Teraz czytasz...
Zdrowa i smaczna… sałata. Poznaj 5 jej rodzajów!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Zdrowa i smaczna… sałata. Poznaj 5 jej rodzajów!

Sałata znana jest każdemu z nas. Ot, zielone liście, którą w swoim ogródku uprawiała babcia i które można kupić w niemal każdym sklepie. Dziś przedstawiamy kilka odmian tego, wydawałoby się, pospolitego warzywa. I choć jestem przekonana, że znamy je wszyscy, nie do końca wiemy, jak je podawać.

Rukiew wodna

Rukiew wodna to roślina z rodziny kapustowatych. W Polsce w stanie dzikim występuje dosyć rzadko i jest pod ochroną. Liście i całe młode rośliny jadalne są na surowo lub jako składnik zup i sosów. Rukiew ma pikantny smak, który upodabnia ją do rzeżuchy. Świetnie się sprawdzi w połączeniu z twarożkiem lub jajkami faszerowanymi lub ugotowanymi na twardo. Jest doskonała jako zielenina do kanapek i na sałatkę.

Musztardowiec

Liście musztardowca nadają się do jedzenia na surowo, a także do duszenia czy smażenia.
Musztardowiec ma bardzo ciekawy smak: ostry, pieprzno-musztardowy. Nadaje się do sałatek, dodając im pikantnego smaku. Dobrze komponuje się z twarogiem czy mozzarellą. Większe liście uzupełnią smażone oraz duszone potrawy azjatyckie.

Musztardowiec posiada wiele wartości odżywczych, szczególnie cenny jest kwas foliowy oraz witaminy A, B i C oraz mikroelementy (żelazo, fosfor i wapń).

Jarmuż

Jarmuż

zachwyca zawartością soli mineralnych. Zawiera najwięcej wapnia ze wszystkich warzyw, a przy tym pierwiastek ten jest łatwo przyswajalny. Jarmuż nie zawiera kwasu szczawiowego. Jego liście zawierają znaczną ilość fosforu i sporo żelaza. Imponująca jest również zawartość witaminy C (z warzyw tylko papryka ma jej więcej).

Jarmuż można smażyć, blanszować lub piec, a młode listki także zjeść w całości na surowo z oliwą lub sosem. Długo obrabiany traci, niestety, żywy kolor. Sprawdza się jako farsz, składnik zapiekanki lub w zupie. Chętnie przyjmuje wszelkie przyprawy: czosnek i chilli, gałkę muszkatołową i pieprz, korzeń imbiru i sos sojowy, nasiona kopru, kminku i selera.

Wiele dań z wykorzystaniem jarmużu proponuje Aleksander Baron.

Sałata rzymska

Sałata długolistna o bardzo cennych właściwościach odżywczych: zawiera wapń, żelazo, witaminy z grupy B, dużą ilość witaminy A i C oraz kwasu foliowego. Jest idealna jako baza do sałatki, można wykorzystywać ją w trakcie przygotowywania soków lub koktajli. Polecamy ją na kanapkach jako zamiennik jej pospolitej siostry, od której jest zdecydowanie mniejsza i bardziej jędrna.

Zobacz także

ciasto dyniowe w kawałkach

Rukola

Rukola przypomina sałatę, ale wcale nie należy do warzyw liściastych, ale do kapustowatych, czyli do tej samej grupy warzyw, co brokuły, jarmuż i brukselka. Jest bogatym źródłem chroniących przed rakiem glukozynolanów, które nadają jej wyrazisty smak.

Rukola jest świetnym źródłem wapnia, żelaza i magnezu. Jak wszystkie warzywa o zielonych liściach, obfituje w kwas foliowy, jest w niej też witamina C i karotenoidy, z których najważniejsze, luteina i zeaksantyna, zapobiegają zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej. Dzięki obfitości aminokwasów siarkowych rukola działa bakteriobójczo.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.