Teraz czytasz...
Przeziębienie albo kaszel? 3 zioła, które pomogą „wypocić” chorobę
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Przeziębienie albo kaszel? 3 zioła, które pomogą „wypocić” chorobę

Okres zimowy to czas „sprzyjający” przeziębieniom, kaszlom, katarom i chrypkom. Dlatego teraz szczególnie należy zwrócić uwagę na to jak odżywiamy się i jak wygląda nasz codzienny tryb życia. Oto porady współpracującej z nami farmaceutki, Joanny Typek.

Zima jest w pewien sposób sprawdzianem na to, czy jesteśmy odpowiednio zahartowani i czy nasz układ immunologiczny działa prawidłowo. Dlatego też powinniśmy pamiętać o ciepłym śniadaniu i pożywnym obiedzie. W naszych kuchniach nie powinno brakować kasz, płatków zbożowych oraz owoców i warzyw – przede wszystkim tych rodzimych. Mimo zniechęcającej często aury – nie powinniśmy zapominać o codziennym spacerze, a także gimnastyce ( w domu lub na świeżym powietrzu).

Ponadto zimą bardzo ważny jest nocny odpoczynek, który również odgrywa dużą rolę wzmacnianiu systemu immunologicznego. Co jednak zrobić jeśli już „złapaliśmy” infekcję?

Zanim udamy się do lekarza po antybiotyk, możemy wypróbować  naturalnych preparatów, które możemy zakupić w aptece, w sklepie zielarskim, a jeszcze lepiej, jeśli jesteśmy posiadaczami własnoręcznie zebranych ziół. Jakie zioła mają działanie przecwigorączkowe i napotne?

Kwiaty bzu czarnego przy przeziębieniach

Bez czarny (Sambucus nigra) – w ziołolecznictwie najczęściej wykorzystuje się kwiaty, które dzięki zawartości flawonoidów, kwasów fenolowych, śluzu oraz olejku eterycznego działają uszczelniająco na naczynia krwionośne i ułatwiają odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Szczególnie pomocne bywają w przypadku gorączki. Dodatkowo wodne wyciągi z kwiatów bzu poprzez zwiększenie diurezy przyczyniają się do wydalania szkodliwych produktów przemiany materii, co ma znaczenie nie tylko w przeziębieniu, ale także w stanach zapalnych i przewlekłych chorobach skórnych. Zalecane dawki to 5-10 g kwiatów bzu na 100 ml wrzącej wody, które należy pić w przeziębieniu 3-5 razy dziennie. Napar można również przygotować z dodatkiem ciepłego mleka i miodu.

Podobnie działają owoce bzu czarnego- wzmagają wydzielanie potu i moczu, dlatego zalecane są w chorobach gorączkowych. Zalecane dawki to: 10-15 g na szklankę wody, stosowane 3-4 razy dziennie po ¼ szklanki.

Wiązówka błotna pomoże

Działanie napotne wykazują także kwiaty wiązówki błotnej (Spirea ulmaria) dzięki zawartości glikozydu, który ulega rozkładowi do kwasu salicylowego i aldedehydu salicylowego. Kwiaty stosowane były niegdyś powszechnie nie tylko w stanach gorączkowych, ale także jako lek moczopędny w chorobach reumatycznych.

Zdrowotne właściwości kwiatów lipy

Równie ważnym surowcem zielarskim  wykorzystywanym w leczeniu przeziębienia, zapaleniu gardła i krtani, jest kwiatostan lipy (Tilia sp.) [zdjęcie u góry artykułu]. Podobnie jak i kwiatostan bzu czarnego, tak i lipa zawiera flawonoidy, śluzy oraz olejek eteryczny, wykazując działanie napotne. Kwiat lipy to także surowiec o działaniu uspokajającym, zalecanym szczególnie u dzieci, młodzieży i starszych osób, a także u osób, które mają problemy z zasypianiem spowodowanym wyczerpującą pracą umysłową. Profesor Aleksander Ożarowski pisał, iż lipa to „panaceum zmęczenia nerwowego”.

Zobacz także


Aby się wypocić…

Chcąc osiągnąć efekt napotny, najlepiej zastosować wymienione surowce razem, odmierzając do kubka równe proporcje ziół i zalewając wrzątkiem (po1łyżce ziół na 250 ml wrzącej wody lub mleka), a następnie dosładzając napar sokiem malinowym (w przypadku naparu na mleku korzystniej jest dosłodzić miodem). Zioła przeciwgorączkowe i napotne należy pić możliwie jak najcieplejsze i w odpowiednio dużych ilościach (efekt napotny występuje po 2-3 filiżankach naparu).

Rozgrzewające eko herbatki owocowe i ziołowe na zimę

Nie zapominajmy także o tym, że kwiat lipy jak i kwiaty i owoce bzu czarnego zwiększają także odporność organizmu. A więc nie czekając aż pojawią się pierwsze oznaki przeziębienia, możemy stosować zdrowotne napary na co dzień.

mgr farm. Joanna Typek  | fot. Chroma Stock    

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.