Propolis powstaje z zebranych przez pszczoły balsamicznych substancji z pączków roślin i żywicy. Zawiera m.in. żywice, kwasy fenolowe i estry; woski i kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, pyłek, ponadto inne substancje organiczne i mineralne. Egipcjanie balsamowali nim zwłoki, a rzymscy medycy robili z niego okłady.
Kit pszczeli (propolis) służy pszczołom do uszczelniania ula i zabezpieczania przez rozwojem mikroorganizmów oraz jako spoiwo przytwierdzające plaster do ścianek ramki. Kitem pszczoły wykładają komórki w plastrach przed złożeniem jaj. Stosują go też do mumifikacji uśmierconych szkodników.
Propolis powstaje z zebranych przez pszczoły balsamicznych substancji z pączków roślin i żywicy. Zawiera m.in. żywice, kwasy fenolowe i estry; woski i kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, pyłek, ponadto inne substancje organiczne i mineralne.
Egipcjanie balsamowali nim zwłoki, a rzymscy medycy robili z niego okłady. Ma cenne właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe i antyzapalne, wzmacnia naturalną odporność na infekcje, leczy wrzody układu pokarmowego. Zewnętrznie stosowany leczy choroby skóry i powoduje regenerację tkanek. Zawarte w propolisie flawonoidy są silnymi antyoksydantami i mają zdolność do „zmiatania” wolnych rodników.
Chronią tłuszcze i inne składniki przed utlenieniem, tak jak witaminy C i E. Propolis najczęściej używa się w postaci etanolowego ekstraktu w kroplach.
Przepis na nalewkę: 40 g rozkruszonego kitu pszczelego wsypać do ciemnej butelki. Zalać 0, 5 l spirytusu, zakorkować i postawić w ciemnym miejscu. Wstrząsać. Po 30 dniach zlać, pozostałą część kitu zalać 0,5 l spirytusu a po 20 dniach zlać, zmieszać z pierwszym roztworem.
Oto kilka przykładów zastosowań:
Angina, przeziębienia, katar Rozpuścić w szklance letniej wody 30 kropli roztworu propolisu. Płukać gardło kilka razy w ciągu dnia oraz pić 3 razy dziennie.
Nieżyt żołądka Na łyżkę stołową przegotowanej wody wkropić 15-20 kropli roztworu propolisu i stosować 3 razy dziennie na 20 minut przed jedzeniem.
Wrzody żołądka i dwunastnicy Do łyżeczki miodu lub cukru dodać 15-20 kropli roztworu propolisu. Stosować pół godziny przed jedzeniem, trzy razy dziennie.
Ból zęba i zapalenie dziąseł: Nałożony na wacik roztwór propolisu przykładać na dziąsło lub ząb.
Na wzmocnienie organizmu W kieliszku wody 10-15 kropli roztworu propolisu zażywać 1 – 3 razy dziennie.
Ból żołądka Do 100 ml wody dodać 40-50 kropli roztworu, pić dwa razy dziennie na czczo.
Na temat „miodowych” produktów przeczytaj także:
Krzysztof Kamiński
autor jest redaktorem naczelnym czasopisma Porady na Zdrowie