Teraz czytasz...
Passata a pulpa pomidorowa. Różnice tkwią w szczegółach!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Passata a pulpa pomidorowa. Różnice tkwią w szczegółach!

Agnieszka Gotówka

Passata i pulpa pomidorowa na pierwszy rzut oka są produktami bardzo podobnymi. Obie są pyszne, łatwe i szybkie w wykorzystaniu. Istnieją jednak pewne różnice. Sprawdźcie jakie.

Pomidor. To on jest na początku

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw w Polsce i na świecie. Co ciekawe, dawnej uprawiane były wyłącznie w celach ozdobnych, gdyż uznawano je za trujące. Dziś docenia się ich smak, ale też walory odżywcze oraz wręcz nieograniczone możliwości kulinarne. Największe spożycie pomidorów i ich przetworów notuje się w krajach, w których popularnością cieszy się dieta śródziemnomorska, a więc w Grecji, południowej Hiszpanii oraz w centralnych Włoszech.

Plantacja pomidorów

Cenny likopen w pomidorowych przetworach

Pomidory mają niską wartość energetyczną, ale wiele witamin i składników mineralnych. Odgrywają kluczową rolę w profilaktyce nowotworowej. Ogromne znaczenie w tym zakresie ma likopen, który jest odpowiedzialny za występowanie charakterystycznego czerwonego zabarwienia owoców. Co ciekawe, likopen jest o wiele lepiej przyswajalny z produktów przetworzonych (takich jak passata, pulpa, ketchup czy przecier pomidorowy) niż ze świeżych warzyw. Jest odporny na obróbkę termiczną (gotowanie, ogrzewanie, duszenie). Likopen pod wpływem temperatury ulega przekształceniu do postaci znacznie lepiej wchłanianej z przewodu pokarmowego człowieka (wynika to z intensywności otwarcia komórek). Jego przyswajalność można dodatków zwiększyć, dodając do potrawy niewielką ilość tłuszczu. Likopen działa przeciwutleniająco, pozytywnie wpływa na odporność organizmu oraz równowagę hormonalną. Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów, co potwierdzają liczne badania naukowe.

Pomidory pokrywają od 50 do 120% zalecanego dziennego spożycia witaminy C, od 10 do około 30% witaminy A i 12% witaminy E (dane dotyczą ludności Włoch, gdzie pomidory są niezwykle popularne). Są źródłem antyoksydantów (karotenoidów, flawonoli, tokoferolu) i niezwykle cennym surowcem przemysłowym. Ceni się je za smak i zapach. Można je wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów.

Uznaniem wśród konsumentów cieszą się zwłaszcza

  • soki pomidorowe,
  • passaty (przeciery)
  • pulpy
  • koncentraty,
  • keczupy,
  • pomidory w puszcze
  • pomidory suszone

Co to jest passata?

Passata pomidorowa, inaczej przecier pomidorowy, stanowi smaczny dodatek do wielu potraw. Ma gładką konsystencję. W dobrej jakości passacie pomidorowej nie powinno znajdować się nic poza pomidorami i ew. dodatkami przyprawowymi. Istotne jest też, ile owoców wykorzystano do jej produkcji. Ale jeśli passatę przygotowujemy samodzielnie w domu, można zrobić ją z dodatkiem soli, czosnku lub ziół, zwłaszcza bazylii.

Do czego użyć passaty?

Zastosowań jest wiele. W przypadku 4 osobowej rodziny butelka, karton lub puszka 500g passaty, przyda Ci się do:

  • zupy,
  • zapiekanki,
  • sosów (np. przy okazji przygotowywania dań z makaronem, czy ryżem).
  • wysmarowania dna pizzy

Z passaty przygotujesz też koktajl, będący witaminową bombą. We Włoszech smaruje się nią spód pizzy.

Pulpa pomidorowa

Pulpa pomidorowa nie ma gładkiej konsystencji, przez co rzadziej jest używana do przygotowywania sosów.

Wykorzystanie pulpy pomidorowej

Stanowi jednak idealny dodatek do zup oraz leczo.

Jak powstają passata i pulpa pomidorowa?

Pierwsze fazy produkcji passaty i pulpy pomorowej są takie same. Po starannym wybraniu i umyciu pomidorów z ich powierzchni jest za pomocą pary usuwana skórka. Dalsze kroki stanowią jednak o różnicy między tymi produktami. W przypadku passaty pomidory są rozdrabniane, a następnie gotowane w wysokiej temperaturze, butelkowane i pasteryzowane, dzięki czemu produkt zachowuje świeżość przez długi czas. Z kolei w trakcie produkcji pulpy, pomidory są krojone w kostkę, następnie dodaje się do nich koncentrat pomidorowy i podobnie jak w przypadku passaty – gotuje i pasteryzuje.

– wyjaśnia Silvia Forte z włoskiej firmy Alce Nero, włoskiego producenta żywności ekologicznej.

Jakie przetwory pomidorowe są najlepsze?

W pierwszej kolejności polecilibyśmy te własnej roboty. Jeżeli takich nie mamy, na pewno warto sięgnąć po passatę, przecier lub pulpę z certyfikatem ekologicznym. Gwarantuje on, że w trakcie uprawy pomidorów, m.in.: nie wykorzystywano sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Globalna uprawa pomidorów to jednak kwestia znacznie bardziej złożona. Zainteresowanych odsyłamy do lektury recenzowanej przez nas książki Władcy jedzenia.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.