Teraz czytasz...
Zespół suchego oka, czyli jak cywilizacja zagraża naszemu wzrokowi [konkurs]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Zespół suchego oka, czyli jak cywilizacja zagraża naszemu wzrokowi [konkurs]

28Tak trudno o nie dbać w dzisiejszych czasach. Na dworze zagraża im zanieczyszczone powietrze, pełne smogu, alergenów i pyłów. W biurze, samochodzie czy samolocie atakuje je klimatyzacja. Pracując, siedzimy przed monitorem komputera, po pracy nieustannie wpatrujemy się w ekran telefonu czy telewizora. Efekt? Oczy stają się zmęczone, przekrwione, wysuszone, nie możemy się pozbyć wrażenia, że mamy piasek pod powiekami. Co z tym robić?

Zespół suchego oka to dolegliwość coraz częściej zgłaszana podczas wizyty u okulisty. Nie ma już niemal osób, które przynajmniej raz w życiu nie uskarżałyby się na nią.

Dlaczego? To proste:

suchość oka powodowana jest przez zanieczyszczenia powietrza, wszechobecną klimatyzację i fakt, że niemal nie przestajemy się wpatrywać w monitory, ekrany i ekraniki przeróżnych urządzeń. Te wszystkie czynniki sprawiają, że nasze oczy wydzielają niedostateczną ilość łez lub też łzy o niewłaściwym składzie.

Co więcej, suchość oka mogą także powiększać też takie choroby oczu jak jęczmień, gradówka, zapalenie brzegów powiek, czy obecność pasożytniczych roztoczy (np. nużeniec – pasożytniczy roztocz wywołujący chorobę zwana nużycą. Jego ulubionym miejscem do życia są brwi i rzęsy człowieka. Z badań wynika, że ponad 50% osób 40+ ma tego kłopotliwego i nieproszonego gościa. Systematyczna terapia z użyciem kompresów eyeFIT pomaga pozbyć się w dużym stopniu tego nieproszonego lokatora z sąsiedztwa oczu) u nasady rzęs.

Na niedostateczne nawilżenie oczu mogą też wpływać takie choroby cywilizacyjne jak reumatyzm, cukrzyca czy problemy z tarczycą.

Problem nie tylko kosmetyczny…

Warto wiedzieć, że wysuszenie oka to nie tylko codzienna uciążliwość czy problem kosmetyczny, bo nikomu nie jest ładnie z przekrwionym okiem. Może ono także nasilać wady wzroku, takie jak astygmatyzm, krótko– lub dalekowzroczność, do tego stopnia, że niekiedy, zamiast zmieniać okulary lub soczewki kontaktowe, wystarczy dobrze nawilżyć oczy. Co gorsza, przewlekły, wieloletni zespół suchego oka może prowadzić do poważnych schorzeń rogówki.

Skóra wokół oczu – również sucha!

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka. Ma tylko pół milimetra grubości, podczas w innych partiach twarzy grubość skóry dochodzi nawet do 2 mm, poza tym jest prawie pozbawiona gruczołów łojowych. Dlatego też procesy starzenia występują tutaj szybciej, niż w innych częściach twarzy. To wokół oczu najwcześniej pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki czy opuchnięcia pod oczami, często też ze zmarszczkami. Codziennie nakładanie kosmetyków do makijażu wcale nie polepsza stany skóry wokół oczu, a bywa jeszcze gorzej, jeśli na noc niedokładnie ten makijaż zmywamy.

7 ważnych wskazówek dla utrzymania dobrostanu oczu

1. Zawsze przed snem zrób demakijaż.
2. Podczas pracy z komputerem co godzinę stosuj kilkuminutowe odpoczynki przenosząc wzrok na odległość dalszą niż monitor.
3. Pilnuj właściwego poziomu witaminy A oraz luteiny w codziennej diecie.
4. Na okolice oczu nanoś kremy bez konserwantów.
5. Gdy świeci słońce, noś okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV.
6. Przynajmniej raz do roku skontroluj oczy u okulisty.
7. Dbaj o regularne nawilżanie oczu, najlepiej za pomocą specjalnych kompresów eyeFIT.

Suche oko, sucha powieka – co robić?

Najodpowiedniejszym sposobem na pielęgnację skóry wokół oczu jest odpowiednie nawilżenie delikatnej skóry powiek, najlepiej przy użyciu kremów pozbawionych konserwantów.

Podczas demakijażu nie powinno się trzeć powiek, tylko przyłożyć do nich nasączony płynem micelarnym wacik, a kiedy rozpuści makijaż, przesunąć go delikatnym ruchem od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Tę czynność należy powtarzać tyle razy, aż kolejny wacik kosmetyczny będzie czysty.

Nie zapominajcie też o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV – bo, gdy słońce mocniej świeci – zapobiegają nadmiernemu naświetlaniu oczu, ich mrużeniu i naprężeniu skóry wokół nich. Najlepiej byłoby oczywiście zmusić skórę do lepszego ukrwienia, a co za tym idzie – lepszego odżywienia, które sprzyja regeneracji.

A jeśli chodzi o powierzchnię samego oka, czyli rogówkę? Popularne krople nawilżające gałkę oczną dają co prawda szybką ulgę, ale jest ona krótkotrwała. Na dłuższą metę krople nie pomagają, ponieważ leczą wyłącznie objaw, a nie przyczynę. Najlepiej byłoby zatem zmusić nasze własne oko do produkcji wystarczającej ilości łez o właściwym składzie. Jak to zrobić?

Uwaga, nawilżenie!

I tu przychodzi z pomocą pewna nowość – kompres eyeFIT, stworzony i opatentowany przez doktora Piotra Fryczkowskiego, który nie raz w swoim gabinecie okulistycznym leczył u swoich pacjentów zespół suchego oka.

Kompres eyeFIT zastosowany raz – błyskawicznie przynosi ulgę zarówno zmęczonym, suchym oczom, jak i opuchniętym, ciężkim powiekom. Od razu nawilża oko, pomaga mu odpocząć, pobudza krążenie krwi w skórze powiek. Po użyciu kompresu oko jest więc błyszczące i wypoczęte, opuchlizna pod okiem zredukowana.

Kompres eyeFIT stosowany regularnie – kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie – wzmaga wydzielanie łez o właściwym składzie, dodatkowo, dzięki swojej unikalnej recepturze opartej wyłącznie na naturalnych składnikach, nawilża zarówno rogówkę, jak i skórę wokół oka, poza tym polepsza ukrwienie, a zatem odżywienie okolic oczu. Warto się więc z eyeFITem zaprzyjaźnić na dłużej.

Kompresy eyeFIT są jak SPA dla oczu i skóry powiek, ponieważ:

  • błyskawicznie nawilżają oczy
  • regulują pracę gruczołów Meiboma, odpowiedzialnych za wydzielanie składowej tłuszczowej łez
  • poprawiają krążenie w skórze okolic oczu
  • niwelują obrzęki pod oczami
  • uspokajają i działają relaksacyjnie

Ich stosowanie jest zalecane w zespole suchego oka, podczas domowych zabiegów na twarz i podczas relaksu, np. po treningu sportowym, saunie lub w trakcie masażu. Stosowanie ich wieczorem ułatwia zasypianie.

Sład kompresów eyeFIT

W skład kompresu eyeFIT wchodzą:

mięta pieprzowa, która działa przeciwświądowo, znieczulająco i przeciwzapalnie. Stężenie wodnego roztworu mięty 0,1–2% hamuje wzrost bakterii Salmonella typhiurium, Staphyloccocus aureus i Vibrio parahaemolyticus,
skrobia – wygładza skórę i utrzymuje wilgotność.
siemię lniane – działa powlekająco, osłaniająco, zmiękczająco i rozgrzewająco,
zielona herbata – redukuje stany zapalne, poprawia ukrwienie skóry, wykazuje właściwości antyseptyczne i stymuluje komórkową przemianę materii,
szałwia lekarska – działa ściągająco, przeciwzapalnie, antyseptycznie. Opóźnia starzenie się skóry dzięki lepszemu odżywieniu komórek, działaniu antyoksydacyjnemu, natłuszczającemu oraz stymulacji komórkowej przemiany materii.

Kompresy eyeFIT poprawiają dobrostan oczu i skóry powiek, a jednocześnie pomagają w głębokim relaksie całego ciała. Więcej informacji na www.eye-fit.eu

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na któryś ze składników kompresu.

DR N. MED. PIOTR FRYCZKOWSKI
Szef Szpitala Okulistycznego Retina w Warszawie, doświadczony lekarz okulista. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, posiada II stopień specjalizacji w okulistyce. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i European VitreoRetinal Society.

Konkurs rozstrzygnięty

Nagroda głowna powędruje do Anny i Olgi. Reszta uczestników, zgodnie z obietnicą, otrzyma zestawy testowe.

Macie ochotę przetestować kompresy eye-fit? Serdecznie zapraszamy do konkursu. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy odpowiedzieć na pytanie (odpowiedzi szukajcie w tekście):

Co to jest nużeniec (Demodex) i jakie objawy mogą świadczyć o jego obecności w okolicach oczu?

Napiszcie nam też w jaki sposób staracie się dbać o oczy.

Spośród nadesłanych na adres konkursy@biokurier.pl lub umieszczonych w komentarzu do artykułu odpowiedzi wybierzemy dwie prawidłowe (w przypadku pyt. 1) i najciekawsze (pyt.2).  Zwycięzcy otrzymają po dwa zestawy 7-dniowego pakietu kompresów eyeFIT. Dla kolejnych 25 uczestników (decyduje prawidłowa odpowiedź i interesujący opis pielęgnacji Waszych oczu) mamy 2 próbki podwójnego kompresu eyeFIT do zabiegu Weekendowe SPA dla oczu i relaks, wraz z instrukcją użycia.

Na odpowiedzi czekamy do 17.12.2018 godz. 23:59:59.

Regulamin konkursu

1. Organizatorem konkursu jest Eko Media z siedzibą przy ul. Siedleckiej 62 w Bydgoszczy. Konkurs odbywa się na terenie Polski i skierowany jest do osób przebywających na terenie Polski lub będących w stanie wskazać znajdujący się w Polsce adres, na który może być dostarczona nagroda.

2. Konkurs polega na odpowiedzeniu na pytania zamieszczone w artykule dostępnym pod adresem: https://biokurier.pl/jedzenie/zdrowie-jedzenie/zespol-suchego-o…wzrokowi-konkurs/ ‎ i przesłaniu ich na adres: konkursy@biokurier.pl lub umieszczeniu w komentarzu pod tekstem. Termin przesyłania zgłoszeń to: 17.12.2018 godz. 23:59:59.

3. Nagrodzone zostaną 2 najciekawsze zdaniem redakcji propozycje. Kolejnych 25 zostanie wyróżnionych zestawami próbnymi.

4. Przesyłając zgłoszenie nadawca zgadza się na przetwarzanie danych osobowych przez Eko Media Karol Przybylak w celach związanych z realizacją konkursu i akceptuje politykę prywatności Eko Media Karol Przybylak dostępną na stronie internetowej: http://www.wydawnictwogaj.pl/strona/polityka-prywatnosci

5. Nagrody przewidziane w konkursie to
• 2 zestawy 7-dniowego pakietu kompresów eyeFIT.
• 25 – próbek podwójnego kompresu eyeFIT do zabiegu Weekendowe SPA dla oczu i relaks, wraz z instrukcją użycia.
Za wysyłkę nagród odpowiada Szpital Okulistyczny Retina, ul. Gimnazjalna 1, 01-634 Warszawa – fundator nagród.

6. Przesłanie odpowiedzi na e-mail konkursy@biokurier.pl oznacza akceptację regulaminu oraz na przetwarzanie nadesłanych danych osobowych na potrzeby realizacji konkursu oraz akceptację naszej polityki prywatności.

7. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedno zgłoszenie. Przesłanie większej ilości zgłoszeń skutkuje dyskwalifikacją z konkursu.

8. Listę zwycięzców opublikujemy na stronie biokurier.pl. Zwycięzców powiadomimy również drogą elektroniczną. Uczestnik odpowiada za dostarczenie organizatorowi konkursu danych niezbędnych do wysyłki nagrody, tzn. adresu do korespondencji wraz z numerem telefonu.

9. Nie ma możliwości wymiany nagrody na ekwiwalent pieniężny.

10. Wszelkie reklamacje dot. Konkursu można zgłaszać na adres konkursy@biokurier.pl przez 2 dni od zakończenia konkursu. O naszej decyzji poinformujemy również drogą e-mailową.

11. Wszystkie kwestie nieujęte w niniejszym regulaminie rozstrzygane będą przez Kodeks Cywilny.

12. Lista zwycięzców opublikowana zostanie na portalu biokurier.pl w dniu 19.12.2018.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.