Teraz czytasz...
Ekologiczne warzywa jako kosmetyk?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekologiczne warzywa jako kosmetyk?

Gdy skończy się kolejny jesienny dzień warto znaleźć chwilę na relaks i zaserwować sobie odprężającą kurację warzywną. Pozwoli ona odżywić, i odświeżyć spracowaną oraz pozbawioną witalności skórę.  Jesienne naturalne zabiegi kosmetyczne można zrobić przy okazji przygotowywania warzywnych soków, zapraw, surówek lub sałatek. Skóra to jedna z najważniejszych części naszego ciała, dlatego pielęgnując jej trzeba wybierać środki najwyższej jakości. Jeżeli warzywa…to ekologiczne!

 Jesienna maseczka

Warzywną maseczkę warto nałożyć na oczyszczoną wcześniej skórę. Dlatego dobrze zrobić kąpiel parową z dodatkiem rozmarynu, tymianku, mięty, lawendy lub innych dostępnych ziół. Pozwoli ona otworzyć pory i pobudzić krążenie. Na tak przygotowaną skórę można położyć prostą maseczkę przygotowaną z żółtka (cera sucha) lub ubitego białka (cera tłusta), kubka śmietany i garści utartego ogórka, ziemniaków, dyni, marchewki itp. Warzywa można łączyć lub stosować oddzielnie odkładając np. szklankę podczas robienia surówki. Potarte lub rozgniecione warzywa można zastąpić świeżo wyciśniętym sokiem np. z marchwi, pomidorów lub wodą ogórkową z mizerii. Maseczkę pozostawić na twarzy około 15 minut. Następnie zmyć letnią, przegotowaną wodą.

Marchewka dla cery suchej

Cerę suchą i delikatną odżywi i nada kolorytu maseczka marchewkowa. Wystarczy drobno utrzeć warzywo i połączyć z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Maseczkę nałożyć na kwadrans na twarz i następnie zmyć przegotowaną, letnią wodą

Sok z marchwi na krosty i pryszcze

Medycyna ludowa zalecała przemywanie różnego rodzaju krost i pryszczy wacikiem nasączonym świeżo wyciśniętym sokiem z marchwi. W likwidowaniu niedoskonałości skóry pomagało także regularne picie świeżego soku.

Tarty chrzan na piegi i zmarszczki

By zminimalizować oznaki starzenia się skóry, powstałe na skutek długotrwałego przebywania na słońcu, a także by zmniejszyć zmarszczki i piegi dobrze jest zastosować maseczkę chrzanową. Świeży korzeń chrzanu potrzeć i wymieszać z jogurtem naturalnym i nałożyć na twarz. Zamiast jogurtu można starty korzeń namoczyć w mleku lub occie winnym jabłkowym bądź truskawkowym i taki nałożyć na skórę. Pozostawić na 15-20 minut i spłukać letnią wodą.

Kapusta i ziemniaki na zmęczone oczy

Blanszowane we wrzątku liście kapusty dobrze jest przyłożyć na zmęczone ostrym światłem oczy. Taki okład pozostawić kilkanaście minut, aż do momentu uczucia ulgi. Zmęczone oczy  ukoi również okład wykonany z drobno utartych ziemniaków zawiniętych w gazę lub położone na powiekach plasterki świeżego ziemniaka.

Przeczytaj o ekologicznych ziemniakach

Maseczka z ziemniaka

Działanie odświeżające i odżywiające suchą skórę ma maseczka przygotowana ze średniego ziemniaka ugotowanego w łupinie. Ziemniaka należy obrać, rozgnieść i zmieszać z jednym żółtkiem i dwiema łyżkami świeżego mleka, maślanki lub śmietany. Składniki należy wymieszać, ogrzać w gorącej wodzie, nałożyć na twarz, przykrywając gazą i ręcznikiem, aby okład pozostał ciepły. Maseczkę pozostawić na skórze około 20 minut, następnie zmyć ciepłą, a następnie zimną wodą.

Przeczytaj o ekologicznych ziemniakach

Cebula na kruche włosy

Medycyna ludowa na słabe i kruche włosy zalecała przed myciem włosów wcieranie startej cebuli w skórę głowy. Cebula bowiem zawiera dużo siarki, która sprawia, że włosy stają się mocniejsze. Zamiast świeżego soku z cebuli można wcierać cebulową nalewkę. By ją przygotować należy wybrać dorodną cebulę, pokroić w plasterki, włożyć do słoika i zalać wódką, całkowicie przykrywając warzywo. Nalewka jest gotowa po około dwóch dniach. Powstały płyn należy wcierać przed każdym myciem włosów (używać tylko ilości niezbędnej do jednego wtarcia, resztę nalewki pozostawić w słoiku razem z cebulą).

Ogórek wygładza, ujędrnia i łagodzi

Sok wyciśnięty ze świeżych ogórków polecany jest do przemywania cery tłustej. Do odświeżenia skóry i zwalczania plam pigmentowych polecane są okłady ze świeżych plasterków ogórka. Kompres przygotowany z utartych ogórków lub tylko ze schłodzonego soku to doskonały lek łagodzący zmęczone i piekące oczy. Okłady najlepiej stosować dwa razy dziennie po około 5-10 minut.

Zobacz także


Przeczytaj o ekologicznym ogórku

Tonik i okłady z pietruszki

By przygotować tonik należy szklankę świeżej, posiekanej pietruszki wrzucić do słoja i zalać 100 ml 70% alkoholu (by go przygotować wystarczy rozcieńczyć spirytus w proporcji 2 części alkoholu do 1 części wody), szczelnie zamknąć i pozostawić na około 2 tygodnie. Następnie przefiltrować przez gazę, dodać około 300 ml destylowanej lub przegotowanej wody i zlać do buteleczki. Tonik doskonale nadaje się do przemywania cery tłustej, gdyż oczyszcza i zmniejsza powstawanie gruczołów łojowych.

Do cery wrażliwej doskonale sprawdza się okład z twarogu i posiekanej natki pietruszki. Wiejski twaróg należy rozetrzeć z posiekanymi listkami pietruszki na drobną, kremową masę i nanieść na twarz na około pół godziny. Następnie maseczkę spłukać letnią wodą.

 

Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Bądź na bieżąco – dołącz do nas na Facebook!

Biokurier na Twitterze – sprawdź


 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.