Żywność eko do sklepu przez Internet?

Coraz więcej właścicieli sklepów z żywnością ekologiczną decyduje się na korzystanie z internetowych platform przy zamawianiu produktów. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Czym są e-platformy zakupowe? Czy zastąpią przedstawicieli handlowych? Rozmawiamy z hurtownikami i sklepikarzami.

Czym jest elektroniczna platforma zakupowa?

 

To nic innego, jak specjalnie przygotowana, strona internetowa, wyglądem przypominająca sklep internetowy. Za jej pośrednictwem właściciel sklepu z ekożywnością może zamówić produkty do najbliższej dostawy. Obecnie właściciele sklepów z eko żywnością mogą korzystać z dwóch tego typu platform. Prowadzą je firmy Bioplanet i Biofuturo.

 

Platforma zakupowa Biofuturo – podgląd
Platforma zakupowa Bioplanet – podgląd

Dlaczego warto skorzystać z elektronicznej platformy?

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Sylwester Strużyna, prezes Bioplanet, przekonuje: Wraz z platformą sklepy uzyskują bardzo dokładną informację o produktach. Przede wszystkim widzą zdjęcie produktu, jego opis, wartości żywieniowe, kraj pochodzenia. Dodatkowo sklepy mają pełną i bieżącą informację o cenie produktu z uwzględnieniem przysługującego danemu sklepowi rabatu a także aktualny przegląd dostępności, promocji i rozliczeń finansowych.

Sylwester Strużyna zwraca uwagę  na duże znaczenie faktu, że w systemie zamieszczone zostały zdjęcia produktów. – Dostęp do zdjęć i pełnych opisów produktów jest szczególnie korzystny dla sklepów internetowych, które dzięki dostępowi do Platformy mają dużą łatwość w umieszczaniu zdjęć i opisów produktów umieszczanych w swoich sklepach. Grzegorz Maliszewski z Biofuturo, do zalet platform dodaje jeszcze: Uproszczenie procedur związanych z samodzielnym składaniem zamówień i dostęp do oferty niemal z każdego miejsca w Polsce.

 

 

Zrzut ekranowy z platformy zakupowej BioplanetCoraz więcej chętnych na platformy…

Zainteresowanie platformami jest coraz większe. W platformie uruchomionej przez Biofuturo jest 400 kont, z usługi promowanej przez Bioplanet korzysta ok. 10% klientów tego dystrybutora i wciąż przybywają nowe. Co jest szczególnie ważne dla sklepikarzy? –Cenię to, że widzę zdjęcia produktów i ich gramaturę – nie zamawiam więc „w ciemno”. Bazy używam już około miesiąc, proces zamawiania stał się prostszy, praktycznie nie musimy współpracować z przedstawicielem handlowym – mówi Justyna Skierka właścicielka sklepu Żółty Cesarz w Gdyni, która korzysta z bazy Bioplanet.

Zgadza się z nią Teresa Ziółkowska, właścicielka Eko Delikatesów z podwarszawskiego Piaseczna. – Błędy, które występowały na początku są już usunięte, obsługa jest bardzo prosta i pozwala oszczędzić wiele czasu. Bardzo przydatna będzie informacja o terminie przydatności produktów do spożycia. Wiem, że taka opcja jest w planach Bioplanet – mówi Teresa Ziółkowska.  Konieczność współpracy na linii sklep – hurtownia przy tworzeniu platformy podkreśla również Grzegorz Maliszewski: -Bardzo często sami klienci sugerują jakich funkcji, bądź ułatwień im brakuje. Wkrótce będziemy przebudowywać nasz system, aby był bardziej intuicyjny.

Czy platforma internetowa może zastąpić przedstawicieli handlowych?

-Narzędzie to traktujemy przede wszystkim jako uzupełnienie pracy handlowców. Są oni przeszkoleni w zakresie jej działania i promują ją wśród właścicieli sklepów. Są różne podejścia do handlu i do zamawiania produktów. Niektórzy właściciele sklepów wolą konsultować zakupy z przedstawicielem, inni preferują zamawianie przez Internet – dla nich platforma jest znakomitym narzędziem – przekonuje Sylwester Strużyna.

W przypadku Biofuturo, platforma służy przede wszystkim do zamawiania stałych produktów. –Korzystanie z platformy nie koliduje z obsługą bezpośrednią i telefoniczną. Dla nas kontakt bezpośredni jest wciąż najlepszą formą informowania o nowościach i promocjach. Pozwala także najlepiej poznać potrzeby oraz możliwości danego sklepu – mówi Grzegorz Maliszewski.

A jakie jest Państwa zdanie na temat platform internetowych. Zapraszamy do komentowania artykułu!

Karol Przybylak
źródła ilustracji: Biofuturo, Bioplanet, www.sxc.hu

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia