Teraz czytasz...
Domowe kosmetyki z lawendy
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Domowe kosmetyki z lawendy

Domowe kosmetyki z lawendy przydadzą się przy wielu okazjach. Jej kolor zachwyca, a zapach bezspornie kojarzy się z latem. Lawenda to roślina obfitująca w wiele cennych właściwości. Docenia ją przede wszystkim kosmetyka naturalna, bo daje cały wachlarz możliwości.

Lawenda wąskolistna to roślina charakterystyczna dla Prowansji. Tam jest uprawiana w ogromnych ilościach i czas jej kwitnienia, przypadający właśnie latem sprawia, że na południe Francji ciągną rzesze turystów, chcących zobaczyć łany kwiatów i poczuć niesamowitą woń powietrza przesiąkniętego ich zapachem. Roślina ta znana jest również w Anglii, gdzie służyła do wytwarzania wód i perfum docenianych już od czasów wiktoriańskich. Lawenda również w Polsce zyskuje rzesze sympatyków, coraz częściej pojawia się w ogrodach. Pięknie i długo kwitnie, jest też rośliną miododajną, wabiącą wiele pożytecznych owadów.

Lawenda a medycyna naturalna

Z kolei zastosowanie lawendy w medycynie sięga czasów starożytnych. Rzymianie cenili ją za cudowny zapach. Roślinę stosowano również jako dodatek do kąpieli.

Najpopularniejszym aktywnym składnikiem lawendy jest olejek eteryczny, który ma właściwości bakteriobójcze i często wykorzystywany jest w dermatologii. Skutecznie łagodzi dolegliwości skórne. Przymoczki mocno nasączone lawendowym naparem stosuje się przy cerze bardzo tłustej, podobnie jak toniki na bazie kwiatów i alkoholu (dobrze sprawdzają się również jako płyn po goleniu). Napar z kwiatów polecany jest jako płukanka po myciu włosów, zwłaszcza tych przetłuszczających się. Kwiaty i napary z ziela dodaje się do kąpieli, bo pobudzają krążenie, mają działanie odświeżające oraz antyseptyczne.

Lawendy z reguły nie stosuje się w maseczkach kosmetycznych, może bowiem podrażnić skórę, chociaż dodanie kilku kwiatków z pewnością nie zaszkodzi, a doda jej cudownego aromatu. Jak zatem wykorzystać tę roślinę w kosmetyce naturalnej? Oto nasze propozycje.

Czereśnie jako naturalne kosmetyki

Domowa, lawendowa kuracja dla cery trądzikowej

Naturaliści do cery tłustej pokrytej trądzikiem polecają wykonanie kuracji zielem lawendy. Garść ziela, czyli kwiaty, łodygi i liście zalej pół litra wrzątku i parz pod przykryciem przez około 10 minut. Powstały napar przecedź i pij rano na czczo oraz wieczorem przed snem po około 200 ml, a pozostały płyn wykorzystaj do przemywania skóry pokrytej trądzikiem. Taka lawendowa kuracja doskonale oczyści organizm od wewnątrz i z zewnątrz.

Domowy lawendowy płyn do płukania ust

Na bazie lawendy warto przygotować płukankę do ust, która dodatkowo wzmocni zęby i dziąsła. Wystarczy, jak przygotujesz mocny napar, zalewając łyżkę stołową kwiatów szklanką wrzątku. Herbatkę pozostaw do naciągnięcia przez około 5 minut, następnie wykorzystaj do płukania jamy ustnej kilka razy w ciągu dnia.

Olejek lawendowy DIY na piękne dłonie i paznokcie

Olejek lawendowy możesz wykorzystać do pielęgnacji dłoni i paznokci. Do około 50 ml oleju bazowego, którym może być olej ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek, dodaj maksymalnie 25-30 kropli olejku lawendowego, a także wzbogać witaminą E, najlepiej 400 IU. Przed zastosowaniem olejku najlepiej go delikatnie podgrzej, wkładając buteleczkę do szklanki z gorącą wodą. Ciepłą, lawendową oliwkę delikatnie wcieraj w dłonie i paznokcie. Pozostaw lekką warstwę specyfiku na skórze, nadmiar usuń. Możesz na dłonie nałożyć rękawiczki i zostawić taki kompres olejowy na dłoniach najlepiej całą noc.

Olejek lawendowy możesz również dodać do zwykłego kremu do rąk (na 125 g kremu 25-30 kropli i jedna kapsułka witaminy E). Taki kosmetyk również będzie skuteczny.

Oczyszczająca parówka z lawendy

Kwiaty lawendy z powodzeniem możesz wykorzystać do przygotowania parówki leczniczej i oczyszczającej. Możesz wykonać ją na samej lawendzie lub wzbogacić innymi sezonowymi ziołami oraz kwiatami, m.in. nagietkiem, szałwią, rumiankiem, miętą, chabrem, ślazem, różą etc. Wystarczy, jak pełną garść ulubionych ziół i kwiatów zalejesz około pół litra wrzątku i delikatnie pogotujesz na małym ogniu przez około kwadrans. Gorącą i prawie wrzącą ziołową wodę zdejmij z ognia i nad naczyniem pochyl głowę, okrytą ręcznikiem. Kąpiel parowa powinna trwać około 10 minut.

Jeżeli nie masz pod ręką świeżych lub suszonych ziół lawendy, możesz zastosować olejek lawendowy – wystarczą 3-4 krople. Taka kuracja jest szczególnie polecana osobom mającym skórę suchą i zaczerwienioną.

Lawendowa kąpiel

Kąpiele z dodatkiem kwiatów i liści lawendy mają właściwości łagodzące, przeciwzapalne, dezynfekujące, a także doskonale odprężają i relaksują

. Warto dodawać je bezpośrednio do wody w postaci świeżej lub suszonej (te jednak lepiej wcześniej zagotować i do kąpieli wlać tylko intensywny napar). Woreczek z lawendą możesz również powiesić tuż pod strumieniem wody i w ten sposób dodać kąpieli specyficznego aromatu. Lawenda doskonale komponuje się również z innymi ziołami i kwiatami, więc receptury możesz modyfikować i zmieniać w zależności od upodobania i zielarskiego sezonu. Zazwyczaj musisz mieć około 150-200 g jednego lub kilku ziół. Dla wzmocnienia zapachu ziołowej kąpieli możesz też wkropić kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Jak nie masz kwiatów lawendy, możesz również przygotować lawendowy olejek do kąpieli. Wystarczy, jak połączysz około 125 ml neutralnego w zapachu oleju bazowego z 15 kroplami olejku eterycznego z lawendy i 15 ml lecytyny. Wszystkie składniki musisz przed użyciem wstrząsnąć i do jednej kąpieli wlać 2 łyżki stołowe olejku. Jeżeli chcesz zrobić od razu większą ilość, wystarczy zwiększyć podane proporcje. Możesz również zrobić mieszankę z różnych olejków eterycznych. A jak je dobrać i jakie mają właściwości przeczytasz w artykule „Aromaterapia – bioenergia płynąca z zapachów„.

Sól lawendowa do kąpieli

Na bazie suszonych kwiatów lawendy możesz przygotować domową sól do kąpieli. Wystarczy, jak weźmiesz około pół kilograma soli morskiej i dorzucisz do niej pełną garść suszonego kwiatu lawendy. Oba składniki wsyp do szklanego słoja, szczelnie zamknij, potrząśnij i pozostaw na 7 dni, by sól nabrała mocy. Jeżeli chcesz, żeby dodatkowo miała niebieski kolor, możesz wzbogacić ją suszonymi kwiatami bławatka (wystarczy kilka sztuk).
Garść soli wsyp do bawełnianego woreczka i włóż na kwadrans do ciepłej wody w wannie. Po 15 minutach kąpiel będzie gotowa.

W ten sposób możesz przygotować najróżniejsze sole do kąpieli. Wystarczy dodać płatki kwiatów, np. róży, nagietka, malwy, bławatka lub suszonych ziół: rumianku, melisy, mięty bądź przypraw korzennych, suszonych owoców etc. Pamiętaj, że takie domowe ziołowo-kwiatowe aromatyczne sole mogą być również świetnym prezentem.

Naturalne sposoby na komary

Olejek lawendowy na ukąszenia

Latem nietrudno o ukąszenia komarów. Gdy na skórze pojawiają się swędzące i piekące miejsca, przygotuj lekarstwo z dodatkiem lawendowego olejku eterycznego. Na łyżkę stołową oleju o neutralnym zapachu dodaj około 5 kropli olejku z lawendy i z drzewa herbacianego. Delikatnie wymieszaj i wcieraj w miejsca po ukąszeniach owadów. Możesz także przygotować większą ilość olejku, zwiększając odpowiednio proporcje.

Olejek lawendowy w saunie

Olejek lawendowy przyda Ci się również przy okazji seansów w saunie. Sprawdź najlepsze olejki do sauny

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.