Teraz czytasz...
Domowe kosmetyki z cytrusów [DIY]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Domowe kosmetyki z cytrusów [DIY]

cytrusy na białym blacie
Domowe kosmetyki zrobione z cytrusów nie tylko wspaniale pachną, ale też odświeżają i regenerują skórę. Można je przygotować szybko i bez zbędnych dodatków. Od czego zacząć? I dlaczego warto?

Domowe kosmetyki. Dlaczego warto?

Ostatnie lata pokazują, że jesteśmy coraz bardziej wymagającymi konsumentami. Przyglądamy się temu, co znajduje się w naszych kosmetykach. Wiemy, które ze składników nie są odpowiednie dla skóry i dlaczego należy ich unikać. Z jeszcze większą odpowiedzialnością podchodzimy do wyboru kosmetyków dla dzieci.

To bardzo dobry kierunek! Nasze babcie również o siebie dbały i chętnie sięgały po domowe kosmetyki. Przygotowywały je ze składników, które akurat miały pod ręką.

Przepisy na kosmetyki domowej roboty są dziś w cenie. A skoro o niej mowa, to nie można zaprzeczyć, że ich cena jest zdecydowanie niższa niż dobrej jakości produktów ze sklepowej półki.

Skoro zatem możemy mieć naturalne domowe kosmetyki, na które nie wydamy zbyt wiele i wykonamy je w duchu filozofii zero waste, dlaczego nie spróbować? W naszym serwisie podpowiadaliśmy już, jak zrobić je z mąki, czereśnilawendy. Teraz czas na cytrusy!

zadbane dłonie na żółtym tle z cytrusami domowe ksometyki
Kosmetyki domowej roboty są tanie i skuteczne

Domowe kosmetyki z cytrusów

Owoce cytrusowe (najlepiej z ekologicznych upraw) można śmiało używać do codziennej pielęgnacji całego ciała. Zawierają duże ilości kwasu askorbinowego (witaminy C), który aktywizuje wytwarzanie kolagenu w skórze. To sprawia, że zmniejsza się widoczność zmarszczek i poprawia elastyczność skóry.

Cytrusy świetnie też oczyszczają naskórek z zanieczyszczeń, toksyn i martwych komórek. Obkurczają naczynia krwionośne i redukują przebarwienia. Dobrze też wpływają na kondycję włosów i paznokci.  I, co niezwykle ważne, ich zapach świetnie pobudza i rozpręża.

Domowe kosmetyki – przepisy

Kąpiel z pomarańczą i cytryną

Do kąpieli  wrzuć plasterki pomarańczy i cytryny. Rozcieńczonym sokiem z cytryny możesz polać włosy, gdy są matowe i pozbawione koloru.

Peeling ze skórek cytrynowych

peeling ze skórek pomarańczowych w słoiku Zbieraj skórki z cytrusów i ususz je, następnie drobno pokrój lub zmiel w młynku do kawy. Dodaj kilka kropel oliwy z oliwek i wcieraj w ciało.

Cytrusowy tonik

Skórki z dowolnych ekologicznych cytrusów pokrój w kosteczkę i włóż do ceramicznego naczynia. W szklance wrzątku rozpuść tabletkę witaminy C i takim roztworem zalej skórki. Wystudzony płyn przecedź i przelej do czystego pojemnika. Tonikiem przemywaj twarz, szyję i dekolt. Przechowuj w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu.

Regeneracyjny okład z sokiem pomarańczowym lub cytrynowym

2-3 łyżki twarogu zmieszaj z jednym żółtkiem, ubitym na sztywno białkiem, 1 łyżką płynnego miodu lub ciemnego cukru oraz ze świeżo wyciśniętym sokiem z połowy cytryny lub małej pomarańczy (można również użyć obu soków).

Składniki rozetrzyj widelcem lub blenderem na gładką, gęstą papkę. Nałóż na twarz na ok. 30 min, potem zmyj ciepłą wodą.

Mleczna emulsja cytrynowo-pomarańczowa

Do odświeżenia i wzmocnienia skóry można przygotować lotion z 1 szklanki mleka, połówki pomarańczy, połówki cytryny oraz 2 łyżek brązowego cukru.

Do garnka wlej mleko, dodaj zmiażdżoną cytrynę i pomarańcz oraz ciemny cukier. Wszystkie składniki wymieszaj, zagotuj, wystudź i przecedź. Używaj do przemywania twarzy, szyi, dekoltu, spierzchniętych łokci lub rąk.

Gotową mleczną emulsję możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni.

Cytrynowy tonik przeciwzmarszczkowy

Umytą cytrynę pokrój w średniej grubości plasterki. Włóż je do słoika i zalej wódką (40 proc.), tak by owoce były całkowicie przykryte. Zakręć słoik i odstaw go w ciemne miejsce na tydzień. Po tym czasie przecedź tonik przez sitko lub gazę. Gdy będzie zbyt mocny, rozcieńcz go przegotowaną wodą.

Taki kosmetyk doskonale oczyszcza, ujędrnia, wygładza i rozjaśnia cerę. Możesz przemywać nim twarz, szyję i dekolt.

Pomarańczowy tonik

Cienko obierz 2-3 ekologiczne pomarańcze (usuń białą włoskowatą warstwę). Skórkę pokrój w drobną kostkę, wsyp do słoika i zalej szklanką octu jabłkowego, jeżynowego lub innego owocowego.

Słoik szczelnie zamknij i odstaw na dwa tygodnie w ciepłe miejsce. Po 14 dniach przefiltruj płyn przez gazę lub bawełnianą ściereczkę.

Gotowy płyn przed użyciem koniecznie rozcieńczaj przegotowaną wodą lub wodą destylowaną (najlepiej w proporcji 1:1). Zanim jednak nałożysz na wacik tonik, wcześniej zmocz go w ciepłej wodzie i wyciśnij.

Tonik pomarańczowy jest idealny do cery wiotkiej, o powiększonych porach.

Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.