Teraz czytasz...
Skoczów. O Fairtrade w teorii i praktyce
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Skoczów. O Fairtrade w teorii i praktyce

 

 

Edukacja dotycząca Sprawiedliwego Handlu oraz wykorzystanie produktów z logo Fair Trade w praktyce – to cele warsztatów organizowanych w ramach kampanii „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi”. Jedne z zajęć odbyły się w Skoczowie.

W ramach projektu edukacyjnego „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi” – budowa podstaw dla kampanii „Szkół Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu” z okazji  Światowego Dnia Praw Konsumenta w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących odbyły się warsztaty ze zdrowego odżywiania. Miały one na celu uświadomienie, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz że zdrowe nie znaczy niesmaczne. Uczestniczący w warsztatach uczniowie mieli możliwość skosztowania certyfikowanych produktów fairtrade, ekologicznych i pochodzących od lokalnych producentów. Uczennice dowiedziały się jaka jest różnica między produktami ekologicznymi, fairtrade, a konwencjonalnymi. Całość prowadziła Iwona Deperas – lokalny promotor zdrowia, DorotaKocurek – ekspert ds. Fair Trade.

Warsztaty kulinarne

– W trakcie warsztatów zostały przygotowane bułki grahamki między innymi z masłem orzechowym i bananami fairtrade, z pastą sojową eko,  pasztetem z pestek dyni eko, kotlecikami z ciecierzycy. Do tego dodatki: ekologiczne pomidorki koktajlowe, domowe kiszone ogórki, wyhodowane własnoręcznie kiełki. Nie zabrakło zdrowych słodyczy: pyszne kulki daktylowe ze sprawiedliwych daktyli obtoczonych w kokosie lub ziarnach słonecznika oczywiście bio. Wszystko zdrowe i smaczne – relacjonuje Joanna Gwizdała, organizatorka warsztatów i koordynatorka projektu.

Na warsztatach można było również spróbować herbaty czarnej certyfikowanej, ziołowej, cukru i czekolady fair trade. – Impreza bardzo się udała. Cieszy fakt, że uczennice chciałyby w takich warsztatach jeszcze uczestniczyć – podsumowuje Joanna Gwizdała.

Projekt „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi”czyli…

Projekt Sprawiedliwi, aktywni, świadomi – budowa podstaw dla kampanii „Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” w Polsce prowadzi Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”. Z założenia obejmuje on 40 szkół (jednak widać znacznie większe zapotrzebowanie szkół i innych podmiotów).

– W ramach projektu Nauczyciele wzięli udział w webinariach nt. SH i samej kampanii, przygotowaliśmy przewodnik metodyczny dla nauczycieli oraz poradnik jak propagować produkty SH w sklepikach szkolnych. Szkoły otrzymały materiały merytoryczne i promocyjne oraz próbki produktów SH. Są odwiedzane przez naszych przedstawicieli, w celu wsparcia nauczycieli w ich działaniach. Animujemy doroczne obchody Światowego Dnia Praw Konsumenta (15.03), Światowego Dnia SH (druga sobota maja) oraz Tygodnia Edukacji Globalnej  (trzeci tydzień listopada) – tłumaczy Andrzej Żwawa, prezes Zarządu Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”.

Kampania „Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” jest prowadzona wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu wraz Fundacją „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”. Więcej informacji: Na stronie http://www.spolecznosci.fairtrade.org.pl/category/newsy/newsy-szkoly/sprawiedliwi-aktywni-swiadomi/

Szukasz więcej informacji na temat Sprawiedliwego Handlu? Sprawdź nasz dział FAIRTRADE

Zobacz także

nalesniki z pokrzywy

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.