Żywność ekologiczna… na włoskiej plaży!

Żywność ekologiczna na plaży – to włoski pomysł na promocję produktów bio. Turyści odwiedzający okolice Cilento mogą korzystać z usług specjalnych „ekologicznych ścieżek”,  „terenów bio” i jarmarków z żywnością ekologiczną.

 

Zapoczątkowana w 2004 roku akcja przeprowadzana jest od 18 lipca do 18 września. Oprócz promocji regionalnej żywności ekologicznej plażach (np. poprzez degustacje), regionalne stowarzyszenia i władze stworzyły tzw. Tereny BIO ( Bio-Distretto ) oraz ekologiczne jarmarki.

 

Aby dany region mógł poszczycić się takim tytułem powinien spełnić szereg wymogów, m.in.: zadeklarować, że region jest wolny od GMO, dołączyć do Włoskiego Stowarzyszenia na rzecz Eolnictwa Ekologicznego i działać na rzecz zwiększenia konsumpcji żywności ekologicznej z regionu, np. poprzez wprowadzanie jej do stołówek, sprzedawać żywność ekologiczną na „Bio ścieżkach” przy poszanowaniu środowiska (Włoska Organizacja Rolnictwa Ekologicznego (AIAB) przygotowała specjalne kryteria, których należy przestrzegać).


Degustacja żywności ekologicznej (fot. biodistretto.it)

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Priorytety można ująć hasłowo: ekologia – lokalność – etyka – wolność od GMO.

W tym roku wzdłuż nadmorskich miejscowości: z Castellabate do Palinuro, poprzez Pollica, Casal Velino i Pisciotta, oprócz flagi „Terenów BIO” można będzie dostrzec także tzw. Bandiera Blu, które potwierdza, że w rejonie tym jakość wody morskiej jest wysoka i spełnione są wszelkie wymogi bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska naturalnego na terenie słynnych klifów.


Klify w okolicach Cliento (fot. Wikipedia)

Inicjatywa Bio-Distretto rozwija się na terenach Parku Narodowego Cilento i Vallo di Diano, które zajmują powierzchnię 3196 km kw. i obejmuje 95 gmin i trzy bardzo duże atrakcje kulturalne: Paestum, Velia i Padula.

Czytaj więcej na temat EKOTURYSTYKA w Biokurierze.

W inicjatywę Bio-Distretto zaangażowanych jest: 400 gospodarstw ekologicznych, 30 gmin, 1 regionalna rada rolnicza, 5 stowarzyszeń, 1 zrzeszenie wolontariuszy, 10 restauracji, 20 operatorów turystycznych, 1 grupa konsumencka (w jej skład wchodzi około 100 rodzin)  i 1 centrum kąpielowe.

Zapraszamy jeszcze na filmową mini – wyprawę do Cilento:

Więcej informacji (w języku włoskim) znaleźć można na stronie internetowej: http://www.biodistretto.it/

Czytaj także: Włosi kupują więcej żywności ekologicznejBrak postów do wyświetlenia