Edukacja dotycząca Sprawiedliwego Handlu oraz wykorzystanie produktów z logo Fair Trade w praktyce – to cele warsztatów organizowanych w ramach kampanii „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi”. Jedne z zajęć odbyły się w Skoczowie.
W ramach projektu edukacyjnego „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi” – budowa podstaw dla kampanii „Szkół Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu” z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących odbyły się warsztaty ze zdrowego odżywiania. Miały one na celu uświadomienie, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz że zdrowe nie znaczy niesmaczne. Uczestniczący w warsztatach uczniowie mieli możliwość skosztowania certyfikowanych produktów fairtrade, ekologicznych i pochodzących od lokalnych producentów. Uczennice dowiedziały się jaka jest różnica między produktami ekologicznymi, fairtrade, a konwencjonalnymi. Całość prowadziła Iwona Deperas – lokalny promotor zdrowia, DorotaKocurek – ekspert ds. Fair Trade.
Warsztaty kulinarne
– W trakcie warsztatów zostały przygotowane bułki grahamki między innymi z masłem orzechowym i bananami fairtrade, z pastą sojową eko, pasztetem z pestek dyni eko, kotlecikami z ciecierzycy. Do tego dodatki: ekologiczne pomidorki koktajlowe, domowe kiszone ogórki, wyhodowane własnoręcznie kiełki. Nie zabrakło zdrowych słodyczy: pyszne kulki daktylowe ze sprawiedliwych daktyli obtoczonych w kokosie lub ziarnach słonecznika oczywiście bio. Wszystko zdrowe i smaczne – relacjonuje Joanna Gwizdała, organizatorka warsztatów i koordynatorka projektu.
Na warsztatach można było również spróbować herbaty czarnej certyfikowanej, ziołowej, cukru i czekolady fair trade. – Impreza bardzo się udała. Cieszy fakt, że uczennice chciałyby w takich warsztatach jeszcze uczestniczyć – podsumowuje Joanna Gwizdała.
Projekt „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi”czyli…
Projekt Sprawiedliwi, aktywni, świadomi – budowa podstaw dla kampanii „Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” w Polsce prowadzi Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”. Z założenia obejmuje on 40 szkół (jednak widać znacznie większe zapotrzebowanie szkół i innych podmiotów).
– W ramach projektu Nauczyciele wzięli udział w webinariach nt. SH i samej kampanii, przygotowaliśmy przewodnik metodyczny dla nauczycieli oraz poradnik jak propagować produkty SH w sklepikach szkolnych. Szkoły otrzymały materiały merytoryczne i promocyjne oraz próbki produktów SH. Są odwiedzane przez naszych przedstawicieli, w celu wsparcia nauczycieli w ich działaniach. Animujemy doroczne obchody Światowego Dnia Praw Konsumenta (15.03), Światowego Dnia SH (druga sobota maja) oraz Tygodnia Edukacji Globalnej (trzeci tydzień listopada) – tłumaczy Andrzej Żwawa, prezes Zarządu Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”.
Kampania „Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” jest prowadzona wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu wraz Fundacją „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”. Więcej informacji: Na stronie http://www.spolecznosci.fairtrade.org.pl/category/newsy/newsy-szkoly/sprawiedliwi-aktywni-swiadomi/
Szukasz więcej informacji na temat Sprawiedliwego Handlu? Sprawdź nasz dział FAIRTRADE