Poznań. Rusza pierwszy polski Sklep Sprawiedliwego Handlu

Dziś w Poznaniu uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Sklepu Sprawiedliwego Handlu.
Rozpoczęcie o godz. 10.00. Sklep znajduje się przy ul. Poznańskiej 25. Organizatorzy zapowiadają, że przez cały dzień w  godz. 10:00- 18.00 można będzie nie tylko oglądać i kupować produkty Sprawiedliwego Handlu w promocyjnych cenach, ale też degustować znakomitą kawę, herbatę i inne produkty z krajów Południa.

 

 Sklep powstaje w ramach międzynarodowego projektu Aware&Fair, współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej. W Polsce projekt realizowany jest wspólnie przez Miasto Poznań oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu. Na miejscu będzie też działał punkt informacyjny projektu, którego celem jest podnoszenie poziomu świadomości i zaangażowania miejscowych mieszkańców i instytucji w obszarze Milenijnych Celów Rozwoju oraz Sprawiedliwego Handlu, jako formy pomocy rozwojowej, w której może uczestniczyć każdy poprzez kształtowanie świadomego i odpowiedzialnego stylu życia i konsumpcji.

 

 Inicjatywa prowadzona będzie przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, które jest jedynym w Polsce certyfikowanym członkiem Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO). Sklep będzie oferował konsumentom wyłącznie produkty Fair Trade, przede wszystkim najwyższej klasy ekologiczną żywność egzotyczną, jak kawa, herbaty, wyroby kakaowe, zbożowe, owoce suszone, orzechy, miody, przyprawy, słodycze .

 

 Sklepy Sprawiedliwego Handlu to nie tylko punkty detaliczne, prowadzące działalność handlową dedykowaną produktom o etycznym pochodzeniu . To także placówki, realizujące różnorodne programy edukacyjne. Jest to też miejsce dialogu z konsumentem, traktowanym jako ważny partner w budowaniu świata bardziej przyjaznego dla wszystkich. Sklepy SH prowadzą też wspólne kampanie na rzecz zmiany systemu handlu światowego oraz działania podnoszące świadomość konsumentów w tematyce zrównoważonego rozwoju.

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     
 Święty Mikołaj (biskup Mikołaj z Miry) może być wspaniałym patronem tego przedsięwzięcia. Tradycja robienia prezentów w tym dniu nawiązuje do podań, według których Mikołaj otrzymany w spadku znaczny majątek, rozdał ubogim, pomagając im w dyskretny sposób. Znał ich potrzeby, ale sam pozostawał w ukryciu, podrzucając swoje dary. Konsumenci, wspierający SH, mogą w pewnym stopniu postępować podobnie. Wybierając produkty, za które drobni wytwórcy otrzymali godziwe wynagrodzenie, wspierają ubogich. Mogą poznać ich pochodzenie, ale sami pozostają anonimowi. Zyskują podwójną satysfakcję – nie tylko z tego, że pomagają ludziom ale też poznają wyrafinowane smaki produktów o unikatowej jakości. Mają też możliwość wsparcia SH w formie wolontariatu. To może być prezent na Mikołaja – zarówno dla nas samych, jak i dla ludzi potrzebujących naszej pomocy.
Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia