Uczciwie i ekologicznie – relacja z targów BioFach 2010

Ponad 2500 wystawców i 50 tys odwiedzających odwiedziło tegoroczne Targi Biofach. Do Norymbergi zjechali rolnicy, hurtownicy, konsumenci i przetwórcy produktów ?bio? z całego świata. Tematem przewodnim imprezy była prezentacja możliwości jakie dla rozwoju rolnictwa ekologicznego niesie szersze otwarcie się na koncepcje sprawiedliwego handlu. Targi odbyły się w dniach 17-20 lutego. Oprócz żywności ekologicznej, wystawcy prezentowali coraz szerszą ofertę przyjaznych naturze środków czystości, tekstyliów oraz kosmetyków. Dla tych ostatnich, kilka lat temu, stworzono nawet odrębną (odbywającą się równolegle z Biofachem) imprezę pod nazwą Vivaness.

 

Polska na BioFachu
Stanowiska polskich firm ulokowane były przede wszystkim w hali 5. Ich promocja połączona była z prezentacją atrakcji turystycznych poszczególnych województw. Część producentów, takich jak Bioavena, Biofuturo, Hyperica czy Symbio zdecydowało się na niezależne stanowiska w hali 4. Z kolei firma Jantoń, prezentowała swoje wino ekologiczne wśród innych firm z tej branży, na hali 4a. Polskie stoiska cieszyły się zainteresowaniem, chociaż niektórzy wystawcy zauważyli nieco mniejszy ruch i zainteresowanie surowcem ekologicznym w porównaniu do lat ubiegłych. To drugie spowodowane było najprawdopodobniej ?zapchaniem? największych rynków, co potwierdzały także informacje z seminarium ?Świat rolnictwa ekologicznego?, które odbyło się w ramach kongresu towarzyszącego targom. Wystawcy nie żałowali jednak przybycia do Norymbergi. –Biofach pozwala zaobserwować nowe trendy na rynku, nierzadko także wymienić doświadczenia z pochodzącymi z innych krajów kolegami po fachu. Dla tych, którzy mają problemy ze znalezieniem zbytu na rynku lokalnym takie targi są szansą do znalezienia kontrahentów ? tłumaczy Mieczysław Babalski rolnik i przetwórca (Wytwórnia Makaronu BIO) z Pokrzydowa. ? Udało mi się znaleźć odbiorcę na ekologiczny topinambur i aronię ? cieszył się Robert Wagner, rolnik ekologiczny z Dolnego Śląska. – Targi to dla nas okazja do nawiązania nowych kontaktów zarówno polskich jak i międzynarodowych. Prezentujemy tutaj także nowości w naszej ofercie. Tym razem było to ekologiczne smoothie, czyli napój będący mieszaniną soków i przecieru owocowego ? relacjonował Emil Świniarski z Biofoodu.
Nowy trend: Ekologicznie i uczciwie
 
Targi BioFach pozwalają dostrzec, czym interesują się producenci ekologicznych produktów. Do kogo pragną kierować ofertę i w jaki sposób to robią. Temat przewodni targów, czyli ?Organic+Fair? nie został wybrany przypadkowo. Coraz więcej firm pragnie pokazać, że oprócz aspektów związanych z ochroną środowiska w ekologii liczyć powinien się także człowiek i jego praca. ?Te wartości zawsze były elementem składowym idei rolnictwa ekologicznego, ale trzeba położyć na nie większy nacisk ? mówił Thomas Cierpka z IFOAM (Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Ekologicznych), w trakcie prezentacji ?Uczciwość społeczna w rolnictwie ekologicznym?. ?Fairtrade?, ?Bio kann mehr?, ?Fair Trade. Hand In Hand?, ?Fair & Regional?, ?Fair for life?, ?El puente?, ?Naturland ? Fair?,  ? na rynku pojawiło się mnóstwo systemów certyfikacyjnych pozwalających udokumentować to, że dane przedsiębiorstwo traktuje uczciwie swoich dostawców. Pierwotnie hasła Sprawiedliwego Handlu odnoszono jedynie do współpracy z kontrahentami z tzw. ?Globalnego Południa?, ale szybko uświadomiono sobie, że negatywne sytuacje występują także na rozwiniętych rynkach, takich jak europejski czy amerykański. Jako spektakularny przykład podawano rynek mleka. Najnowszym, zaimplementowanym niedawno systemem ?certyfikacji społecznej? obejmującej działania lokalne i globalne jest propozycja Naturlandu: ?Naturland ? Fair?.

 

Bio dla najmłodszych
Wielu producentów zdecydowało się w ostatnim czasie poszerzyć gamę swoich produktów o towary przeznaczone dla małych dzieci. ?To bardzo szeroka kwestia. Obecnie cały przemysł spożywczy kładzie bardzo mocny nacisk na produkty dla małych dzieci. Trend, który obserwujemy w branży BIO jest tego efektem. W ekologii można uzyskać produkt najwyższej jakości ? tłumaczy Tobias Metz z niemieckiej firmy Naturata. Wśród prezentowanych na BioFachu produktów dla najmłodszych, poza żywnością znaleźć można kosmetyki i ubranka z eko bawełny. W trakcie towarzyszącego targom kongresu, naukowcy z Uniwerystetu w Kassel zaprezentowali wyniki swoich badań związanych z wprowadzeniem sytemu badania jakości ekologicznych produktów dla dzieci (QACCP). Schemat ten miał pokazać, jak finalna jakość produktu zależy od surowca i sposobu jego przechowywania. Podstawowe wnioski przedstawił Johanner Kahl: Należy przetwarzać możliwie jak najbardziej świeży surowiec ? on ma najlepsze właściwości zdrowotne i smakowe. Zamrażanie i sterylizacja wpływają na obniżenie jakości produktu.

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     
Opakowanie też się liczy
 
Inną zauważalną tendencją jest coraz większe przywiązywanie uwagi przez producentów to jakości opakowań. Nie chodzi tutaj o estetykę (chociaż nikt nie kwestionuje jej wiodącej roli), ale o jakość i ekologiczność samego materiału, z którego przygotowane jest opakowanie. Producenci coraz chętniej korzystają z opakowań biodegradowalnych. Fakt ten eksponują i starają się go wykorzystać, przy zdobywaniu nowych rynków i konsumentów. To pozytywna tendencja, gdyż pozwala na całościowe podejście do ekologii. Coraz więcej konsumentów, zwłaszcza tych z grupy LOHAS (Lifestyle of Health And Sustainability / Zdrowy i zrównoważony tryb życia) domaga się, aby wysokiej jakości produkty BIO, wkrótce przestały być pakowane w tworzywa, których ekologiczność bywa dyskusyjna.

4 dni BioFachu to olbrzymia ilość spotkań, wymiana doświadczeń, możliwość zdobycia nowej wiedzy. Jak to wszystko zaprocentuje? Jak sektor BIO  odnajdzie się w wychodzącej (?) z kryzysu światowej gospodarce. Odpowiedź przyniosą kolejne miesiące. W dniach 16-19 lutego 2011 odbędzie się kolejna  edycja BioFach i Vivaness.

Tekst i zdjęcia: Karol Przybylak

 

{jcomments on}

 

Tych wszystkich, którzy zastanawiają się, czy warto wspierać ideę Sprawiedliwego Handlu, może przekona ten krótki wpis, który zaczerpnęliśmy z zaprzyjaźnionego serwisu “Fair Trade. Sprawiedliwy Handel w praktyce”.
Do poniższych punktów można by jeszcze dodać kilka kolejnych, równie istotnych, ale to i tak dobry początek. Robiąc świąteczne zakupy, warto zarezerwować część budżetu na produkty Fair Trade.

1. Kupując produkty Sprawiedliwego Handlu możemy przyczyniać się do zmniejszania biedy i negatywnych skutków działalności człowieka. Sprawiedliwy Handel zapewnia godziwą cenę i zapłatę drobnym producentom, którzy dzięki temu wiążą koniec z końcem oraz mają stabilne źródło dochodu.
2. Sprawiedliwy Handel zapewnia pracę oraz źródło dochodu tym, którzy żyją na marginesie społeczeństwa (w krajach Globalnego Południa są to zwłaszcza kobiety, osoby niepełnosprawne oraz tubylcy).
3. Sprawiedliwy Handel zmienia warunki wymiany handlowej przez podkreślanie znaczenia praw człowieka, eliminację niewolnictwa, pracy przymusowej oraz pracy dzieci.
4. Sprawiedliwy Handel promuje pokój przez zmniejszanie biedy, która stanowi główne zarzewie konfliktów.
5. Sprawiedliwy Handel wzmacnia małe i średnie firmy oraz promuje silną gospodarkę na szczeblu lokalnym i krajowym.
6. Standardy i zasady Sprawiedliwego Handlu uwzględniają ochronę środowiska naturalnego oraz promują zrównoważony rozwój przez stosowanie metod upraw ziemi, które są przyjazne dla środowiska.
7. Sprawiedliwy Handel zmniejsza problem zmian klimatycznych dzięki zrównoważonej produkcji.
8. Sprawiedliwy Handel pomaga w użyźnianiu wyjałowionych gleb poprzez promowanie naturalnych metod upraw ziemi.
9. Sprawiedliwy Handel prowadzi do zmniejszania emisji dwutlenku węgla i promocji alternatywnych, ekologicznych rozwiązań.
10. Sprawiedliwy Handel podkreśla wagę recyklingu i czystości środowiska naturalnego.
11. Sprawiedliwy Handel zachęca rolników do stosowania organicznych metod upraw.
12. Sprawiedliwy Handel promuje etyczny styl życia. Dzięki konsumentom, którzy kupują produkty Sprawiedliwego Handlu, zmniejsza się obszar biedy, a zwiększa sprawiedliwość społeczna.

Brak postów do wyświetlenia