Teraz czytasz...
Rolnictwo ekologiczne wspomaga bioróżnorodność
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Rolnictwo ekologiczne wspomaga bioróżnorodność

Rolnictwo ekologiczne sprzyja zwiększeniu bioróżnorodności na polach uprawnych ? to wniosek wynikający z badań amerykańskich naukowców. Wyniki trudno nazwać przełomowymi, ale z pewnością są kolejnymi, które potwierdzają fakt, że warto o bioróżnorodność dbać i o niej mówić.

 

Zespół naukowców z Washington State University i University Of Georgia zauważył, że rolnictwo ekologicznie pozytywnie wpływa na rozwój owadów drapieżnych, które niszczą szkodniki i patogeny. W przypadku ekologicznej uprawy ziemniaka prowadziło to, do ograniczenia występowania szkodników i wyższych plonów.
Na polach gdzie stosowano środki chemiczne w walce z insektami zazwyczaj dochodziło do dominacji jednego gatunku szkodnika i jego naturalnego wroga. Z kolei na polach uprawianych ekologicznie występowało kilka pozytywnie oddziaływujących gatunków owadów. Ich efektywność w walce ze stonką była znacznie większa. Naukowcy twierdzą, że podobnie jest także w przypadku innych upraw.

 

Ekosystemy z większą całkowitą ilością odmian charakteryzują się występowaniem większej ilości korzystnie oddziaływujących organizmów i są uważane za zdrowsze. Używanie środków chemicznych ogranicza bioróżnorodność i harmonię pomiędzy insektami oddziaływującymi niekorzystnie i korzystnie.
 

Badanie sfinansował amerykański departament rolnictwa (USDA), wyniki opublikowane zostały w prestiżowym magazynie Nature.

Przeczytaj dlaczego warto chronić bioróżnorodność!
Źródło: Organic Monitor

 

Zobacz także

warzywa ekologiczne

 


 

Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z aktualnościami i artykułami zamieszczanymi na https://biokurier.pl zapraszamy do skubskrypcji newslettera (po lewej stronie u dołu)!
Raz w tygodniu dostarczamy porcji świeżych informacji!

 


 

{jcomments on}
Nowe trendy na rynku ekologicznym ? to temat konferencji organizowanej przez redakcję Biokuriera w ramach najbliższej edycji (15-17 października) Targów Natura Food w Łodzi. Nasi prelegenci przybliżą słuchaczom tematy sprawiedliwego handlu, naturalnej kosmetyki, eko tekstyliów, ekoproduktów dla dzieci. Handlowcy będą mieli okazję dowiedzieć się jak włączyć się w ogólnopolskie kampanie dotyczące zdrowego odżywiania.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.