Wyborcza. Rynek Sprawiedliwego Handlu w Polsce rodzi się w bólach

2,1 mln euro, według szacunków Fairtrade International, wyniosła sprzedaż produktów Fairtrade w Polsce. W stosunku do poprzedniego roku zwiększyła się ona o 10%, wciąż jednak odbiega od wielkością i tempem rozwoju od krajów zachodnich.

 

W tym samym czasie, na Wyspach Brytyjskich, sprzedaż produktów z certyfikatem Fairtrade przekroczyła wartość 1 mld funtów, a do końca 2012 r. ma zwiększyć się dwukrotnie.Rozpoznawalność znaku Fairtrade przekracza tam 80%, w Polsce natomiast jest to, w zależności od badań, od 10 do 25 proc, przy czym Zbigniew Szalbot z Koalicji Sprawiedliwego Handlu zauważa, że bardziej prawdopodobną liczbą jest ta mniejsza.

Dane, wraz z analizują sytuacji na polskim rynku Fair Trade opublikowano w Gazecie Wyborczej w artykule: Polakom nie zależy na trzecim świecie, wolimy kupować taniej.

Zapraszamy do lektury naszego komentarza na ten temat:

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Mimo iż opublikowane przez Fairtrade International dane nie są oszałamiające, to nie powinniśmy popadać w pesymizm. Trochę przesadny jest  „moralizatorski” ton tytułu, który nadano artykułowi w Gazecie Wyborczej. To prawda, że największą barierą w rozwoju Sprawiedliwego Handlu w Polsce są wysokie ceny, ale zanim z pewnym lekceważeniem ocenimy zakupowe wybory  z rezultatami w krajach Europy Zachodniej, pamiętajmy, że często cena, którą Brytyjczyk płaci za kawę Fairtrade jest po przeliczeniu na złotówki… taka sama lub zbliżona do tej, którą płaci w Polsce mieszkaniec naszego kraju (a jak wiemy zarabiamy „trochę” mniej…).

Dlaczego tak się dzieje? Problemem jest przede wszystkim rozdrobniony system dystrybucji oraz brak polskich marek Fairtrade.

Problemem rozdrobnienie

Importem certyfikowanych produktów Sprawiedliwego Handlu zajmują się małe firmy, które bardzo mocno odczuły niekorzystne zmiany w kursie Euro, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Rozdrobniona dystrybucja i import z pośrednictwem firm zachodnioeuropejskich bardzo podnosi cenę finalną produktu – etap ten jest jednak typowy dla pierwszej fazy rozwoju rynku i trudno wyobrazić sobie, by Polska od razu znalazła się w następnej fazie, czyli takiej, w której nasze rodzime firmy zaczynają importować surowce Fairtrade bezpośrednio z krajów Globalnego Południa.

Czy może powstać polska marka Fairtrade?

Koszty związane z certyfikacją, nawiązaniem kontaktów w krajach Globalnego Południa, bezpośrednim importem surowców są bardzo wysokie a bez nich nie da się stworzyć polskiej marki produktów Fair Trade. Potencjał do takich posunięć z pewnością nad Wisłą jednak jest skoro firmy prowadzące taką działalność znaleźć można w Czechach i na Słowacji. Stworzenie takiego produktu pozwoliłoby skrócić łańcuch dostaw i wyeliminować z niego pośrednictwo przedsiębiorstw z Europy Zachodniej, co ma istotny wpływ na cenę produktu na sklepowej półce w Polsce. Z drugiej jednak strony do takich działań potrzebny jest odpowiednio duży rynek, który pozwoli na opłacalną skalę produkucji. Kółko się zamyka…

Czy więc w obecnej sytuacji 10% procentowy wzrost jest wynikiem złym? Myślę, że nie… pytanie tylko, co będzie dalej, bo importerzy “sprawiedliwych” produktów borykają się z dużymi problemami a obarczeni są oni zadaniami związanymi nie tylko z promocją i dystrybucją swoich produktów, ale także promocją idei jako takiej i budowaniem rynku.

 

Gdzie w Polsce kupić produkty Sprawiedliwego Handlu?

Najprościej chyba zrobić to nie wychodząc z domu, za pośrednictwem Internetu. W „polskiej” sieci działa kilka wyspecjalizowanych sklepów. Można wybrać się także do którejś z sieci delikatesów: Bomi, Piotr i Paweł czy też Alma. Regały Fairtrade wprowadziło także do swoich sklepów Tesco. Poznaniacy mogą wybrać się do pierwszego polskiego sklepu Fair Trade.

Certyfikowane produkty Sprawiedliwego Handlu znaleźć można także w niektórych sklepach z żywnością ekologiczną (jest ich coraz więcej i coraz częściej zwraca się tam uwagę na tego typu towary). Po fairtrade’ową kawę wybrać możemy się także do punktów Stop Cafe na stacjach Orlenu.

Komentarz: (kp)

Szukasz więcej informacji o Sprawiedliwym Handlu? Sprawdź nasz dział FAIR TRADE

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

 Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia