Jak wykorzystując metody naturalne poradzić sobie z łamiącymi paznokciami, zmęczonymi oczami oraz jak uzyskać efekt opalonej skóry. Proste, naturalne kosmetyki można przygotować samodzielnie. Zapraszamy do lektury porad z ekologicznej kosmetyczki Biokuriera! Oczywiście najlepiej wykorzystywac składniki pochodzące z rolnictwa ekologicznego
1
Opalona skóra
2
Ciepła oliwa z oliwek na paznokcie
3
Zmęczone oczy
Na przemęczone oczy kładź rano i wieczorem naturalne kompresy. Wystarczy na 5 minut położyć kompresy z wyparzonej herbaty lub rumianku. Szybszym sposobem jest przemywanie przed snem oczu lekko osoloną wodą, herbatką rumiankową lub świetlikiem.
4
Cebula na kruche włosy
Medycyna ludowa na słabe i kruche włosy zalecała przed myciem włosów wcieranie startej cebuli w skórę głowy. Cebula bowiem zawiera dużo siarki, która sprawia, że włosy stają się mocniejsze. Zamiast świeżego soku z cebuli można wcierać cebulową nalewkę. By ją przygotować należy wybrać dorodną cebulę, pokroić w plasterki, włożyć do słoika i zalać wódką, całkowicie przykrywając warzywo. Nalewka jest gotowa po około dwóch dniach. Powstały płyn należy wcierać przed każdym myciem włosów (używać tylko ilości niezbędnej do jednego wtarcia, resztę nalewki pozostawić w słoiku razem z cebulą).
5
Tonik i okłady z pietruszki
By przygotować tonik należy szklankę świeżej, posiekanej pietruszki wrzucić do słoja i zalać 100 ml 70% alkoholu (by go przygotować wystarczy rozcieńczyć spirytus w proporcji 2 części alkoholu do 1 części wody), szczelnie zamknąć i pozostawić na około 2 tygodnie. Następnie przefiltrować przez gazę, dodać około 300 ml destylowanej lub przegotowanej wody i zlać do buteleczki. Tonik doskonale nadaje się do przemywania cery tłustej, gdyż oczyszcza i zmniejsza powstawanie gruczołów łojowych.
Do cery wrażliwej doskonale sprawdza się okład z twarogu i posiekanej natki pietruszki. Wiejski twaróg należy rozetrzeć z posiekanymi listkami pietruszki na drobną, kremową masę i nanieść na twarz na około pół godziny. Następnie maseczkę spłukać letnią wodą.
Opracowanie:
Magdalena Przybylak – Zdanowicz