Będą unijne regulacje dotyczące kosmetyków ekologicznych?


Na 2012 rok Unia Europejska zapowiada wprowadzenie prawa jasno określającego, jakie produkty mogą nosić nazwę “kosmetyk ekologiczny”, czy “kosmetyk naturalny”. Jest szansa, że te terminy będą uregulowane prawnie – informuje NaTrue.

Europejskie stowarzyszenie reprezentujące interesy sektora kosmetyki naturalne – Natrue liczy, że nowe regulacje pozwolą rozwiązać problem  nadużywania słów “eko”, “organic” etc w branży kosmetycznej. Obecnie zjawisko to występuje na dużą skalę i powoduje mętlik w głowach konsumentów.

Planowane zmiany są konsekwencją art. 20 nowej regulacji dotyczącej kosmetyki, która przyjęta została w listopadzie 2009 roku. Zgodnie z nią, Unia Europejska ma za zadanie stworzyć listę oświadczeń o kosmetykach. Organizacje reprezentujące sektor ekologiczny i naturalny upatrują w tym szansę na przejrzyste uregulowanie dotychczasowej sytuacji. NaTrue zapowiada, że dołoży wszelkich starań, aby zapewnić wysoki standard nowych przepisów.

Idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie regulacji wzorujących się na systemie obowiązującym w przyadku żywności. Biokurier będzie na bieżąco informować o zmianach w prawie dotyczącym kosmetyków ekologicznych.

Na razie, w oczekiwaniu na nowe prawo, zamieszczamy poniżej znaki, których szukać trzeba na produktach, aby mieć pewność, że sięgamy po certyfikowane kosmetyki ekologiczne.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

 


Przeczytaj też: Ekologiczne kosmetyki – standardy, regulacje

 Brak postów do wyświetlenia