Teraz czytasz...
Zmęczone oczy – najlepsze naturalne sposoby
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Zmęczone oczy – najlepsze naturalne sposoby

Agnieszka Gotówka

Zmęczone oczy to coraz częstszy problem. Obecnie coraz trudniej jest dbać o wzrok. Wpływ na jego pogorszenie mają ekrany telewizorów, komputerów, telefonów, które to gadżety towarzyszą nam na co dzień. Trudno całkowicie z nich zrezygnować. Sytuację pogarszają również klimatyzowane pomieszczenia. Jak więc zadbać o zmęczone oczy?

Oczy to jedne z najważniejszych organów poznawczych. To dzięki nim możemy podziwiać świat, czytać, pracować, oglądać. Każdego dnia wykonują więc dla nas tytaniczną pracę. Niestety, współczesny świat im nie sprzyja. Negatywnie na wzrok wpływa długie wpatrywanie się w ekran komputera i telefonu, oglądanie telewizji do późnych godzin wieczornych oraz czytanie przy sztucznym świetle. To wszystko sprawia, że nasze oczy są zmęczone. Z czasem mogą pojawić się również zaburzenia widzenia, co wymaga pilnej konsultacji z okulistą.

Zespół suchego oka

Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które cierpią na zespół suchego oka. Mówimy o nim, gdy dochodzi do wysychania rogówki i spojówki, co jest efektem nadmiernego parowania filmu łzowego.

Najczęściej pojawiające się objawy zespołu suchego oka to:

  • pieczenie i swędzenie oczu,
  • zaczerwienienie oczu,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • obrzęk powiek,
  • zjawisko podwójnego widzenia,
  • światłowstręt,
  • ból oczu.

Zespół suchego oka sprzyja infekcjom narządu wzroku.

Przez odsłoniętą rogówkę drobnoustroje z łatwością przenikają do organizmu. Leczenie polega na stosowaniu tzw. sztucznych łez. Niezwykle ważna jest także odpowiednia dieta, w której znaleźć się powinny składniki cenne dla wzroku.

Zmęczone oczy? Sięgnij po witaminy!

Ze wzrokiem wielu osobom kojarzy się witamina A. I słusznie, jej niedobór bowiem powoduje duże problemy z widzeniem po zmierzchu (tzw. „kurza ślepota”). Jeśli nie jest dostarczana organizmowi przez dłuższy czas, może dojść do utraty wzroku.

Witamina A to nazwa obejmująca kilka związków chemicznych z grupy retinoidów. Jest rozpuszczalna w tłuszczach. Jej nadmiar odkłada się tkance tłuszczowej oraz w wątrobie.

Źródła witaminy A w diecie to:

W przypadku kobiet w ciąży nadmiar witaminy A jest bardzo szkodliwy. Negatywnie wpływa na płód, dlatego nie zaleca się suplementacji tą witaminą, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Dieta na dobry wzrok

Korzystny wpływ na wzrok mają również witaminy z grupy B. Wspomagają one pracę oczu, poprawiają ostrość widzenia, łagodzą objawy zmęczenia. Ich niedobory mogą prowadzić do nadmiernego łzawienia. Witaminy z grupy B znaleźć można w zielonych warzywach liściastych, pełnych ziarnach zbóż, drożdżach, jajach, mięsie, rybach i grzybach.

Pozytywny wpływ na wzrok ma również witamina E, jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, jak również uszczelnia błony komórkowe oczu.

Spore ilości witaminy E dostarczają:

Cenne minerały na zmęczone oczy

Jest wiele mikroelementów, które wpływają na dobry wzrok. Wśród nich szczególną rolę odgrywa cynk. Jego niedobór może prowadzić do krótkowzroczności. Najwięcej tego pierwiastka gromadzi się w siatkówce, by w ten sposób chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Cennym źródłem cynku są:

  • ostrygi i owoce morza,
  • produkty zwierzęce,
  • grzyby,
  • ryby,
  • jajka.

Przed działaniem promieni UVA i UVB chroni oko również luteina, niezwykle silny antyoksydant. Zapobiega ponadto zmianom zwyrodnieniowym plamki żółtej. Chroni naczynia włosowate siatkówki oka przed uszkodzeniem.

Luteina jest naszemu organizmowi bardzo potrzebna, ale nie potrafi on sam jej wytworzyć. Potrzebuje więc odpowiedniego wsparcia. Dostarczymy ją wraz z warzywami zielonymi (szpinakiem, brukselką, kapustą) oraz żółtkiem jaja kurzego. W swojej diecie źródła luteiny powinny uwzględnić osoby genetycznie zagrożone pojawieniem się zaćmy lub jaskry, chorzy z retinopatią cukrzycową oraz alergicznym zapaleniem spojówek.

Z kolei objawy zespołu suchego oka zminimalizować pomogą produkty z kwasami tłuszczowymi omega-3. Poprawiają one ukrwienie oka, obniżają ciśnienie śródgałkowe. Najwięcej kwasów omega-3 znaleźć można w tłustych rybach morskich (łososiu, makreli, halibucie, sardynkach), dyni, orzechach włoskich i oleju lnianym tłoczonym na zimno.

Cenne dla organizmu, również dla oczu, są antocyjany. Wzmacniają one naczynia włosowate, również te występujące w gałce ocznej. Przyspieszają ponadto regenerację barwnika, który odpowiada za prawidłowe widzenie.

Źródła antocyjanów

Dobre źródła antocyjanów to:

Gimnastyka dla oczu

Odpowiednia dieta jest niezwykle ważna, ale równie istotna jest codzienna gimnastyka oczu. To niezwykle istotne zwłaszcza dla tych osób, które wykonują swoją pracę na komputerze. Wpatrując się w ekran komputera, skupiają wzrok na jednym punkcie i bardzo rzadko mrugają. Oczy wówczas szybko się męczą, są wysuszone, co sprzyja powstawaniu mikrouszkodzeń.

Gimnastyka dla oczu jest niezwykle prosta, warto ją wykonywać kilka razy dziennie. Już samo zasłonięcie oczu dłońmi jest swego rodzaju ćwiczeniem relaksującym dla wzroku. Podobnie jak szybkie mruganie i patrzenie w dal, najlepiej na zieleń za oknem. Warto też zmieniać punkt patrzenia: najpierw spojrzeć w górę, potem w dół, w lewo, w prawo i po skosie. Taką serię ćwiczeń można powtórzyć kilka razy.

Osoby pracujące przed komputerem powinny co najmniej raz w ciągu godziny oderwać wzrok od monitora. Dobrze jest również, by wracając do domu, dać odpocząć zmęczonym oczom. Wpatrywanie się w ekran telefonu komórkowego będzie dla nich dodatkowym obciążeniem.

Wzrok jest niezwykle cenny. By oczy były zdrowe i prawidłowo spełniały swoje funkcje potrzebują wsparcia i troski z naszej strony. Niestety, bardzo często o tym zapominamy.

Sposoby na zmęczone oczy w pracy

1. Dobre oświetlenie to podstawa

Zorientuj się, czy w Twoim biurze są świetlówki. Jeżeli tak – postaraj się, aby zmienić je na energooszczędne świetlówki kompaktowe lub tradycyjną żarówkę. Dlaczego? Ponieważ tego rodzaju lampy „migają”, nawet jeśli tego nie dostrzegamy, przez co narażamy na zmęczenie nasze oczy.

2. Odpowiednio oświetl monitor

Jeżeli masz pracę, która wymaga głównie siedzenia przed komputerem, niech Twój ekran nie będzie zbyt jasny. Z drugiej strony jednak nie przesadzaj, ponieważ praca na za bardzo przyciemnionym monitorze sprawi, że będziesz wysilał swój wzrok. Przyciemnij go na tyle, żeby intensywność światła nie sprawiała Ci dyskomfortu.

3. Zielony kolor na zmęczone oczy

Co jakiś czas wygaś ekran i zawieś wzrok na czymś koloru zielonego (może to być ściana, kubek, roślina lub kawałek ubrania). Badania naukowe dowodzą, że zieleń relaksuje oczy. Dodatkowo odpręża i koi nerwy.

4. Pamiętaj o przerwach

Rób przerwy od pracy (przynajmniej raz na godzinę na co najmniej 5 minut). Wstań, przejdź się do sklepu, zajrzyj za okno, zrób kilka przysiadów, przy okazji rozprostujesz też kości. Zasłoń oczy dłonią, aby dać im chwilę wytchnienia oraz zupełnej ciemności.

5. Nawilżaj oczy

Przemycie twarzy zaraz po śnie zimną wodą zmywa resztki snu i orzeźwia nas, zachęcając do działania. W czasie pracy też warto obmyć zmęczone oczy chłodnym strumieniem, jednak większość kobiet nie może sobie na to pozwolić ze względu na makijaż. Wyjściem z sytuacji będzie sięgnięcie po sztuczne łzy.

6. Nie zapominaj o mruganiu

Mrugaj jak najczęściej, dzięki temu nawilżysz gałki oczne i nie dopuścisz do uczucia piasku pod powiekami. W ten sposób pozbędziesz się cząsteczek kurzu i pyłku, które mogą jeszcze bardziej podrażnić zmęczone oczy. Częste mruganie dodatkowo rozluźnia mięśnie wokół oczu.

7. Joga dla oczu

Wiesz, że istnieje coś takiego jak joga oczu? I co ciekawe, to nic innego jak zwykłe poruszanie gałkami ocznymi. Banalne ćwiczenia, ale dają rewelacyjne efekty. Niektórzy ludzie, stosujący się do tego zalecenia, zauważyli poprawę w jakości widzenia, jednak ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie, najlepiej każdego dnia. Wystarczy ustawić głowę prosto i nie ruszając nią, angażować tylko gałki oczne. Poruszaj nimi w górę i dół, na prawo i lewo oraz po skosach z szeroko otwartymi powiekami. Urozmaicić można te ćwiczenia o zataczanie kółek i ósemek.

8. Kasztany nie tylko jesienią

Kasztany to naturalne „odpromienniki”, podobno pochłaniają złą energię z otoczenia, oczyszczając aurę. Absorbują to, co wydzielają urządzenia elektryczne, dlatego warto położyć kasztan przed monitorem. Niektóre źródła podają, że nie należy przesadzać z ich ilością, ponieważ czasami można uzyskać odwrotny skutek. Ile w tym prawdy – nie wiemy, ale na wszelki wypadek lepiej zaopatrzyć się w jeden lub dwa kasztany.

9. Trening dla oczu

Przygotowując sprawozdanie lub opracowując jakąś prezentację, weź do ręki papier i długopis. Kreślenie, nanoszenie poprawek, przenoszenie zdań czy akapitów to świetny trening dla oczu, który dodatkowo może skrócić czas spędzony przed ekranem komputera.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.