Rośnie sprzedaż herbaty Fairtrade

Sprzedaż herbaty Fairtrade zwiększa się, ale wciąż jest dużo do zrobienia – wynika z danych opublikowanych przez Fairtrade International.

Globalny eksport herbaty Fairtrade w latach 2009-2010 zwiększył o ponad 50% w porównaniu do lat 2008-2009 z 5 500 do przeszło 11 000 ton. Największy wpływ na ten trend mają inicjatywy podjęte przez dużych detalistów w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach co roku wypija się 165 milionów filiżanek herbaty. 10% tej liczby stanowią herbaty z certyfikatem Fairtrade.

Pod koniec 2010 roku 94 organizacje producentów z 16 państw świata mogły pochwalić się certyfikatem Fairtrade na herbaty, herbaty ziołowe oraz rooibos. System certyfikacyjny herbat Fairtrade obejmuje ponad 220 tysięcy drobnych rolników i pracowników plantacji.

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

 

Potencjał Fairtrade wciąż niewykorzystany

 

Mimo tych optymistycznych informacji wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia. Sprzedaż herbaty Fairtrade stanowi zaledwie 7% ilości herbaty, która mogłaby być sprzedawana jako towar certyfikowany. Reszta, a więc 93% wciąż trafia na rynek „konwencjonalny”.

Zmiana tej dysproporcji to najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Fairtrade International. Aktualnie  prace nad wdrażaniem nowego modelu skalowalności sprzedaży Fairtrade.

Będzie on skonstruowany w taki sposób by zachęcić sprzedawców detalicznych do podejmowania współpracy na dużą skalę i, co za tym idzie, poprawę warunków dla producentów herbaty Fairtrade.

Czy herbata Fairtrade zawsze ma certyfikat BIO?

Większość upraw posidających certyfikat Sprawiedliwego Handlu może pochwalić się także certyfikatem ekologicznym, ale nie wszystkie. Są to dwa odrębne schematy certyfikacji i aby spełniać kryteria Fairtrade oraz kryteria rolnictwa ekologicznego trzeba przejść dwie odrębne kontrole. Ponieważ pod wieloma względami systemy te pokrywają się i uzupełniają bardzo często spółdzielnie decydują się na ten krok (kryteria rolnictwa ekologicznego kładą nacisk na kwestie społeczne, a w kryteriach Sprawiedliwego Handlu zwraca się uwagę na kwestie ochrony środowiska).

W Polsce na niemal każdym dostępnym produkcie widnieje logo rolnictwa ekologicznego, ale na przykład w Wielkiej Brytanii gdzie w system Fairtrade wchodzą m.in. duże sieci detaliczne wiele jest produktów posiadających np. tylko certyfikat Sprawiedliwego Handlu.


Przeczytaj także:
Znamy łączą wartość premii wypłacanych w ramach Fairtrade

Herbaty Fairtrade w Polsce

 

Gdzie kupić herbatę Fairtrade w Polsce? Najlepiej zapytać o nią w którymś z eko sklepów, sprawdzić ofertę specjalistycznych sklepów Internetowych zajmujących się Sprawiedliwym Handlem (np. Szczypta Świata) lub zajrzeć do którejś z sieci delikatesów.

Chcesz wiedzieć więcej na temat: herbata bio, czytaj nasze artykuły!


Źródło: www.fairtrade.org.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

 Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia