Euromonitor: Wysokość sprzedaży żywności ekologicznej w 2010 r. w Polsce wyniosła 58,9 mln Euro

 8,9 mln Euro (ok. 250 mln złotych) – tyle według wstępnych obliczeń Euromonitora w 2010 roku wydali na żywność ekologiczną Polacy. Szacunki dotyczą jedynie produktów pakowanych.

Według informacji opublikowanych wczoraj przez Rzeczpospolitą tempo przyrostu rynku żywności ekologicznej szacowane jest na około 15-20% i powinno utrzymać się także w 2011 roku. Są to szacunki wstępne i orientacyjne. Dotyczą jedynie produktów pakowanych.

Udział żywności ekologicznej w całym polskim rynku spożywczym wciąż jest marginalny. Nie przekroczył jeszcze 1 %. Pod tym względem dystans do Europy Zachodniej zmniejsza się, ale wciąż jest ogromny.

Co ciekawe, wydatki Polaków na żywność ekologiczną, są mniejsze niż Węgrów (a tamtejszy rynek ekożywności mocno odczuł kryzys). Nasi „bratankowie” w 2010 roku wydali ma żywność BIO 61,5 mln Euro. Sprawdź ile wydają Europejczycy na żywność ekologiczną?

Będzie więcej eko sklepów?

 

Będzie więcej eko sklepów?

W Polsce działa około 400 specjalistycznych sklepów z żywnością ekologiczną. Według prognoz do końca 2011 przybędzie około 100 nowych placówek. W wielu miastach pojawiają się małe sklepiki. Ambitne plany rozwoju mają sieci franczyzowe takie jak Żółty Cesarz, Organic Farma Zdrowia a ostatnio Delikatesy Free.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Coraz ważniejszym kanałem sprzedaży żywności ekologicznej są supermarkety i hipermarkety (np. Tesco, Auchan, Carrefour). W porównaniu do krajów Zachodniej Europy, oferowany przez nie asortyment jest jednak wciąż bardzo mały.

Oryginalnym i zyskującym coraz większą popularność kanałem sprzedaży żywności eko jest sprzedaż bezpośrednia. Produkty nabywane tym kanałem sprzedaży bardzo często nie są uwzględniane w oficjalnych statystykach.

Sprawdź ile wydają Europejczycy na żywność ekologiczną?

Cotygodniowa porcja BioInformacji do Twojej skrzynki e-mailowej – zapisz się na nasz newsletter (lewy dolny róg strony)<!–[if !supportLineBreakNewLine]–>
<!–[endif]–>

Brak postów do wyświetlenia