Zaprezentować jak najszersze spektrum ziół i ich użytkowania, począwszy od sfery tradycji, kultury, obrzędów, poprzez technologię uprawy, fitoterapie, farmakognozję, aż po zapoznanie z nowoczesnymi metodami i technikami mającymi szerokie zastosowanie w analizie, badaniu i oznaczaniu substancji zawartych w ziołach – to cel jaki postawiła sobie kadra tworząca kierunek „Ziołoznawstwo” na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Kadra prowadząca zajęcia została dobrana w taki sposób, aby zaprezentować jak najszersze spektrum ziół i ich użytkowania, począwszy od sfery tradycji, kultury, obrzędów, poprzez technologię uprawy, fitoterapie, farmakognozję, aż po zapoznanie z nowoczesnymi metodami i technikami mającymi szerokie zastosowanie w analizie, badaniu i oznaczaniu substancji zawartych w ziołach.
Zajęcia prowadzone będą w systemie zaocznym – zjazdy sobotnio niedzielne. Studia rozpoczynają się w październiku 2014, a rekrutacja trwa do końca czerwca.
– Rosnące zainteresowanie ziołami, produktami roślinnymi przekłada się na popularność kursów, szkoleń, warsztatów, studiów na których słuchacze choć na chwilę wracają na łono natury, ucząc się w jaki sposób rozsądnie korzystać z jej obfitości, poznają rośliny, sposób ich przyrządzania, obróbki, konsumpcji czy też wykorzystania. W Polsce także trend ten dynamicznie się rozwija. Powstają kierunki na których słuchacze mają możliwość nabycia – poszerzenia wiedzy na temat ziół. Jednym z takich przedsięwzięć jest powołanie na Uniwersytecie Rzeszowskim jednorocznych studiów podyplomowych: ZIOŁOZNAWSTWO – tłumaczy Kinga Stawarczyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zajęcia prowadzone będą przez kadrę Instytutu Biotechnologii – chemików, lekarzy, biologów, toksykologów, analityków, dla których nauka i nauczanie to nie tylko praca, lecz również pasja i powołanie. Ich grono zasilą także wybitne osobistości ze sfery nauk o ziołach -etnobotanicy, podróżnicy (Ewa Pirożnikow, Monika Kujawska, Joanna Sosonowska, Łukasz Łuczaj), lekarz medycyny chińskiej (Sebastian Ye), oraz farmaceuci (Joanna Typek, Maciej Strzemski, Maciej Bilek). Zajęcia z botaniki poprowadzi czołowy botanik i znawca flory Podkarpacia – prof. Krzysztof Oklejewicz.
Więcej informacji na temat Studiów podyplomowych z ZIOŁOZNAWSTWA dostępne jest na stronie internetowej – http://zioloznawstwo.etnobiologia.com/