Teraz czytasz...
Woreczki wielorazowe na warzywa, owoce i produkty sypkie. Rodzaje, rozmiary, marki
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Woreczki wielorazowe na warzywa, owoce i produkty sypkie. Rodzaje, rozmiary, marki

Wielorazowe woreczki dostępne są w najróżniejszych rozmiarach i formach. Łączy je jedno. Pomagają ograniczyć zużycie plastiku. Nasz krótki poradnik pomoże zdobyć Ci najważniejsze informacje na temat ich wykorzystania i dostępnych rodzajów.

Kilka lat temu wybór lnianej lub bawełnianej, wielorazowej torby na zakupy postrzegany był jako coś oryginalnego i skutkował przypięciem łatki „ekologicznego ekstremisty” ;). Dziś widok ten spowszedniał, a rosnąca świadomość ekologiczna skutkuje tym, że ograniczamy plastik w kolejnych obszarach naszego życia.

Woreczki wielorazowe. Dlaczego warto?

Woreczki wielorazowe na warzywa i owoce pomagają wyeliminować, używane zazwyczaj przed kilkanaście minut, woreczki (tzw. „zrywki”), ale sprawdzają się także w innych sytuacjach.

Można uszyć je samodzielnie z jakichś niepotrzebnych materiałów lub sięgnąć po gotowe produkty. Manufaktur, które z pasją zajęły się tworzeniem takich proekologicznych produktów przybywa.

Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Czym różnią się poszczególne woreczki?

Materiały wykorzystywane w wielorazowych woreczkach

W przypadku woreczków do warzyw i owoców najczęściej spotykanymi materiałami są niebielona bawełna (surowiec kompostowalny). To na nią stawia poznańska manufaktura No Waste oraz popularna marka Sakwabag.

Woreczki wielorazowe SakwabagTen drugi producent dodatkowo może pochwalić się tym, że wykorzystuje materiał z certyfikatem Global Organic Textile Standard (GOTS), który gwarantuje zrównoważoną produkcję materiału.

Nieco tańszym, ale także bardzo praktycznym tworzywem jest siateczka poliestrowa (wykorzystywana m.in. przez wrocławską manufakturę BabaBag ), która w całości nadaje się do recyklingu.

Rozmiar ma znaczenie

Przy zakupie woreczków siateczkowych oraz tych na produkty suche i pieczywo warto zastanowić się do czego będziemy ich najczęściej używać. To pozwoli nam odpowiednio dobrać rozmiar.

Najmniejsze dostępne są w wymiarach 14 x 18 cm (Mały worek zero waste (sakwabag) lub 15 x 20 (Wielorazowy woreczek na pieczywo i produkty sypkie, bawełniany Bambusowa ).

Woreczki Bambusowa
Woreczki Bambusowa

Bardzo popularnym i użytecznym formatem jest ok. 25 x 30 (+- 5 cm w zależności od producenta). W tej kategorii warto zwrócić uwagę na woreczki BABABAG oraz woreczki NO WASTE.

A może gotowy zestaw woreczków wielorazowych?

Dla tych, chcą być gotowi na każdą ewentualność i dysponować zarówno mniejszymi jak i większymi woreczkami producenci przygotowali różne zestawy. Szeroki wybór proponuje Sakwabag (miks mały, średni i duży).

Największy z zestawów to 5 sztuk (1 szt. 14 cm x 18 cm (pomieści ok. 0,2 kg),

  • 1 szt. 20 cm x 28 cm (udźwignie ok. 1,5 kg)
  • 2 szt. 25 cm x 30 cm (udźwignie ok. 2,5 kg),
  • 1 szt. 30 cm x 40 cm (udźwignie ok. 5 kg).

Sprawdź: Duży zestaw woreczków SAKWABAG

W przypadku woreczków na pieczywo i produkty sypkie (orzechy, nasiona, fasola makaron) rozważyć warto propozycje poznańskiej manufaktury BambuSowa.

Nazwa może sugerować bambusowe pochodzenie, ale woreczki są bawełniane ;). Optymalny wydaje się zestaw trzech woreczków.

W jego skład wchodzą:

  • woreczek rozm. S 15×20 cm, waga 25g
  • woreczek rozm. M 20×25 cm, waga 35g
  • woreczek rozm. L 30×35 cm, waga 65g

Sprawdź: Wielorazowe Woreczki Na Pieczywo Bambusowa – 3 Szt. (Bawełna)

Polecamy też przygotowany przez nas zestaw prezentowy złożony z woreczków różnych marek – idealny na start: Wielorazowe Woreczki ZERO WASTE – Promocyjny Miks Prezentowy

Prezentowy zestaw woreczków wielorazowychJak dbać o woreczki wielorazowe?

Woreczki najlepiej prać ręcznie lub w pralce, ale w niskich temperaturach. Z pewnością nie trzeba robić tego po każdym użyciu, zazwyczaj wystarczy produkt wytrzepać z pozostałości i okruszków.

Aby uchronić produkt od zniszczeń podczas wirowania można np. wykorzystać poszewkę od poduszki jako pokrowiec, którego rolę może spełniać też większy woreczek na pieczywo ;).

A jakie są Wasze doświadczenia z używaniem woreczków wielorazowych? Jak reagują na inni konsumenci oraz sprzedawcy? Jak długo udaje się Wam ich używać?

Interesuje Ciebie tematyka ZERO WASTE, zajrzyj do naszego działu

Powyższy artykuł ma charakter promocyjny i zawiera linki do sklepu Biokuriera.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.