Razowiec lipnicki na liście produktów tradycyjnych

Wypiekany w wiejskiej piekarni przy gospodarstwie ekologicznym Andrzeja Wnęka Razowiec Lipnicki został wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych.

Piekarnia tradycyjna Andrzeja Wnęka, rolnika z Lipnicy Górnej (woj. małopolskie) zyskała już dobrą renomę w Krakowie, Sosnowcu, Katowicach. Razowce lipnickie żytnie, pszenno-żytnie i pszenne wypiekane w piecu chlebowym opalanym drewnem mają niepowtarzalny smak i ceni je sobie coraz więcej klientów.

Rolnictwem ekologicznym, Andrzej Wnęk zainteresował się w połowie lat dziewięćdziesiątych. Początkowo sprzedawał w sklepach ekologicznych w Krakowie różne produkty nabiałowe, sery, masło, mąki, warzywa. W 1998 zaczął wypiekać tradycyjny chleb. –Pamiętałem bowiem z dzieciństwa opinię mojej mamy, że ciasto i chleb z „wiesła” czyli łopaty używanej do wkładania ciasta do pieca są najlepsze.  Zacząłem z żoną Marią wypiekać chleb w piecu  znajdującym się w naszej domowej w kuchni – wspomina.

Chleb na własnym zakwasie

Wypiek chleba zaczyna się zawsze od pozostawienia kawałka zakwaszonego ciasta z poprzedniego wypieku. Dobry zakwas to gwarancja smacznego i dobre wyrośniętego chleba- wyjaśnia  Andrzej Wnęk. Potem ten zakwas wykorzystuje się do przygotowania ciast chlebowych.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Jak powstaje razowiec lipnicki?

Jako pierwsze zawsze przed południem dnia poprzedzającego wypiek przygotowywane jest ciasto na chleb żytni, ponieważ ono najdłużej fermentuje, najwolniej rośnie. Po wyrobieniu i wyrośnięciu ciasta – ustawia się je w tym celu w dużych dzieżach w „dojrzewalni” w pomieszczeniu blisko pieca – z ciasta formowane są kilogramowe kęsy. Anrzej Wnęk odkrawa kawałki ciasta, waży je, zaś bochenki formuje żona i wkłada je do okrągłych wiklinowych koszyczków.

Koszyczki przenoszone są i ustawiane na półkach w „dojrzewalni”, pomieszczeniu przy ścianie pieca. W cieple od rozpalanego pieca chleby wyrastają.  Gdy piec jest dobrze nagrzany, przystępuje się do wygarniania żaru. Potem komora jest szybko na mokro oczyszczana z popiołu.

Kolejna czynność to przeniesienie wyrośniętych bochenków z dojrzewalni i szybkie wsunięcie ich „wiesłem”, czyli drewniana łopatą do komory –  trzeba te czynności wykonywać jak najszybciej, żeby piec nie wystudził się nadmiernie. Potem już  czeka się aż chleb się wypiecze. Kolejna czynność to wyjęcie „wiesłem” chleba z pieca i odłożenie go do wystudzenia. Przedtem oczywiście wypada skosztować jednego z bochenków i przekonać się czy chleb się udał. Dodam, że smak chleba żytniego prosto z pieca jest niepowtarzalny, smakowita jest szczególnie jego skórka.  Po zapakowaniu w woreczki i włożeniu stylowych etykiet, chleb rankiem rozwożony jest do sklepów i klientów.

 

Przeczytaj również:

Chleb mieszany na żytnim zakwasie

Dobry, zdrowy chleb powstaje … z czasem!

Dziś przepis na ekologiczny chleb orkiszowy

W Mistrzu Branży o rynku ekologicznego pieczywa

Nagroda na Małopolskim Festiwalu Smaku

25-26 sierpnia 2013 roku razowiec lipnicki z masłem ziołowym zajął I miejsce podczas tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku w kategorii: produkt ekologiczny.

Karol Przybylak

Więcej na temat tego jak powstaje razowiec lipnicki przeczytasz także w książce „Pieczemy ekologiczny chleb” oraz numerze 4/2004 czasopisma Eko Arka.

Razowiec lipnicki na liście produktów tradycyjnych, sprawdź: http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-malopolskie/Razowiec-lipnicki

 

Brak postów do wyświetlenia