Teraz czytasz...
Przybywa produktów na bazie konopi siewnych oraz firm stawiających na jej sprzedaż
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Przybywa produktów na bazie konopi siewnych oraz firm stawiających na jej sprzedaż

Konopie siewne (Cannabi sativa L.) były powszechnie znane i wykorzystywane przez tysiąclecia aż w pewnym momencie ich popularność zaczęła drastycznie spadać poprzez jej odmianę – konopie indyjskie (Cannabis indica) powszechnie stosowaną jako używka. Ta sytuacja powoli się zmienia.

Przez lata zapomniano o wyjątkowych właściwościach konopi siewnych oraz o możliwościach jakie niesie ze sobą ich uprawa. Obecnie produktów na ich bazie przybywa na półkach sklepów (zwłaszcza tych eko). Pojawiają się też nowi dystrybutorzy i sklepy internetowe wyspecjalizowane w sprzedaży produktów z konopi. Jedną z takich nowych firm jest HempFoodie. Rozmawiamy z Przemkiem Szustakiem, założycielem tej firmy.

Skąd pomysł na konopie jako główny produkt firmy?

HempFoodie powstało z miłości do natury oraz do dobrego jedzenia. Chcemy pokazać, że zdrowa żywność może być ciekawa i smaczna. Pragniemy również przypomnieć ludziom o niezwykłej roślinie. Konopie siewne (Cannabi sativa L.) były powszechnie znane i wykorzystywane przez tysiąclecia aż w pewnym momencie ich popularność zaczęła drastycznie spadać poprzez jej odmianę – konopie indyjskie (Cannabis indica) powszechnie stosowaną jako używka. Zapomniano o wyjątkowych właściwościach konopi siewnych oraz o możliwościach jakie niesie ze sobą ich uprawa.

Jakie produkty możemy uzyskać z konopi?

Konopie siewne (Cannabis sativa L.) są niezwykle uniwersalne. Stosuje się je w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, budowlanym, tekstylnym oraz papierniczym. Rośliny te są niezwykle ekonomiczne – ich nasiona wykorzystuje się do produkcji oleju, mąki i innych produktów spożywczych. Z włókien które znajdują się w łodydze tworzy się tekstylia natomiast pozostała część czyli paździerz nadaje się do produkcji papieru czy materiałów konstrukcyjnych.

W nieodległej przeszłości Cannabis sativa były powszechnie znane i cenione – nawet dwa pierwsze szkice Deklaracji Niepodległości USA napisane zostały na papierze konopnym, a do końca XIX wieku niemalże wszystkie żagle statków były wykonane z tej wyjątkowej rośliny.

Ile produktów znajduje się w ofercie HempFoodie? Czy sprzedaż będzie prowadzona tylko przez sieć?

HempFoodie jest młodą marka żywności. Posiadamy w swojej ofercie olej, mąkę, wyjątkową przyprawę, łuskane nasiona oraz białko, czyli wszystkie niezbędne produkty, które powinny znaleźć w każdej zdrowej kuchni. Oprócz tego jesteśmy wyłącznym dystrybutorem kawy Cannabissimo Coffee w Polsce – pierwszej kawy z nasionami konopi.
Wszystkie nasze produkty można kupić na naszej stronie www.hempfoodie.pl i w wybranych sklepach stacjonarnych oraz internetowych oferujących zdrową żywność. Nie zabraknie nas również na wydarzeniach promujących zdrowy styl życia i żywność ekologiczną.

W jaki sposób wykorzystać produkty z konopi?

HempFoodie obrało sobie za cel nie tylko dostarczenie na rynek produktów z konopi ale również pokazanie jak możne je wykorzystać. Na naszej stronie internetowej ruszył blog kulinarny, na którym będzie można poznać sekrety wykorzystania tych zapomnianych roślin.

Konopie to zdrowy dodatek do praktycznie każdego rodzaju jedzenia, nawet pieczywa i makaronów. Produkty z konopi HempFoodie zawierają pełnowartościowe składniki odżywcze, które pozwalają utrzymać zdrową i zbilansowaną dietę.

Zobacz także


Mąkę można stosować zarówno do słodkich jak i słonych wypieków. Może posłużyć również jako dodatek- np. do koktajli i deserów. Olej ma natomiast lekko zielonkawy kolor,  łagodny,  słodkawy, orzechowy smak i zapach – idealnie nadaje się jako dodatek do sałatek. Z nasion można uzyskać smaczne mleko roślinne, a także wykorzystać je jako dodatek do pieczeni i sosów.

Dlaczego warto sięgać po produkty z konopi?

Oprócz tego, że możesz zaskoczyć swoich znajomych i rodzinę nowymi smakami, to są one bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3, 6, 9, witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, D i E, wapń, magnez, żelazo, cynk i inne mikroelementy. Dzięki temu regenerują komórki i tkanki w organizmie oraz zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów. Co więcej przyczyniają się do zmniejszania poziomu cholesterolu, redukując ryzyko zawału serca i miażdżycy jak i zwiększają odporność organizmu. Polepszają również trawienie oraz wpływają korzystnie na zdrowie układu pokarmowego.

Dziękuję za rozmowę.

Polecamy także tekst: Zdrowe konopie i Odwiedzamy Kaszarnię Kamienne

Więcej informacji na temat HempFoodie: www.hempfoodie.pl

Rozmawiał: Karol Przybylak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.