10 porad, które pomogą Ci zadbać o paznokcie

W ostatnim tygodniach dużo mówi się o prawidłowej higienie dłoni. Niestety, agresywne środki myjące mocno uszkadzają naskórek. Pamiętajmy więc o jego właściwym pielęgnowaniu. Istotne jest też dbanie o paznokcie. W jaki sposób je ochronić? Podpowiadamy.

  1. Pamiętaj o zakładaniu rękawiczek do sprzątania oraz mycia naczyń. Niektóre detergenty nie powinny mieć styczności ze skórą, a my mimo to lekceważymy ten fakt.
  2. Unikaj kosmetyków z formaldehydem. Ma on działanie wzmacniające, jednak nasza płytka paznokcia jest po nim matowa. Często też możemy się spotkać z alergią na ten składnik. Wysusza on również skórki dookoła paznokcia, nadając nieestetyczny wygląd.
  3. Wybieraj zmywacz do paznokci bez acetonu.
  4. Nie używaj za często polerki do paznokci. Powoduje to kruchość paznokcia – stają się po prostu słabe.
  5. Wycinanie skórek czasami jest konieczne, ale staraj się robić to jak najrzadziej, ponieważ im częściej je wycinasz, tym szybciej odrastają.
  6. Kiedy lakier na paznokciach nie jest już pierwszej świeżości i zaczyna nam schodzić, sięgnij od razu po zmywacz. Nie próbuj zdejmować go manualnie, ponieważ zdrapując go, osłabiasz płytkę paznokcia.
  7. Osoby pracujące dużo na komputerze raczej powinny mieć krótsze paznokcie, ponieważ ośmiogodzinne stukanie nimi o klawiaturę może powodować ich rozdwajanie.
  8. Obgryzione paznokcie lub obskubane skórki wokół nich nie wyglądają za dobrze – na rynku dostępne są fajne antystresy do klikania, miętolenia w dłoniach, przełączania, przesuwania itd. Pobaw się tym, ale daj spokój paznokciom.
  9. Kremuj ręce, a przy okazji paznokcie – w ten sposób je nawilżysz lub natłuścisz.
  10. Regularnie obcinaj oraz piłuj paznokcie – tak samo jak przy pielęgnacji i zapuszczaniu włosów konieczne jest regularne podcinanie końcówek, aby były one zdrowe, tak samo jest z paznokciami.

Paznokcie wizytówką naszych dłoni. Zadbaj o nie naturalnie!

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Brak postów do wyświetlenia