Teraz czytasz...
Kurkuma i imbir. Pamiętaj o nich jesienią!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Kurkuma i imbir. Pamiętaj o nich jesienią!

Jedną z najbardziej popularnych obecnie przypraw jest kurkuma. Od tysięcy lat była wykorzystywana w Indiach i Chinach zarówno jako przyprawa, jak i lek. Spokrewniony z nią jest imbir. Co warto o nich wiedzieć? 

Główną substancją aktywną kurkumy, znajdującą się w jej kłączu, jest kurkumina. Może nam pomóc przy wielu schorzeniach. Jest silnym antyutleniaczem porównywalnym z witaminą E i C. Działa przeciwzapalnie, potwierdzono również jej działanie przeciwnowotworowe. Zmniejsza stężenie cholesterolu, chroni wątrobę, wspomaga wydzielanie żółci, przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi. Stwierdzono również, że kurkumina dużo bardziej aktywna jest w obecności piperyny, która jest główną substancją aktywną pieprzu czarnego.

Imbir na zdrowie!

Rośliną spokrewnioną z kurkumą jest imbir, dostępny w sklepach zarówno w postaci suszonej, jak i świeżej. Używany powszechnie jako przyprawa, a także jako komponent napojów i deserów. To od wieków ceniony naturalny środek zapobiegający nudnościom i wymiotom. Używa się go przy chorobie lokomocyjnej, przy skłonnościach do zawrotów głowy (szczególnie u seniorów) oraz przy nudnościach spowodowanych np. przyjmowaniem leków. Imbir łagodzi stany przeziębieniowe, bóle artretyczne i mięśniowe. Jest także dobrym środkiem na regulację trawienia i wzdęcia.

Co warto wiedzieć o alpinia galgant?

Podobną do imbiru rośliną jest alpinia galgant. Ma bardzo silny aromat, ale jest trochę łagodniejsza w smaku – jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu z języka chińskiego oznacza „łagodny imbir”.

Kłącze galgantu ma silne właściwości antyseptyczne i można je stosować w chorobach układu oddechowego, np. w postaci inhalacji. Zewnętrznie stosuje się je do obmywania przekrwionej skóry oraz w celu łagodzenia infekcji skórnych. Galgant to też bardzo popularny aromat nalewek ziołowych.

Autorem tekstu jest dr n. ogrodniczych Mirosław Angielczyk, właściciel Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, agroturystyki Ziołowy Zakątek i firmy Dary Natury.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.