Teraz czytasz...
Rozpoczyna się Miesiąc Fairtrade

Rozpoczyna się Miesiąc Fairtrade

Agnieszka Gotówka

Z okazji Miesiąca Fairtrade przygotowano raport przedstawiający rozwój rynku produktów Fairtrade na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Jego premiera odbyła się 9 maja 2025 r. podczas konferencji on-line.

Wybierz odpowiedzialnie – wybierz Fairtrade

Premiera raportu „Dekada rynku produktów Fairtrade w Polsce 2015–2024” zainaugurowała tegoroczny Miesiąc Fairtrade. W czasie konferencji omówiono rynek produktów Fairtrade, przedstawiając m.in. dane dotyczące sprzedaży, wysokości premii Fairtrade oraz najważniejszych kategorii produktowych w Polsce w 2024 roku i w perspektywie całej dekady. Dzięki temu, że spotkanie odbyło się w przestrzeni wirtualnej, możliwa była rozmowa z Aną Polo Aguilar, której rodzina od wielu pokoleń uprawia banany w Ekwadorze.

W 2024 roku wartość rynku Fairtrade w Polsce przekroczyła 1 miliard złotych, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W czasie konferencji oficjalnie rozpoczęto też Miesiąc Fairtrade, której celem jest promowanie idei Sprawiedliwego Handlu oraz zwiększanie rozpoznawalności znaku FAIRTRADE wśród konsumentów i firm. W ramach akcji szczególnie podkreśla się, jak ważne jest wspieranie rolników i pracowników najemnych z Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji i Oceanii.

Częścią Miesiąca Fairtrade jest loteria paragonowa. Na jej uczestników czekają atrakcyjne nagrody: 10 automatycznych ekspresów do kawy z zapasem kawy z certyfikatem Fairtrade oraz 50 zestawów słodyczy Fairtrade. By wziąć udział w zabawie należy w dniach 9 maja – 9 czerwca kupić dowolny produkt opatrzony znakiem FAIRTRADE i zarejestrować paragon na stronie www.fairtrade.org.pl/loteria (konieczne jest zachowanie paragonu i opakowania produktu).

Można zgłosić dowolną liczbę paragonów. Każdy dodatkowy paragon zwiększa szansę na wygraną, ale ten sam paragon może zostać zarejestrowany tylko raz.

Loteria dla osób, które ukończyły 18 lat. Podmiotem urządzającym loterię jest NOFSZA Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku.

→ Sprawdź, dlaczego warto wybrać herbatę ekologiczną z certyfikatem Fairtrade

Czym jest Fairtrade?

Fairtrade to międzynarodowy system certyfikacji, którego celem jest wspieranie społeczności rolniczych w krajach globalnego Południa poprzez zapewnienie im uczciwych warunków handlu oraz możliwości zrównoważonego rozwoju. Obejmuje blisko 2 miliony rolników i pracowników najemnych w 67 krajach, zrzeszonych w 1896 organizacjach producenckich. Wytwarzają m.in. kawę, herbatę, cukier trzcinowy, kakao, owoce tropikalne, bawełnę oraz kwiaty. Obecnie na świecie dostępnych jest ponad 37 tysięcy produktów z certyfikatem Fairtrade, pochodzących od ponad 3300 firm, które posiadają licencję na używanie znaku FAIRTRADE.

Zobacz także
kwiaty jadalne

W 2024 roku, dzięki zakupom certyfikowanych produktów przez konsumentów w Polsce, wartość premii Fairtrade przekroczyła 10 milionów złotych, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Fairtrade działa na rzecz ochrony interesów rolników w ramach globalnej gospodarki rynkowej i oferuje im możliwość uzyskania uczciwej zapłaty za ich pracę. Członkowie spółdzielni działających w systemie Fairtrade mają zagwarantowaną cenę minimalną, która chroni ich przed skutkami gwałtownych spadków cen surowców na rynkach światowych. Oprócz stabilnych cen, rolnicy otrzymują również premię Fairtrade, czyli dodatkowe środki finansowe przeznaczane na rozwój ich gospodarstw oraz lokalnych społeczności. Premia może być inwestowana w poprawę jakości i wydajności upraw, ale także w projekty społeczne, m.in. lepsze warunki sanitarne, dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej.

Fairtrade kładzie duży nacisk nie tylko na aspekty ekonomiczne, ale również społeczne i środowiskowe. Spółdzielnie zarządzane są demokratycznie i przejrzyście, a decyzje dotyczące wykorzystania premii podejmowane są wspólnie przez wszystkich członków.

Organizacja angażuje się także w działania na rzecz równouprawnienia kobiet oraz walki z pracą dzieci. Standardy Fairtrade zobowiązują producentów do ochrony lokalnego środowiska i wspierają ich w dostosowywaniu się do wyzwań związanych ze zmianą klimatu. Rolnicy mogą liczyć na wsparcie techniczne i doradztwo, dzięki którym łatwiej wdrażają zrównoważone praktyki upraw zwiększające odporność ich gospodarstw.

Zachęcamy do wspierania Sprawiedliwego Handlu i dołączenia do akcji Miesiąc Fairtrade oraz życzymy powodzenia w loterii paragonowej.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.