Świąteczny Biokurier już dostępny

Od kilku dni trwa wysyłka najnowszego, świątecznego numeru Biokuriera. Po raz pierwszy pismo ma 24 strony z czego bardzo się cieszymy. O czym będzie można przeczytać tym razem?

Wszechstronny kokos

Mleczko, mąka, tłuszcz, wiórki – z dobrodziejstw kokosa korzystać można na wiele sposobów. Nie bez przyczyny w Indiach określano go mianem Kalpa Vriksha, czyli drzewa „dostarczającego wszystkiego, co potrzebne do życia”. Większość świata posługuje się jednak określeniem, którego źródłosłów wiąże się z podobieństwem do… twarzy małpy! Nie zmienia to faktu, że jest nie tylko wykorzystywany jako surowiec kulinarny, ale także składnik naturalnych kosmetyków.

Bakalie kupuj świadomie

Rodzynki, orzechy, migały, figi, daktyle – bakalie bardzo często goszczą na naszych świątecznych stołach. Dodaje się je do ciast lub traktuje jako przekąskę. Dlaczego warto wybierać bakalie ekologiczne?

Dlaczego eko cytrusy

Cytrusy są doskonałym źródłem witaminy C, która przyda nam się z pewnością  zimową porą, kiedy nie możemy liczyć na świeże polskie owoce sezonowe. Dostarczają naszym organizmom także potasu, wapnia, kwasu foliowego, beta-karotenu, flawonoidów.  Mogą być ważnym składnikiem diet przeciwnowotworowych i przeciwmiażdżycowych. Z ich zdrowotnych walorów na pewno warto korzystać, ale powinniśmy też pamiętać, że konwencjonalne zawierają sporą „porcję” chemii…

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Probiotyki. Cenne i rzadkie

Probiotyki to bakterie, które znajdując się wewnątrz naszego organizmu i bez przerwy wspomagają jego pracę. Maślanka, kwaśne mleko, kiszone ogórki, kiszona kapusta… o znajdujących się w tych produktach bakteriach fermentujących i ich dobroczynnym wpływie na organizm wiemy już od swoich przodków, sięgając do samej starożytności. Hipokrates przypisywał kwaśnemu mleku właściwości lecznicze w chorobach żołądka.

Sprawiedliwy Handel. Jak to działa?

Definicja Fair Trade jest długa i skomplikowana. Pewien farmer uprawiający kakao w Ghanie postanowił ją uprościć i gdy zapytałem go: czym jest Sprawiedliwy Handel, odpowiedział: Sprawiedliwy Handel to handel, tyle że sprawiedliwy. Trafił w sedno, bo tak jak my czujemy się oszukiwani na każdym kroku reklamami cudownych specyfików, które sprawią że będziemy młodsi czy szczęśliwsi, tak mój rozmówca czuł się oszukiwany przez przedstawicieli wielkiego handlu, którzy płacili mu grosze za jego plony.  I, choć nie wiedział dokładnie jak, wiedział że wykorzystują jego pracę.

Przepisy na świąteczne desery, m.in.: Czekoladowe różyczki, Świąteczne muffinki z orzechami, kokosem i płatkami migdałowymi

 

Odkrywamy dereń

Coraz częściej słyszymy o kulinarnym wykorzystaniu owoców derenia. To kolejny sygnał o powrocie do tradycyjnych receptur i wiedzy naszych przodków – znalezienie informacji na temat tej rośliny wcale nie jest proste!

Badania naukowe a rolnictwo ekologiczne

Testowanie technik uprawy gleby, ekologicznych metod ochrony roślin, sposobów nawożenia, metod chowu, sprawdzanie wartości odżywczych, analiza procesów technologicznych – to tylko niektóre z pól badawczych w zakresie rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej. Wbrew opinii prezentowanej przez krytyków, zarówno rolnictwo ekologiczne jak i żywność ekologiczna poddawana jest naukowej analizie.

Prenumeratorzy indywidualni wciąż mogą zamawiać Biokuriery z 2013 roku oraz prenumeratę na 2014 rok.
Zapraszamy także sklepy do współpracy przy dystrybucji Biokuriera. Szczegóły w dziale współpraca.

Brak postów do wyświetlenia