„Bądź zmianą” – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. W kilkunastu miastach z całej Polski odbywać się będą targi, prelekcje, degustacje i pokazy.
Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu przypada 9 maja. Wydarzenia pod tym hasłem odbywają się co roku w drugą sobotę maja. Ich celem jest zwrócenie uwagi na problematykę Fair Trade.
Sprawiedliwy Handel czyli…
Czym jest Sprawiedliwy Handel? To ruch społeczny wspierający rozwój ubogich krajów Globalnego Południa. Produkty ze znakiem Sprawiedliwego Handlu to gwarancja: uczciwych zarobków producentów, szacunku w relacjach handlowych, niewykorzystywania pracy dzieci i odpowiedzialności ekologicznej.
Więcej na temat Fair Trade w naszym dziale dziale Fair Trade – Sprawiedliwy Handel
Co będzie się działo 9 maja?
W Bielsko Białej zaplanowano Fairtrade Brunch, w Krakowie targi oraz specjalny konkurs a w Jeleniej Górze zaplanowano degustację, malowanie muralu oraz spotkanie z prezydentem miasta. Mieszkańcy Katowic mogą wybrać się na specjalny piknik a w Poznaniu odbędzie się specjalny happening. To oczywiście nie wszystkie wydarzenia.
Więcej informacji i szczegółów znajdziecie na stronie Koalicji Sprawiedliwego Handlu.
Rynek produktów Fair Trade w Polsce
Krajowy rynek produktów Fair Trade rośnie z roku na rok, ale wciąż jest zjawiskiem stosunkowo marginalnym. Z raportu Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur pt. „Rynek produktów Sprawiedliwego Handlu w Polsce” wynika, że najczęściej dokonywany jest pojedyczny zakup jednego lub dwóch produktów oznaczonych znakiem Fair Trade. Najłatwiej znaleźć je w sklepach eko, ale kawa dostępna jest także w sieci popularnych stacji benzynowych (zarówno na miejscu jak i na wynos).
Więcej na temat raportu: Rynek produktów Sprawiedliwego Handlu w Polsce. Bariery i szanse
W ciągu najbliższych dni opublikujemy kilka tekstów, które przybliżą działanie Fair Trade w praktyce.