Teraz czytasz...
Sklep z ekożywnością „na wagę” już działa w Warszawie. Jak to działa w praktyce? Rozmowa Biokuriera
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Sklep z ekożywnością „na wagę” już działa w Warszawie. Jak to działa w praktyce? Rozmowa Biokuriera

Około 140 produktów, wszystkie z ekocertyfikatem znajduje się w ofercie warszawskiego sklepu „NAGIE z natury”. Wszystkie sprzedawane są „na wagę”, bez opakowań.

Biokurier: Skąd pomysł na wprowadzenie do sprzedaży ekologicznych zakupów na wagę? To, jeżeli chodzi o sklepy z żywnością eko dość oryginalny pomysł?

Marek i Carla (Nagie z Natury): Od prawie dwóch lat myśleliśmy o tym, aby otworzyć sklep z produktami z upraw ekologicznych. Jako ich wierni konsumenci zauważyliśmy, że nie jest łatwo znaleźć w Warszawie tego typu produkty wysokiej jakości o przystępnej cenie. Podróżując po Europie zobaczyliśmy trend sprzedawania produktów ekologicznych na wagę, bez opakowań i pokochaliśmy ten pomysł (o jednym z takich sklepów, jako pierwsi w Polsce, pisaliśmy w Biokurierze: Original Unverpackt – czyli niemiecki sklep sprzedaje żywność bez opakowań ). Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zostać pionierami i otworzyć w Warszawie pierwszy sklep „packaging free” w którym są oferowane produkty wysokiej jakości luzem, bez opakowań i marek, co obniża ich ceny i pomaga w zmniejszeniu ogromnej liczby plastikowych odpadów, które tworzą się co roku. Nasi sąsiedzi polubili nasz pomysł, a my jesteśmy z tego powody bardzo szczęśliwi!

W jaki sposób, wybierając niepaczkowany produkt na wagę, konsument może być pewien, że sięga po produkt BIO?

Marek i Carla (Nagie z Natury): Kupujemy nasze produkty ekologiczne bezpośrednio od producentów. Nie nabywamy przepakowywanych produktów w małych paczkach, dlatego nasz sklep jest pełen 30kg. worków i skrzynek z produktami, na których widnieje oryginalna etykieta z numerem certyfikatu ekologicznego, miejscem pochodzenia produktu, numerem partii, datą ważności itp. Oprócz tego, z każdą dostawą otrzymujemy kartę identyfikacyjną każdego z produktów, gdzie zawarte są szczegółowe informacje, takie jak skład chemiczny, tabela alergenów, wartości odżywcze, mikrobiologiczne…

Niektóre produkty, takie jak mąki, sprzedajemy bezpośrednio z oryginalnych worków, natomiast te, które przychodzą w skrzynkach, prezentujemy w mniejszych workach, ale zawsze z dobrze widoczną etykietą produktu, aby nasi klienci byli pewni tego co kupują.

Oprócz tego, NAGIE posiada również własny certyfikat, który autoryzuje nas do sprzedaży produktów ekologicznych na wagę. 

Jak dużo produktów oferowanych jest w tym systemie?

Marek i Carla (Nagie z Natury): W chwili obecnej posiadamy w naszym sklepie 130-140 produktów, 100% z nich z certyfikatem ekologicznym. Ze wszystkich z nich, tylko chleb i jajka, umieszczone w koszach z których klienci mogą sobie wybrać jaką ilość chcą kupić, są sprzedawane na sztuki, ponieważ ich sprzedaż na wagę nie byłaby logiczna. Cała reszta produktów z naszego sklepu jest sprzedawana luzem, w tym oleje, octy, miód, syropy…które przechowujemy w specjalnych zbiornikach ze stali nierdzewnej z których klienci mogą sobie nalać do pojemnika taką ilość, jakiej akurat potrzebują.

Oryginalność naszego konceptu polega na tym, że klienci wypełniają naszymi produktami swoje własne, domowe pojemniczki, a za każdym razem gdy to robią, dostają od nas zniżkę.

Sklep ma ok. 50 m2 i pomimo tego, że chcielibyśmy aby było ich więcej, uważamy, że taka wielkość jest w sam raz. Według nas, nie jest potrzebne posiadanie wielu marek dla tego samego produktu, dlatego w NAGIE można znaleźć wszystkiego po trochu. Zboża, mąki, przyprawy, ryż, chleb, mleka roślinne zrobione przez nas na miejscu, z naszych ekologicznych składników, jaja, warzywa, nasiona, oliwy, miód…Wszystko to ekologiczne i na wagę, bez krzykliwych opakowań, marek, czy zdjęć. Prezentujemy produkt w sposób najbardziej zbliżony do tego, jaki oferuje nam natura. Dlatego nasze produkty są NAGIE. NAGIE Z NATURY.

Zobacz także


Jakie produkty cieszą się największym zainteresowaniem klientów?

Marek i Carla (Nagie z Natury): Kiedy otwieraliśmy sklep, nie wiedzieliśmy, które produkty będą się najbardziej podobać, a które najmniej. Właśnie dlatego zwracamy dużą uwagę na to, które z nich najlepiej się sprzedają, rozmawiamy też z naszymi klientami, żeby zrozumieć dlaczego. Na szczycie naszej listy znajdują się 3 najbardziej popularne produkty:

olej kokosowy tłoczony na zimno, nierafinowany
daktyle bez pestek
mleka roślinne (kokosowe, z orzechów nerkowca, migdałowe i owsiane), które przygotowywujemy co rano, jedynie z naszych ekologicznych składników.

Sklep NAGIE z natury znajduje się w Warszawie przy ul. Pokornej 2. Otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11-21. 

Rozmawiał: Karol Przybylak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.