WWF. Wyślij rybę europosłom!

6 lutego, podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego, europosłowie podejmą decyzję w sprawie kształtu zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Od nich  zależy los zagrożonych gatunków ryb i owoców morza. Niestety, tylko nieliczni polscy europosłowie wykazują jakiekolwiek zainteresowanie tym niezwykle ważnym głosowaniem. Możemy to zmienić, wysyłając polskim europosłom wirtualną rybę i przypominając o tym, jak ważna jest ochrona zasobów ryb w morzach i oceanach – zachęca organizacja ekologiczna WWF.

Reforma Wspólnej Polityki Rybołówstwa zdarza się tylko raz na dekadę. Jest niepowtarzalną szansą na wypracowanie rozwiązań, które pozwolą odbudować przełowione zasoby ryb. Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywienia i Rolnictwa (FAO),aż 87% wszystkich poławianych komercyjnie gatunków ryb jest przełowionych lub łowionych na najwyższym możliwym poziomie. Jeśli nic nie zrobimy, już w połowie tego stulecia, ryb może zabraknąć nie tylko na naszych talerzach, ale i w morzach i oceanach! Wraz z nimi znikną setki tysięcy miejsc pracy.

6 lutego o kształcie zreformowanej WPRyb zadecydują posłowie Parlamentu Europejskiego. Ich decyzja będzie miała również wpływ na pogrążoną w kryzysie gospodarkę.  Z badań przeprowadzonych przez Bank Światowy wynika, że odbudowa 43 stad ryb do stabilnych poziomów oraz ich eksploatacja w sposób zrównoważony skutkować będzie zwiększeniem wyładunków o 3,5 miliona ton rocznie oraz stworzeniem aż 100 000 dodatkowych miejsc pracy! Skuteczna, prośrodowiskowa reforma przyniesie też wymierne korzyści dla Polski.  Z badań zrealizowanych na zlecenie WWF wynika, że na skutek odbudowy populacji ryb i owoców morza, połowy polskiej floty mogą wzrosnąć nawet o 45 000 ton, a zyski od 10 do 20 %.

Mamy nadzieję, że polscy posłowie zasiadający w Parlamencie Europejskim nie zapomną o polskich tradycjach związanych z rybołówstwem bałtyckim i poprą prośrodowiskową reformę Wspólnej Polityki Rybołówstwa – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – Od dziś można im przypomnieć o tym, jak ważną rolę mogą odegrać w odbudowie zasobów ryb i owoców morza.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Na specjalnej stronie internetowej, każdy może namalować swoją rybę i wysłać ją polskim europosłom, wraz z apelem o głosowanie za prośrodowiskową reformą WPRyb. Od tego jak zagłosują zależy los nie tyko ryb, ale także przyszłość sektora rybołówstwa i osób, które zawdzięczają mu swoje zatrudnienie.

Musimy działać szybko, aby pozwolić zasobom ryb na odbudowę – dodaje Prędki. – Ta odbudowa zasobów musi nastąpić najpóźniej do 2020 roku. Niestety, tylko nieliczni polscy europosłowie podzielają naszą opinię. Wśród nich znalazł się poseł zasiadający w Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego – Marek Gróbarczyk. Swoją opinię na temat reformy WPRyb, przesłaną w odpowiedzi na zapytanie WWF, wysłał też  poseł Jarosław Wałęsa, również członek Komisji Rybołówstwa PE. Pozostali posłowie zasiadający w Parlamencie Europejskim stwierdzili, że tematem tym się nie zajmują lub nie odpowiedzieli w ogóle. Dlatego zachęcamy wszystkich internautów do przypomnienia im, że reprezentują społeczeństwo i od ich decyzji zależy los ryb, rybaków i konsumentów.

Wyślij rybę europosłom! Wejdź na stronę www.wyslijrybe.wwf.pl!

źródło: WWF

Brak postów do wyświetlenia