Teraz czytasz...
Polifenole. Ekologiczny ketchup ma ich więcej
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Polifenole. Ekologiczny ketchup ma ich więcej

Polifenole, a w zasadzie ich spora ilość to jeden z atutów ekologicznego ketchupu. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu  w Barcelonie.

Sposób uprawy pomidorów wpływa na ich jakość

Według badań przeprowadzonych na barcelońskim uniwersytecie, sposób uprawy pomidorów wpływa na poziom związków biologicznie czynnych i innych metabolitów, które znaleźć można w dostępnych na rynku ketchupach.
Najwyraźniejszą różnicą pomiędzy ketchupem z ekologicznych pomidorów a ketchupem przygotowanym z warzyw pochodzących z upraw konwencjonalnych jest poziom polifenoli. W eko ketchupie jest ich więcej.
Zastanawiasz się jak rozpoznać ketchup ekologiczny (BIO, organiczny) w sklepie? Pomoże Ci w tym unijne logo żywności ekologicznej. Musi ono znajdować się na etykiecie każego produktu, który wytworzony został zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Dowiedz się więcej na temat: oznakowanie produktów ekologicznych
żywnośc ekologiczna jak rozpoznać

Czym są polifenole?

To naturalnie występujące w roślinach związki o udowodnionym prozdrowotnym wpływie (wiele z nich wykazuje działanie antyutleniające, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka).  Obecność polifenoli pozwala także wspomagać prozdrowotne działanie innych substancji. Mają duże znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych i dolegliwości serca.

Wyniki badań przeprowadzonych na ekologicznych ketchupach są podobne do rezultatów badań, opublikowanych na łamach pisma Food Chemistry. Autorzy tego artykułu zwrócili uwagę na wyższy poziom polifenoli w ekologicznym soku pomidorowym (w porównaniu do konwencjonalnego).

Przeczytaj: Czy ekologiczny sok z pomidorów różni się od konwencjonalnego?

Poznaj więcej informacji (w j. angielskim) na temat badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie:

Źródło: organic-market.info
Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.