Teraz czytasz...
Jak przestać jeść słodycze?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak przestać jeść słodycze?

Avatar photo

Jak przestać jeść słodycze? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Na szczęście rozsądna redukcja masy ciała wcale nie musi wiązać się z ogromnymi wyrzeczeniami, np. całkowitym zakazem jedzenia słodyczy. Kluczem do sukcesu jest zdroworozsądkowe podejście do węglowodanów, inaczej cukrów, które wcale nie są takie straszne, jak się nam wydaje.

Odwieczny problem na redukcji: Jak przestać jeść słodycze?

Smak słodki poznajemy dobrze już od pierwszego dnia narodzin. Mleko matki jest pierwszą żywnością, jaką doświadczają nasze kubki smakowe. Za słodki smak w dużej mierze odpowiada laktoza, z której w znacznej ilości składa się pokarm kobiecy.

Przeczytaj: czym zastąpic cukier

Etap dorastania i poznawania smaków w naszej kulturze sprzyja słodyczy. Słodki deser po obiedzie i/lub przekarmianie słodyczami dzieci w ramach nagrody na stałe zostało mocno zakorzenione w naszym stylu życia. Powielane schematy z pokolenia na pokolenie przy zmieniającym się trybie życia i obniżającej się aktywności ruchowej niestety mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Czy chcąc się zdrowo odżywiać, jesteśmy skazani na całkowite wyeliminowanie słodyczy?

Dlaczego tak bardzo lubimy cukier?

Kiedy czujemy się źle, sięgnięcie po słodkiego batonika z orzechami i karmelem od razu poprawi nasz kiepski nastrój. Skąd taka moc w takiej małej przyjemności? Otóż należy zdać sobie sprawę z jednej, bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie – każda komórka w naszym organizmie odżywia się za pomocą glukozy.

Koktajl „snickers”

Autorką przepisu jest mgr inż. Paula Nagel, ekspert ds. żywienia w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej i Centrum Dietetycznym Online NIZP-PZH w Warszawie.
Przepis ukazał się w najnowszym numerze drukowanego Biokuriera.
Wartość odżywcza dla 1 porcji:
Wartość energetyczna: 227 kcal
Białko: 11 g
Tłuszcz: 9 g
Węglowodany: 50 g
Prep Time 10 minutes
Servings 2

Składniki
  

  • 1 dojrzały banan
  • 2 daktyle
  • 200 ml napoju owsianego
  • 30 g ugotowanej kaszy jaglanej
  • 2 łyżki masła orzechowego bez oleju palmowego w składzie

Przygotowanie
 

  • Daktyle zalej wrzącą wodą na kilka minut.
  • Kaszę ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie ostudź.
  • Banana obierz ze skórki.
  • Wszystkie składniki dokładnie zblenduj i przelej do szklanki. 
Próbowałeś/aś już tego przepisu?Let us know how it was!

Glukozę zaliczamy do tzw. cukrów prostych. Jest węglowodanem (cukrem) łatwoprzyswajalnym. To, co serwujemy sobie każdego dnia na talerzu, jest w łatwiejszy bądź bardziej skomplikowany sposób rozkładane właśnie do tego cukru. Glukoza może być pozyskiwana z rozkładu węglowodanów złożonych lub w sytuacjach silnego głodzenia z przemiany kwasów tłuszczowych (ciał ketonowych). Trawiona jest i wchłaniana w jelicie cienkim, a następnie łatwo przechodzi do krwiobiegu i dzięki temu nasz organizm otrzymuje energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania.

Czytaj więcej: Rodzinna otyłość. Dlaczego to NIE wina genów?

Jedzenie, oprócz spełniania standardowej roli zaspokojenia podstawowej potrzeby fizjologicznej organizmu (dostarczania niezbędnych składników odżywczych), spełniać może również funkcje pozabiologiczne, m.in. potrzeby psychologiczne. Przykładem potrzeb zaspokajanych za pomocą jedzenia jest np. okazywanie uczuć, redukcja napięcia czy nagradzanie się.

Nasz mózg odżywia się za pomocą glukozy – to jedno, ale drugą sprawą jest fakt, że glukoza silnie oddziałuje na „układ nagrody w mózgu” i podnosi poziom endorfin. To dlatego tak chętnie dogadzamy sobie w chwilach słabości.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru Biokuriera.

W dbaniu o szczupłą sylwetkę odwiecznym problemem są słodycze. Wciąż większość ludzi traktuje odchudzanie jako pewien etap „od do” i narzuca sobie tym samym silne i niepotrzebne restrykcje żywieniowe. To właśnie te restrykcje prowadzą nie tylko do pogorszenia nastroju, ale przede wszystkim do mniejszej motywacji do zmiany i długofalowych efektów.

Co to są węglowodany?

Pojęcie „cukier” jest bardzo mylące, ponieważ wiele osób zapomina o tym, że węglowodany dzielimy na dwie grupy: cukry (węglowodany) proste i złożone. To właśnie cukry złożone powinny dominować w diecie, a proste powinny ulec ograniczeniu. Produkty węglowodanowe stanowią nie tylko źródło energii, ale są również źródłem wielu witamin (np. witamin z grupy B), składników mineralnych (np. żelaza, magnezu, wapnia) oraz błonnika pokarmowego.

To właśnie błonnik pokarmowy zwiększa uczucie sytości w żołądku, dzięki czemu mamy mniejszą chęć podjadania między posiłkami niezdrowych, wysokoprzetworzonych produktów. Ponadto błonnik reguluje poziom glukozy we krwi, przeciwdziała zaparciom i tworzy korzystne podłoże dla mikroflory jelit.

Zalecenia ekspertów dotyczące węglowodanów w prawidłowo skomponowanej diecie powinny pokrywać 45–65% energii, przy czym głównym źródłem węglowodanów w diecie powinny być produkty zbożowe pełnoziarniste. Eksperci wskazują na potrzebę ograniczenia podaży cukrów prostych – nie powinny przekraczać więcej niż 10% energii. Zatem odchudzanie czy zdrowy tryb życia nie musi wiązać się ze struprocentowymi wyrzeczeniami, bo nawet eksperci żywieniowi dopuszczają pewną ilość cukrów prostych w diecie.

Słodycze na diecie? Ale jak to?

Przeważnie tyjemy od nieprawidłowego doboru produktów żywnościowych w jadłospisie, nadwyżki kalorycznej i małej ilości ruchu. Będąc na deficycie kalorycznym i jedząc różnorodne grupy produktów mało prawdopodobne jest, abyśmy nie stracili na masie ciała.

Zobacz także

Nutri-score oznaczenia

Na jadłospis należy patrzeć całościowo, a nie obarczać za niepowodzenie wybrany produkt żywnościowy, np. pieczywo. Jeśli nasze menu jest kolorowe, bazuje na naturalnych produktach o niskim stopniu przetworzenia i opiera się na zasadach zdrowego żywienia – pozwolenie sobie na ciastko do kawy nie zaprzepaści nagle osiągniętych rezultatów. Wszystko jest dla ludzi, nawet cukier czy słodycze, ale nie możemy zapominać o proporcjach i jakości produktów.

Podstawą diety powinny być:

  • produkty zbożowe z pełnego przemiału: mąka razowa, pieczywo pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, grube kasze (np. gryczana, pęczak), ryż brązowy, ryż dziki, otręby, płatki owsiane, płatki gryczane
  • warzywa (świeże, mrożone, liofilizowane)
  • nasiona roślin strączkowych (np. soczewica, ciecierzyca, soja, groch).

Urozmaicaj swój jadłospis i nie zapominaj o:

  • drobnych kaszach (np. kuskus, manna)
  • ryżu basmati, ryżu jaśminowym
  • owocach (świeżych, mrożonych, liofilizowanych)
  • suszonych owocach
  • płatkach jaglanych, ryżowych
  • ziemniakach, batatach.

Ograniczaj:

  • miód pszczeli
  • cukier biały i brązowy
  • słodzone napoje
  • słodycze
  • wyroby cukiernicze
  • dania w słoikach
  • fast food.

Sensowne wydaje się przestrzeganie zasady 80/20. Mówi ona, że 80% kalorii w ciągu dnia lub tygodnia powinno pochodzić z niskoprzetworzonych, naturalnych wartościowych produktów spożywczych, a 20% może, ale nie musi być przeznaczone na produkty „dające przyjemność”, czyli np. słodycze

Przeczytaj wywiad: Jak ułożyć własny plan żywieniowy?

Zdroworozsądkowe podejście do jedzenia pozwala znacznie łatwiej poradzić sobie z ochotą na słodkości i wcale nie musi oznaczać ich wykluczenia, by czuć się i wyglądać dobrze.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.