by przekonać się do domowych kosmetyków z jego udziałem. Przeczytajcie więc, dlaczego kosmetyki z miodu są tak wartościowe!

  • Właściwości lecznicze miodu wysoko cenił Hipokrates. Polecał stosować go w leczeniu ropiejących ran i owrzodzeń oraz jako środek wzmacniający organizm.
  • Ponad 70 proc. miodu stanowią sacharydy o korzystnych właściwościach biologicznych, pełniących m.in. funkcje prebiotyczne.
  • Miód ma właściwości bakteriostatyczne, bakteriobójcze, przeciwzapalne, oczyszczające, wygładzające, rozjaśniające, ale i antyoksydacyjne.
  • Łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i oparzenia słoneczne.
  • Zmiękcza i wspomaga regenerację spierzchniętych rąk i ust.
  • Miód ma właściwości higroskopijne: wchłania substancje wydzielane przez skórę.
  • Działa odkażająco.
  • Scukrzony miód można świetnie nada się jako peeling, który nie tylko usunie złuszczony naskórek, ale też zaopatrzy tkanki w glukozę.

Jeśli interesują Was tematy związane z kosmetykami DIY, zachęcamy do skorzystania z naszych innych przepisów. Dzielimy się m.in. recepturami na kosmetyki z mąki i cytrusów.

Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.