Teraz czytasz...
Z medycyny ludowej. Kuracje czarną rzepą
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Z medycyny ludowej. Kuracje czarną rzepą

Czarna rzodkiew w popularnym nazewnictwie występuje zazwyczaj pod nazwą czarnej rzepy. To niewielkie warzywo korzeniowe o ciemnej barwie i ostrym smaku.  Bardzo dobrze sprawdza się w kuchni, ceniona jest także za walory kosmetyczne. O walorach jakie ma ekologiczna czarna rzepa piszemy w najnowszym, drukowanym Biokurierze (3/2011). Na stronie internetowej prezentujemy wybrane kuracje z medycyny ludowej.

Na kamienie

Medycyna ludowa polecała 6-cio tygodniową kurację sokiem z czarnej rzodkwi. Twierdzi się, że tego rodzaju kuracja może rozpuścić niektóre kamienie. Nierozpuszczalne tą metodą muszą być usunięte w inny sposób. Terapię rozpoczyna się na czczo popijając 100 ml soku z czarnej rzodkwi.

W ciągu trzech tygodni zwiększa się dawki aż do objętości 400 ml dziennie. W następnych trzech tygodniach zmniejsza się dawki aż do wielkości wyjściowej, czyli 100 ml.

Więcej o warzywach ekologicznych w dziale WARZYWA EKOLOGICZNE.

Rzodkiew z oliwką

A skoro o medycynie ludowej mowa, to na Opolszczyźnie drobno potarta, trochę posolona i zmieszana z oliwką czarna rzodkiew była zalecana w schorzeniach woreczka żółciowego i wątroby.

Z kolei mieszanka tego warzywa z marchwią i buraczkami pomagała przy niedokrwistości.

 

Sok z rzodkwi z cukrem

W rosyjskim lecznictwie ludowym sok z rzodkwi z cukrem lub z miodem w proporcji 1:1 stosowano także przeciw kamicy moczowej i w nieżytach dróg oddechowych.

W Rosji produkuje się również środek o nazwie „Cholozan” stosowany przy kamicy żółciowej.

Przeczytaj więcej na temat cukier bio.

Naturaliści zalecają także codzienne pijanie dla zdrowia 20-50 gramów rozcieńczonego soku. W przypadku kamicy żółciowej dawkę należy zwiększyć do 100-200 gramów i pijać małymi porcjami.

Sprawdź, czy nie musisz uważać na rzodkiew!

Uwaga. Według naturalistów czarna rzodkiew nie może być  jadana przez chorych cierpiących na nadkwaśność i wrzód dwunastnicy oraz przy ciężkich schorzeniach serca, w ostrych stanach zapalnych przewodu pokarmowego i wątroby.

Zbigniew PrzybylakTen serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.