Vegebox.pl – Eko owoce i warzywa prosto do domu

Dostawa ekologicznej żywności prosto pod drzwi klienta ? to zadanie jakie postawili sobie Radosław Michalski i Łukasz Dippel. W październiku 2009 uruchomili serwis internetowy vegebox.pl. Konsumenci z Mazowsza mogą za jego pośrednictwem zamawiać paczki z ekożywnością bez wychodzenia z domu.

– Idea vegebox powstała kilka miesięcy przed otwarciem sklepu. Jest to wspólna inicjatywa dwóch osób – absolwentów Ochrony środowiska na Uniwersytecie Warszawskim: Radosława Michalskiego z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze i Łuksza Dippla z firmy Dippel Rozwiązania. Pomysł jest odpowiedzią na potrzebę rozwoju rynku żywności ekologicznej na Mazowszu ? wyjaśnia Radosław Michalski. Sklep specjalizuje się w owocach i warzywach dostarczanych bezpośrednio, tego samego dnia z gospodarstw ekologicznych do domu klienta. Dostępne są też jaja kury zielononóżki, miody, kasze, musli. Sklep dostarcza wyłącznie towar ekologiczny, sam też posiada certyfikat.

 Jakie jest zainteresowanie? ? Duże ? ocenia Radosław Michalski. ? Dowozimy towar do Warszawy i kilku podwarszawskich miejscowości (Brwinów, Podkowa Leśna, Pruszków), w innych przypadkach jest możliwość dowozu, ale wymaga to umówienia się co do ceny kosztu dostawy. Klienci zamawiają zazwyczaj wszystkiego po trochu, tj. najczęściej jajka, ziemniaki, marchew, buraczki i jabłka – również na soki, przetwory – powidła, ogórki i kapustę w słoikach, przecier pomidorowy na zupę.

 Tego typu inicjatywy (podobna, o nazwie ekopaczka, działa we Wrocławiu) oraz różnego rodzaju ekologiczne jarmarki cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Jeśli chodzi o jarmarki ? szukać można ich w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu i Lublinie. Szczegóły w Biokurierowym kalendarzyku po prawej stronie.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

 

 

Tych wszystkich, którzy zastanawiają się, czy warto wspierać ideę Sprawiedliwego Handlu, może przekona ten krótki wpis, który zaczerpnęliśmy z zaprzyjaźnionego serwisu “Fair Trade. Sprawiedliwy Handel w praktyce”.
Do poniższych punktów można by jeszcze dodać kilka kolejnych, równie istotnych, ale to i tak dobry początek. Robiąc świąteczne zakupy, warto zarezerwować część budżetu na produkty Fair Trade.

1. Kupując produkty Sprawiedliwego Handlu możemy przyczyniać się do zmniejszania biedy i negatywnych skutków działalności człowieka. Sprawiedliwy Handel zapewnia godziwą cenę i zapłatę drobnym producentom, którzy dzięki temu wiążą koniec z końcem oraz mają stabilne źródło dochodu.
2. Sprawiedliwy Handel zapewnia pracę oraz źródło dochodu tym, którzy żyją na marginesie społeczeństwa (w krajach Globalnego Południa są to zwłaszcza kobiety, osoby niepełnosprawne oraz tubylcy).
3. Sprawiedliwy Handel zmienia warunki wymiany handlowej przez podkreślanie znaczenia praw człowieka, eliminację niewolnictwa, pracy przymusowej oraz pracy dzieci.
4. Sprawiedliwy Handel promuje pokój przez zmniejszanie biedy, która stanowi główne zarzewie konfliktów.
5. Sprawiedliwy Handel wzmacnia małe i średnie firmy oraz promuje silną gospodarkę na szczeblu lokalnym i krajowym.
6. Standardy i zasady Sprawiedliwego Handlu uwzględniają ochronę środowiska naturalnego oraz promują zrównoważony rozwój przez stosowanie metod upraw ziemi, które są przyjazne dla środowiska.
7. Sprawiedliwy Handel zmniejsza problem zmian klimatycznych dzięki zrównoważonej produkcji.
8. Sprawiedliwy Handel pomaga w użyźnianiu wyjałowionych gleb poprzez promowanie naturalnych metod upraw ziemi.
9. Sprawiedliwy Handel prowadzi do zmniejszania emisji dwutlenku węgla i promocji alternatywnych, ekologicznych rozwiązań.
10. Sprawiedliwy Handel podkreśla wagę recyklingu i czystości środowiska naturalnego.
11. Sprawiedliwy Handel zachęca rolników do stosowania organicznych metod upraw.
12. Sprawiedliwy Handel promuje etyczny styl życia. Dzięki konsumentom, którzy kupują produkty Sprawiedliwego Handlu, zmniejsza się obszar biedy, a zwiększa sprawiedliwość społeczna.

Brak postów do wyświetlenia