Teraz czytasz...
ReCYCling. Oddaj biustonosz i pomóż
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

ReCYCling. Oddaj biustonosz i pomóż

Agnieszka Gotówka

Już po raz 9. startuje kampania społeczna DOTYKAM=WYGRYWAM. Jej głównym celem jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Towarzyszy jej akcja reCYClingu, czyli zbiórki biustonoszy, która odbywać się będzie w ponad 160 sklepach bieliźnianych w całej Polsce. 

W poprzedniej edycji kampanii udało się zebrać prawie 100 tys. biustonoszy, czyli prawie 6 ton! Środki uzyskane z ich reCYClingu, podobnie jak w latach poprzednich, zostaną przekazane na wsparcie działalności statutowej Stowarzyszenia Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji Wsparcie na Starcie.

Ambasadorami akcji zostali m.in.: Beata Sadowska, Daria Widawska, Daniel Qczaj i Michał Piróg.

Przeczytaj również: Choroby cywilizacyjne – 7 diagnoz, które stawiane są najczęściej

DOTYKAM=WYGRYWAM z rakiem piersi

Kampania organizowana jest od 9. lat z inicjatywy Izabeli Sakutovej, międzynarodowej ekspertki brafittingu. Akcją towarzyszącą jest reCYCling: do salonów brafittingowych w całej Polsce kobiety mogą oddawać swoje niepasujące biustonosze, które są w dobrym stanie i którym zgodnie z nurtem zero waste można nadać drugie życie.

W ramach akcji DOTYKAM=WYGRYWAM dostępna jest adresowana do nastolatek książka Izabeli Sakutovej „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”. To ciekawie napisany przewodnik, w którym obalone zostają mity związane z rozwojem piersi, profilaktyką raka piersi i doborem biustonosza. Całościowy zysk ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na stworzenie przez fundację Wsparcie na Starcie mobilnej aplikacji, która służyć będzie jako pomoc edukacyjna dla nastolatek.

Akcji towarzyszy również hashtag #mojewdotykusą, który ma zachęcić kobiety do regularnego samobadania piersi.

Październik miesiącem Walki z Rakiem Piersi

Zachorowalność na raka piersi wśród Polek rośnie. W 2010 r. odnotowano 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a już trzy lata później – ponad 17 tys. Obecnie rocznie diagnozuje się 18-19 tys. zachorowań na raka piersi u kobiet. Blisko 6 tys. pacjentek przegrywa walkę z chorobą.

Mitem jest, że na raka piersi chorują tylko kobiety po 50. roku życia. Z roku na rok notuje się coraz więcej zachorowań wśród młodych Polek. Szansą na powrót do zdrowia jest profilaktyka: samobadanie oraz wykonywane raz w roku USG piersi.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.