Teraz czytasz...
Jak rozpoznać dobry olejek eteryczny?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak rozpoznać dobry olejek eteryczny?

Łatwo kupić olejek eteryczny, jednak zakup dobrej jakości produktu może być prawdziwym wyzwaniem. A przydaje się on do wielu rzeczy: nie tylko do aromaterapii, ale też sporządzania naturalnych kosmetyków w domu czy nieszkodliwych środków czystości. Jaki wybrać i czym się kierować?

Nawet dla wyszkolonego aromaterapeuty zakup oryginalnego olejku eterycznego może być trudny. W idealnych warunkach dostaniemy silną esencję wydestylowaną z kwiatów, korzeni, liści lub kory roślin aromatycznych. Niestety, wielu dostawców do swojego produktu włącza tańsze oleje roślinne. Są niestety i tacy, którzy do olejów dodają sztuczny aromat. Jest on tylko dalekim echem zapachu rośliny i nie mamy pewności co do jego wpływu na zdrowie.

Aromaterapia – bioenergia płynąca z zapachów

Cechy dobrego olejku eterycznego

Co ciekawe, olejek eteryczny wcale olejem nie jest. Zyskał tę nazwę tylko dlatego, bo nie reaguje z wodą. Krótki test pozwala rozpoznać czysty olejek eteryczny.

Nanieś kroplę olejku na białą kartkę papieru i pozwól jej wyschnąć. Jeśli pozostanie tłusty ślad, produkt nie jest czysty. Są od tej zasady wyjątki: olejki ciężkie i o wyrazistym kolorze, jak paczuli, sandałowy i rumiankowy, zawsze zostawią ślad.

Wysoka cena olejku

Niestety, nie ma gwarancji, że drogi olejek eteryczny będzie dobry. Pewne jest jednak, że bardzo tani produkt nie gwarantuje bezpieczeństwa stosowania oraz wysokiej skuteczności. Naturalne olejki eteryczne mogą być bardzo drogie ze względu na to, że nieraz potrzeba ogromnych ilości surowca roślinnego dla otrzymania jednej buteleczki. To oczywiście podnosi koszty produkcji. W dobrej cenie i właściwej jakości niemal zawsze są m.in. olejki:

  • lawendowy,
  • rozmarynowy,
  • pomarańczowy.

Inne, np. różany, z melisy lekarskiej, jaśminowy, rumiankowy zawsze będą kosztowne.
Wskazówka: jeśli kupujemy olejek, warto na różnych stronach w internecie prześledzić, jakie są jego realne ceny.

Opis olejków na opakowaniu

Jeśli chodzi o dobry produkt, to na etykiecie powinna widnieć łacińska nazwa rośliny. Gdy kupujemy w sklepie internetowym, ważny jest dokładny opis produktu na stronie. Opis typu „lawendowy olejek eteryczny” może oznaczać tanią hybrydę, perfumowaną sztucznie i ze śladową ilością destylatu roślinnego. Taki produkt nie będzie miał żadnej wartości terapeutycznej, a może nawet zaszkodzić.

Opakowanie olejku eterycznego

Wszystkie olejki eteryczne muszą być przechowywane w szklanych opakowaniach, najlepiej z ciemnego lub bursztynowego szkła, by nie utleniały się pod wpływem promieniowania UV. Silne składniki tych naturalnych produktów zareagowałyby z plastikiem. Co więcej, choć to już zależy od dostawcy i sklepu – powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, najlepiej w chłodzie.

Zobacz także

suszony tymianek gałązki związane na drewnianym blacie

Rozpoznanie olejku eterycznego przez dotyk

Wystarczy nanieść kroplę oleju roślinnego na palec wskazujący, a olejku eterycznego na inny. Następnie trzeba potrzeć palcami o siebie. Zauważymy pewne podobieństwa i różnice. Prawdziwy olejek eteryczny będzie dawał wrażenie śliskości, ale nigdy nie będzie lepki czy bardzo tłusty (tu wciąż wyjątek stanowią olejek paczuli, drzewa sandałowego,wetiwerii, rumianku pospolitego).

Gdy kupujemy olejek, warto sprawdzić, czy ma dozownik lub plastikową pipetę wbudowaną w nakrętkę. To pierwsze rozwiązanie jest lepsze, bo ogranicza kontakt produktu z powietrzem i ułatwia dozowanie, a kontakt z samym plastikiem jest ograniczony, więc jest mniejsze ryzyko reakcji czy zanieczyszczenia.

Ekologiczne olejki eteryczne

Skoro olejek eteryczny to składnik otrzymywany z roślin, istotne jest, w jaki sposób były one uprawiane. Zwłaszcza jeśli mamy zamiar stosować go jako składnik kosmetyków lub w aromaterapii. Istotne jest, by nie były zanieczyszczone pestycydami, stąd ma sens kupowanie olejków eterycznych z certyfikatem ekologicznym. W sprzedaży są także dostępne bezpieczne olejki z opisem „wild crafted”. Surowiec jest w tym przypadku otrzymywany z roślin dziko rosnących. Stąd można być raczej pewnym, że nie były opryskiwane ani zbierane w rejonach, gdzie opryski są prowadzone.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.