Teraz czytasz...
Jakie kosmetyki dla malucha?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jakie kosmetyki dla malucha?

Gdy rodzi się dziecko, chcemy dać mu wszystko, co najlepsze. Dbamy o nie z największą starannością. Nie powinien zatem dziwić fakt, że wybór kosmetyków i akcesoriów, po które chcemy sięgać jako rodzice jest tak trudny.

Godny pochwały staje się trend, który zakłada poszerzanie wiedzy z zakresu pielęgnacji dziecka i analizowanie składów kosmetyków. Coraz rzadziej sięgamy po produkty dużych marek, które są tak często reklamowane i dostarczane jako bezpłatne próbki. Interesuje nas bowiem nie tyle masowość produkcji, która przecież nie musi iść w parze z dobrą jakością, ale produkt dobry i sprawdzony, a przede wszystkim łagodny dla delikatnej skóry dziecka.

W dzisiejszym świecie chemia i sztuczne składniki są spotykane niemal na każdym kroku. Rozwój nauki i większa dostępność do wyników badań sprawia, że nieustannie dowiadujemy się o szkodliwości poszczególnych składników dostarczanych nam w żywności czy w kosmetykach. Nic więc dziwnego, że poszukujemy składników naturalnych, dobranych w sposób świadomy i zgodny z ekologią.

Mało znaczy dobrze

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry naszego dziecka dobrze jest kierować się zasadą im mniej, tym lepiej. Dlatego rozsądny wybór jest tu szczególnie ważny.
Kosmetyki naturalne powstają na bazie składników takich jak: olej słonecznikowy, arbuzowy, sezamowy czy olej z pestek winogron, ale znajdują się w nich również kompleksy biolipidów roślinnych, bisabololu oraz naturalna witamina E. – W kosmetykach naturalnych na próżno szukać sztucznych, chemicznych dodatków – mówi Magdalena Buraczyńska ze sklepu BIOmania.pl. – To właśnie jest ich ogromna zaleta – dodaje.

Olejki do kąpieli i masażu

Do pielęgnacji najmłodszych przydatne okazać się mogą olejki do kąpieli czy masażu. Są one doskonałym źródłem nawilżenia delikatnej skóry. – Coraz większą popularnością cieszą się olejki. Ich zaletą jest możliwość wykonania masażu przy codziennej pielęgnacji, co uznawane jest za bardzo ważny element wieczornego rytuału, który nie tylko uspokaja i relaksuje dziecko, ale również wytwarza emocjonalną więź między dzieckiem a matką już od pierwszych dni – sugeruje Magdalena Buraczyńska.

Oferta naturalnych kosmetyków jest szeroka

Do higieny i pielęgnacji małego dziecka przydadzą się również kremy (również te przeciwsłoneczne), balsamy, żele do mycia lub mydła. Osoby obawiające się, że wśród kosmetyków naturalnych dla dzieci nie ma w czym wybierać są w błędzie. W sklepach z tego typu preparatami dostępne są również środki przeciwko ukąszeniom owadów, olejki zapobiegające nudnościom w czasie podróży czy olejek migdałowy na ciemieniuchę. Jest w czym wybierać, zwłaszcza że produkty naturalne mają nieustannie poszerzającą się listę zwolenników. Ich cena jest może nieco wyższa niż produktów, do których kupna zachęcają nas spoty reklamowe, ale ich jakość jest nieporównywalna.

Kosmetyk z certyfikatem

 – Kosmetyki naturalne posiadają certyfikaty, najpopularniejsze z nich to: Ecocert, Cosmebio, Soil Association, Demeter, BDIH, EcoControl, NaTrue, a jeśli chcemy, aby kosmetyk był odpowiedni dla wegan, szukajmy oznaczenia Vegan – podpowiada Magdalena Buraczyńska.

Przeczytaj więcej na temat certyfikatów na kosmetykach ekologicznych: COSMOS – wspólny znak dla kosmetyków ekologicznych i naturalnych

Dlaczego certyfikaty ekologiczne na kosmetykach naturalnych są istotne?

Dają one gwarancję, że sięgamy po produkt bezpieczny – próżno szukać w nim składników, które podejrzewa się o zaburzanie gospodarki hormonalnej czy działanie rakotwórcze lub mutagenne. Kosmetyki ekologiczne nie są testowane na zwierzętach i nie ma w nich surowców modyfikowanych genetycznie (GMO).

Zobacz także

kosmetyki z owoców

Zapach prosto z natury

Popularne kosmetyki mają często intensywnych zapach, który niekiedy przeszkadza rodzicom, a w przypadku dzieci może powodować swoisty dyskomfort. Zaleca się zatem, by do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt używać produktów bezzapachowych lub o woni delikatnej, subtelnej. Gdy do kosmetyku dodawane są składniki chemiczne, trudno doszukiwać się w nim łagodności. I tu kosmetyki pochodzenia naturalnego okazują się korzystniejsze – ich zapach jest w 100% naturalny, nie dodaje się do nich bowiem produktów mających za zadanie poprawić intensywność zapachu.

Agnieszka Gotówka

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.