Jeżówka, inaczej echinacea, powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce. Ma wiele prozdrowotnych właściwości i pozytywnie wpływa na stan skóry. Poznaj tę wyjątkową roślinę i zobacz, jakie kosmetyki możesz z niej przygotować.
Współcześni zielarze i kosmetolodzy doceniają jeżówkę (zwłaszcza jej odmianę purpurową) za kilka właściwości.
Oto niektóre z nich:
- Fantastycznie przeciwdziała infekcjom, m.in. w jamie ustnej. Zapewnia uczucie świeżości, pomaga zachować zdrowe i jędrne dziąsła. Echinacea to skuteczny ziołowy lek przeciw paradontozie i przy bólach zębów.
- Likwiduje trądzik, opryszczkę, zapalenia skóry i wszelkie rany.
- Pobudza i wzmacnia układ odpornościowy organizmu.
- Zalecana jest przy przeziębieniach, katarach, powiększeniu migdałów, bólu gardła i głowy.
- Warto ją spożywać przy ukąszeniach przez owady.
- Pomaga w zatruciach pokarmowych
Zastanawiasz się, się jak zastosować jeżówkę purpurową w praktyce? proponujemy przygotowanie dwóch kosmetyków, w składzie których znajduje się echinacea.
Płyn do płukania ust z echinaceą
1 łyżeczkę nalewki z jeżówki purpurowej zmieszać ze szklanką przegotowanej wody. Taką płukankę warto wykorzystać do dezynfekcji jamy ustnej.
Tonik z jeżówki do cery tłustej
Płynem z echinaceą, na którego przygotowanie przepis podaliśmy wcześniej, można również przemywać twarz, stosując go jako tonik, zwłaszcza do cery tłustej i trądzikowej. W przypadku silnego trądziku dawkę można zwiększyć do 2 łyżeczek nalewki na szklankę wody, przemywając skórę wacikiem kosmetycznym.
Maksymalny czas stosowania płynu do płukania jamy ustnej i toniku to około 1,5 miesiąca. Potem warto zrobić krótką przerwę (maksymalnie 2 tygodnie) i stosować ponownie.
Jak przygotować nalewkę z echinacei?
Nalewkę możesz przygotować na wysuszonym korzeniu jeżówki purpurowej lub użyć świeżego zioła (ok. 200 g). Pokrojoną na drobno echinaceę wrzuć do zakręcanego słoika i zalej alkoholem (1 litr, najlepiej 40 proc.). Pozostaw na dwa tygodnie w ciepłym, ale ciemnym miejscu. Pamiętaj, by dwa razy dziennie potrząsać nalewką. Po tym czasie przelej płyn przez gazę lub sitko, by pozostał czysty wyciąg z echinacei. W razie potrzeby należy powtórzyć czynność przecedzenia. Nalewkę z jeżówki przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku i stosuj jako kosmetyk lub lek.