Teraz czytasz...
UOKiK skontrolował oznaczenia na plastikowych pojemnikach
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

UOKiK skontrolował oznaczenia na plastikowych pojemnikach

Agnieszka Gotówka

W III kwartale 2018 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała opakowania do żywności wprowadzone do obrotu na terenie całej Polski. Zastrzeżenia wzbudziło 25 z 425 skontrolowanych partii.

Inspektorzy odwiedzili 80 placówek – hurtownie oraz małe i duże sklepy. Skontrolowano 425 partii materiałów i wyrobów, w tym opakowania z tworzyw sztucznych, papieru i tektury, szkła, silikonu, ceramiki. Pod lupą znalazły się również wyroby, takie jak folia aluminiowa, kubki termiczne, tacki do grilla i miski emaliowane. Zastrzeżenia wzbudziło 25 skontrolowanych partii, czyli 5,9 proc.

Zwrócono uwagę, że niektóre z oznakowań na opakowaniach nie dawały pełnej informacji o przeznaczeniu. Zabrakło informacji „do kontaktu z żywnością” czy symbolu „kieliszka z widelcem”. W kilku przypadkach producent nie zamieścił też wskazówek na temat prawidłowego użytkowania, np. że dane talerzyki papierowe nie są przeznaczone do żywności kwaśnej.

W sześciu przypadkach inspektorzy stwierdzili, że sprzedawca nie miał deklaracji potwierdzających, że opakowania są zgodne z przepisami o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, lub były one niepełne.

W wyniku kontroli UOKiK wycofano 13 partii nieprawidłowo oznakowanych produktów. W jednym przypadku sprawę przekazano do organu nadzoru sanitarnego, w dwóch – do sądów rejonowych.

https://biokurier.pl/jedzenie/zdrowie-jedzenie/plastik-ktory-jest-wszedzie-jaki-to-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie/?highlight=plastik

Jakie są oznaczenia na plastikowych pojemnikach?

– Jeśli chcemy wiedzieć, czy dany pojemnik nadaje się do kontaktu z żywnością szukajmy na nim znaczka kieliszka z widelcem. Na pojemnikach z tworzyw sztucznych możemy dodatkowo spotkać: symbol mycia w zmywarce, który oznacza, że opakowanie nadaje się do mycia w zmywarce, oraz symbol kuchenki mikrofalowej, który mówi nam o tym, że dane tworzywo można podgrzewać w kuchence mikrofalowej. Obok niego spotykamy zazwyczaj informacje o maksymalnej mocy, jaką można ustawić podgrzewając żywność w ten sposób. (…) Czasami spotkamy też symbol śnieżynki. Informuje nas on o tym, że pojemnik nadaje się do przechowywania w zamrażarce

– mówi Agnieszka Orlińska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodaje:

Na każdym pojemniku z tworzyw sztucznych znajdziemy trójkąt zbudowany ze strzałek, a w jego środku cyfrę od 1 do 7. Te cyfry oznaczają substancje, z której został wykonany dany pojemnik. Całkowicie bezpieczne są te z oznaczeniami 1,2,4 oraz 5 (…). Użycie tworzyw sztucznych z oznaczeniami 3 i 6 jest mocno ograniczone w produkcji opakowań do żywności. (…) Wśród oznaczeń spotykamy jeszcze numer 7 (inne plastiki). (…) W tej grupie znajdują się również plastiki, które mogą zawierać bisfenol A (BPA). Związek ten może zwiększać ryzyko zachorowania na choroby układu hormonalnego lub nerwowego. W 2011 roku wycofano go z produkcji butelek dla niemowląt. Plastików oznaczonych numerem 7 nie należy powtórnie używać, chyba że zawierają informację BPA Free lub 0% BPA.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.