Sklep z ekożywnością „na wagę” już działa w Warszawie. Jak to działa w praktyce? Rozmowa Biokuriera

Około 140 produktów, wszystkie z ekocertyfikatem znajduje się w ofercie warszawskiego sklepu „NAGIE z natury”. Wszystkie sprzedawane są „na wagę”, bez opakowań.

Biokurier: Skąd pomysł na wprowadzenie do sprzedaży ekologicznych zakupów na wagę? To, jeżeli chodzi o sklepy z żywnością eko dość oryginalny pomysł?

Marek i Carla (Nagie z Natury): Od prawie dwóch lat myśleliśmy o tym, aby otworzyć sklep z produktami z upraw ekologicznych. Jako ich wierni konsumenci zauważyliśmy, że nie jest łatwo znaleźć w Warszawie tego typu produkty wysokiej jakości o przystępnej cenie. Podróżując po Europie zobaczyliśmy trend sprzedawania produktów ekologicznych na wagę, bez opakowań i pokochaliśmy ten pomysł (o jednym z takich sklepów, jako pierwsi w Polsce, pisaliśmy w Biokurierze: Original Unverpackt – czyli niemiecki sklep sprzedaje żywność bez opakowań ). Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zostać pionierami i otworzyć w Warszawie pierwszy sklep „packaging free” w którym są oferowane produkty wysokiej jakości luzem, bez opakowań i marek, co obniża ich ceny i pomaga w zmniejszeniu ogromnej liczby plastikowych odpadów, które tworzą się co roku. Nasi sąsiedzi polubili nasz pomysł, a my jesteśmy z tego powody bardzo szczęśliwi!

W jaki sposób, wybierając niepaczkowany produkt na wagę, konsument może być pewien, że sięga po produkt BIO?

Marek i Carla (Nagie z Natury): Kupujemy nasze produkty ekologiczne bezpośrednio od producentów. Nie nabywamy przepakowywanych produktów w małych paczkach, dlatego nasz sklep jest pełen 30kg. worków i skrzynek z produktami, na których widnieje oryginalna etykieta z numerem certyfikatu ekologicznego, miejscem pochodzenia produktu, numerem partii, datą ważności itp. Oprócz tego, z każdą dostawą otrzymujemy kartę identyfikacyjną każdego z produktów, gdzie zawarte są szczegółowe informacje, takie jak skład chemiczny, tabela alergenów, wartości odżywcze, mikrobiologiczne…

Niektóre produkty, takie jak mąki, sprzedajemy bezpośrednio z oryginalnych worków, natomiast te, które przychodzą w skrzynkach, prezentujemy w mniejszych workach, ale zawsze z dobrze widoczną etykietą produktu, aby nasi klienci byli pewni tego co kupują.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Oprócz tego, NAGIE posiada również własny certyfikat, który autoryzuje nas do sprzedaży produktów ekologicznych na wagę. 

Jak dużo produktów oferowanych jest w tym systemie?

Marek i Carla (Nagie z Natury): W chwili obecnej posiadamy w naszym sklepie 130-140 produktów, 100% z nich z certyfikatem ekologicznym. Ze wszystkich z nich, tylko chleb i jajka, umieszczone w koszach z których klienci mogą sobie wybrać jaką ilość chcą kupić, są sprzedawane na sztuki, ponieważ ich sprzedaż na wagę nie byłaby logiczna. Cała reszta produktów z naszego sklepu jest sprzedawana luzem, w tym oleje, octy, miód, syropy…które przechowujemy w specjalnych zbiornikach ze stali nierdzewnej z których klienci mogą sobie nalać do pojemnika taką ilość, jakiej akurat potrzebują.

Oryginalność naszego konceptu polega na tym, że klienci wypełniają naszymi produktami swoje własne, domowe pojemniczki, a za każdym razem gdy to robią, dostają od nas zniżkę.

Sklep ma ok. 50 m2 i pomimo tego, że chcielibyśmy aby było ich więcej, uważamy, że taka wielkość jest w sam raz. Według nas, nie jest potrzebne posiadanie wielu marek dla tego samego produktu, dlatego w NAGIE można znaleźć wszystkiego po trochu. Zboża, mąki, przyprawy, ryż, chleb, mleka roślinne zrobione przez nas na miejscu, z naszych ekologicznych składników, jaja, warzywa, nasiona, oliwy, miód…Wszystko to ekologiczne i na wagę, bez krzykliwych opakowań, marek, czy zdjęć. Prezentujemy produkt w sposób najbardziej zbliżony do tego, jaki oferuje nam natura. Dlatego nasze produkty są NAGIE. NAGIE Z NATURY.

Jakie produkty cieszą się największym zainteresowaniem klientów?

Marek i Carla (Nagie z Natury): Kiedy otwieraliśmy sklep, nie wiedzieliśmy, które produkty będą się najbardziej podobać, a które najmniej. Właśnie dlatego zwracamy dużą uwagę na to, które z nich najlepiej się sprzedają, rozmawiamy też z naszymi klientami, żeby zrozumieć dlaczego. Na szczycie naszej listy znajdują się 3 najbardziej popularne produkty:

olej kokosowy tłoczony na zimno, nierafinowany
daktyle bez pestek
mleka roślinne (kokosowe, z orzechów nerkowca, migdałowe i owsiane), które przygotowywujemy co rano, jedynie z naszych ekologicznych składników.

Sklep NAGIE z natury znajduje się w Warszawie przy ul. Pokornej 2. Otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11-21. 

Rozmawiał: Karol Przybylak

Brak postów do wyświetlenia